Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Türk Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Türk Filmi
16.01.201613:42

Şimdiye kadar yapılan Türk filmleri arasında IMDB puanına göre en yüksek olanları listeledik. Listede Hababam Sınıfı serisini tek film olarak değerlendiriyoruz. İşte sinemamızın en beğenilen 10 filmi...

Haber güncelleme tarihi 11.05.2017 10:06

hababam sınıfı ilk filmHABABAM SINIFI

Özel Çamlıca Lisesi'nde öğrenci olan ve babalarının parasıyla haytalık yapan bir sınıf okul tarihine geçmiştir. Hepsi askerlik yaşları gelmesine rağmen hala daha lise sıralarında oturmakta ve baba parası yemektedirler. Okuldaki tüm hocaları bezdiren bu sınıf artık baş edilemez hale gelmiştir fakat okula yeni gelen tecrübeli öğretmen Mahmut Hoca' nın bu sınıf için kendine göre yöntemleri vardır. Kel Mahmut lakabı takılan hoca sınıfın tüm planlarını bozmasını bilir. Kendi kurallarını uygulatır hale gelir. Kalabalık oyuncu kadrosu ve muhteşem replikleriyle bir kült film olan Hababam Sınıfı, defalarca izlense de tekrar izlenebilecek filmlerdendir.

 


 

tosun paşa filmTOSUN PAŞA

Yeşil Vadi, Tellioğulları, Seferoğulları denince herkesin aklına anında Tosun Paşa filmi gelir. Filmde Tellioğulları ve Seferoğulları aileleri arasında Yeşil Vadi dedikleri bölgedeki hak iddiaları yüzünden yaşanan tartışmalar anlatılır. Yeşil Vadi' yi alabilmenin tek yolu vardır, o da Daver Bey'in kızı Leyla'yı aileye gelin getirmektir. Tellioğullarının aile reisi Lütfü' nün aklına bir fikir gelir. Aileye hizmet eden saf uşakları Şaban' ı Tosun Paşa kılığına sokar ve Lütfü için Leyla' yı babasından istemeye gönderir. Şaban Leyla' ya aşık olur ve planı bozar. Ardından gerçek Tosun Paşa da olayı haber alarak olay yerine gelince ortalık iyice karışır. Bu filmi izlemeyen ve izlerken gülmeyen neredeyse yoktur. 

 

 


 

süt kardeşler filmSÜT KARDEŞLER

Melek Hanım, büyük bir konağın sahibidir ve bu konak üzerinden ailenin diğer fertlerinin gözü vardır. Bir gün Melek Hanım' ın sütoğlu Şaban sanarak yerine onun arkadaşı Ramazan' ı eve alır. Melek Hanım' ın ağebeyi Hüsamettin aşırı sinirli bir adamdır. Ramazan' ı gören Hüsamettin sorunca Melek Hanım çaresiz damadı Bayram olarak tanıtır. Konaktaki karışıklık devam ederken gerçek sütoğlan Şaban konağa gelir. Gerçek damat Bayram' ın da işin içine girmesiyle ortalık hepten karışır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de esrarengiz bir Gulyabani geceleri konağa dadanır. Konak hepten karışır. Kadrosunda Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda gibi isimlerin yer aldığı film efsaneler arasındadır.

 

 


 

şaban oğlu şaban filmŞABAN OĞLU ŞABAN

İki arkadaş olan Ramazan ve Şaban askerliği birlikte yaparlar. Komutanları Hüsamettin ile bu ikilinin arası iyi değildir. Özellikle Hüsamettin Komutan, Şaban'dan nefret etmektedir. Teskereyi alan ikili sivil hayatta çalgıcılık yaparak geçinirler. Bir gün gazinoda kanto yapan Nigar' ı görürler ve ikisi de ona aşık olurlar. Nigar' ın belalısı olan ve tüm polis teşkilatı ile birlikte komser Hüsamettin' in peşinde olduğu Kadırgalı Eşref' i kazara yakalayan ikili, Nazır Paşa tarafından gizli polis olarak görevlendirilirler. Nazır Paşa' nın kız kardeşinin özenle sakladığı dev elmas aniden çalınınca bizim ikili yine Nazır Paşa tarafından elması bulmakla görevlendirilir. Eski komutanları Hüsamettin de oralardadır ve iki avanak elmasın peşinde maceraya atılırlar. Filmin kadrosunda Şener Şen, Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Sıtkı Akçatepe gibi isimler yer alır. 

 

 


 

selvi boylum al yazmalım filmSELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

Başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı film, aşk filmi denince mutlaka izlenmesi gereken yerli yapım kült olmuş filmler arasında yer almaktadır. Kamyon şoförü İlyas ve Asya' nın aşkını anlatan filmde, dram biraz daha ağır basan taraftır. İlyas ile Asya birbirlerini çok severek evlenirler. Ardından çocukları dünyaya gelen aşıklar için hayat güzel devam etmektedir. Kamyoncu olan İlyas işe gidip uzun süreler boyunca eve gelmediği için Asya çocuğuna genelde yalnız bakmak durumunda kalır. Bir gün İlyas, Asya' yı aldatır ve Asya bu olaya tanık olur. Çocuğunu alıp evden kaçan Asya kendini yollara vurur. İlyas çok pişman olsa da yaptığı hatanın telafisi için çabalamak yerine bozulan işleri yüzünden eşinin karşısına çıkmaya cesaret edemez ve onları yalnız başına bırakır. Film, konusunu Cengiz Aytmatov' un aynı isimli kitabından alır. 2010 yılında görüntüleri restore edilmiş ve kalite arttırılarak tekrar vizyona girmiştir. Film hakkında en çok akıllarda kalan replik -Sevgi neydi? Sevgi emekti...- şeklindedir.

 

 


 

zugurt aga filmZÜĞÜRT AĞA

Ağalık sistemini en iyi anlatanlardan olan film, elindekini avcundakini satarak İstanbul' a göç eden bir ağayı anlatır. Züğürt Ağa, Haraptar Köyü' nin ağasıdır. Fakat su sıkıntısı ve yağmayan yağmurlar sebebiyle tarlaların kurumasına ürün miktarının düşmesine sebep olmuştur. Ağanın işçileri de ürünleri çalıp satarak kazandıkları parayla İstanbul' a kaçmışlardır. Ağa, zaten çorak olan toprakları satmaya karar verir. Köyü tamamen satıp o da İstanbul' un yolunu tutar. Şehir hayatı alışık olduğu hayattan çok farklıdır. Burada ne yapacağını bilemeyen ağa, elde avuçta ne varsa harcar. Parası bitince onu karısı da terk eder. Sonunda babasının evlenmek istediği genç Kiraz adlı kadın ile başbaşa kalırlar. Başrolünde Şener Şen' in oynadığı filmde Erdal Özyağcılar, Füsun Demirel, Can Kolukısa ve Nilgün Nazlı gibi isimler yer almaktadır.

 

 


 

kibar feyzo filmKİBAR FEYZO

1970 li yılların Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geçen olayda Feyzo, ağanın kızı Gülo' ya aşıktır. Askere gidip gelen Feyzo Gülo ile evlenmek ister fakat Maho Ağa kızını en çok başlık parası veren kişi ile evlendireceğini söyler. Feyzo' nun Bilo adında güçlü bir rakibi daha çıkmıştır fakat Feyzo paranın yarısını vermiş ve Ağa ile senet yapmıştır. Kalan kısmı ödemek için de İstanbul' a çalışmaya gitmiştir. İstanbul'da sosyal hayatı gören Feyzo, Ağa' nın köyde insanlara köle muamelesi yaptığını görür. Köye dönünce Ağa ile mücadeleye başlar. Diğer köylüleri de harekete geçirmek isteyen Feyzo' nun işi sandığı kadar kolay olmayacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Şener Şen, Kemal Sunal, Adile Naşit, Erdal Özyağcılar ve Müjde Ar gibi isimler yer alıyor. 

 


 

çöpçüler kralı filmÇÖPÇÜLER KRALI

Belediyede çöpçülük yapan Apti, aynı mahallede yaşayan ve temizlikçilik yapan Hacer' e aşıktır. Yine aynı mahallede yaşan ve zabıta amiri Şakir de Hacer' e aşıktır. Şakir çöpçülere ve diğer astlarına zulm eden bir amirdir. Bu yüzden kimse ondan pek hazetmemektedir. Hacer ile evlenme isteği de annesi tarafından sürekli engellenmektedir. Apti ise parası olmadığı için Hacer ile evlenmenin anca hayalini kurabilmektedir. Hacer' in gönlü parası ve konumu ile daha iyi olan Şakir' dedir. Hacer' in abileri ise evlilik konusundaki en büyük engellerdir. Apti' nin başı belaya girdiği ve onu kovalayanlardan kaçtığı sırada yanlışlıkla sahneye çıkması sonucu bir gün şansı döner. Aranılan bir solist olur ve hayatı beklenmedik şekilde değişmeye başlar. Kadrosunda Şener Şen, Kemal Sunal, Ayşen Gruda, Erdal Özyağcılar ve İlyas Salman gibi oyuncuların yer aldığı film her dakikası aksiyon dolu yapısıyla oldukça keyifli seyir zevki sunmaktadır.

 

 


 

eşkıya filmiEŞKIYA

Cudi Dağı'nda eşkıyalık yapan bir grup jandarma tarafından yakalanır. Bu adamlar kalan son eşkıyalardır ve hepsi yakalandıktan sonra ya hastalanır ya da düşmanları tarafından öldürülür. Bunlardan bir tanesi ise 35 yıl hapse mahkum edildiği için kurtulmayı başarmıştır. 35 yıllık hapis hayatının ardından dışarı çıktığı gibi ilk iş köyüne giden Baran, köyünün baraj suları altında kaldığını ve orada yaşayan kimse kalmadığını görür. Bu 35 yılda neler olduğunu araştırmaya başlayan Baran, kendisinin hapse düşmesine sebep olan kişinin aslında arkadaşı olduğunu ve çocukluk aşkı olan Keje' yi alıp İstanbul' a gittiğini öğrenir. İstanbul yollarına düşen Baran ne İstanbul hakkında ne de Keje' nin yaşadığına dair bilgi sahibidir fakat onları mutlaka bulacaktır. Bu sırada uyuşturucu ve pavyon bataklığına batmış genç Cumali ile yolları kesişir. Onun dertlerini ve sorunlarını dinleyince dayanamaz ve ona yardımcı olur. Hem kendi hem de Cumali'nin hayatını düzeltmeye çalışan Eşkıya Baran'  ın hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel paylaşmaktadır.

 

 


 

winter sleep movieKIŞ UYKUSU

Oyunculuk yapan Aydın, emekli olduktan sonra Anadolu'nun küçük bir şehrine taşınarak ve küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirmeye çalışmaktadır. Huzurlu ve sakin bir emeklilik hayatının aksine Aydın' ın hayatında yer alan iki kadın onun hayatını çekilmez hale getirmektedir. Bu kadınlardan birisi olan karısı Nihal, sanki hiç karısı değilmiş kadar Aydın' a soğuk ve mesafeli davranmaktadır. Diğer kadın olan Necla ise kocasından boşanmış, psikolojisi normal olmayan kız kardeşidir. Bu iki kadın ile de arası iyi olmayan Aydın, kış şartlarının bastırması ve havanın kapatmasıyla iyice gerilen sinirlerine hakim olamamaya ve kafasında buradan kaçıp uzaklara gitme planları kurmaya başlar. Filmde Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen' e, Nejat İşler ile Ayberk Pekcan eşlik etmektedir. Nuri Bilge Ceylan' ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği film Altın Palmiye ödülünü almıştır. Aynı zamanda Oskar' a aday olan Türk filmi olma ünvanına sahiptir.

 

 

İlkay Engin

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.