Emziren Annelerin Dikkate Alması Gereken 5 Beslenme Önerisi

Emziren annelerin beslenmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Annelerin nasıl beslenmesi gerektiğini yazımızda derledik.
Emziren Annelerin Dikkate Alması Gereken 5 Beslenme Önerisi

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emzirme, bebek için çok önemlidir. Özellikle bebeğin ilk 6 ayında anne sütü ile beslenmesi sağlıklı gelişimi için son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu 6 aylık süreç içerisinde bebeğin vücudunun dışarıdan karşılayamayacağı tüm ihtiyaçlar anne sütünde mevcuttur.

Emziren anneler, aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliklerini önlemek için yeterli miktarda folat, demir, iyot ve çinko gibi besin maddelerini içeren besinleri yemelidir. Bu besinler arasında tüm bakliyatlar, sarı yumurtalar, sığır eti, bakla gibi besinler bulunur.

Sağlıklı, dengeli beslenme, anne sütünün kalitesini ve miktarını artırırken, bebeğin de sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

1. Yeterli Protein Alın

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren anneler, yeterli protein almak üzere beslenmelidir çünkü protein bebeğin gelişimi ve büyümesi için önemli bir faktördür. Aynı zamanda anne sütü üretimini desteklemek, annenin enerjisini koruyan protein kaynağı sağlamak için de önemlidir.

Emzirme döneminde tavsiye edilen protein miktarı günlük olarak yaklaşık 70 gramdır. Bu miktar, et, tavuk, balık, fasulye, nohut, mercimek, süt ürünleri ve diğer bitkisel protein kaynaklarından alınabilir. Ayrıca, vitamin ve mineral içeren doğal gıdalar tercih edilmelidir, çünkü bu besinler hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir beslenme düzenine ihtiyacı vardır.

Sonuç olarak, emzirme dönemi için beslenme, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için özenli bir şekilde planlanmalıdır.

2. Yüksek Kalorili Gıdalar Tüketin

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emzirme dönemi için annelerin yeterli kalori önemlidir, çünkü süt üretimi için enerji gerekir. Emziren annelerin günlük kalori ihtiyacı, vücut ağırlığı, boyu, yaşı, aktivite seviyesi ve beslenme durumuna bağlı olarak değişebilir.

Emziren anneler, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek kalorili gıdalar tüketmelidir. Bunlar arasında yüksek proteinli gıdalar, yağlar, karbonhidratlar ve vitaminler bulunur. Örneğin, avokado, badem, ceviz, tereyağı, süt ürünleri, yeşil sebzeler ve tam buğday ekmek gibi besinler, emziren annelerin ihtiyaçlarını karşılamak için uygun besin kaynaklarıdır.

3. Doymuş Yağlara Önem Verin

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Doymuş yağlar, kalp hastalıkları, diyabet, obezite gibi sağlık sorunlarına sebep olabilecek yüksek kalorili ve kolesterollü gıdaların bir parçasıdır. Ancak, emzirme dönemi sırasında bu tür gıdaları tamamen yasaklamak yerine, dengeli bir beslenme düzeni ile az miktarda tüketmek gerekir.

Emzirme dönemi için önerilen yağ kaynakları arasında, zeytinyağı, avokado, ceviz, fındık ve badem gibi doymamış yağ kaynakları bulunur. Bu gıdalar, emziren annelerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli kaloriyi sağlar, aynı zamanda bebeğin de sağlıklı bir gelişimi için gerekli olan yağ asitlerini de içerir.

Emziren anneler, doymuş yağlar açısından dengeli bir beslenme düzeni izlemeli, günlük kalori ihtiyacının yüzde 20-35'ini doymuş yağlarla karşılamalıdır. Aynı zamanda, her gün yeterli miktarda sebze, meyve, tam buğday ürünleri, süt ürünleri ve protein kaynakları gibi dengeli besinleri de tüketmelidir.

4. D Vitamini İçeren Besinler Yiyin

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren anneler için D Vitamininin önemi çok büyüktür. Bu vitamin, bebeklerin kemik ve diş gelişimini desteklemek için gereklidir. Aynı zamanda vücutta immün sistemi güçlendirir. Emzirme dönemi süresince, bebeğin gereksinim duyduğu miktarın yanı sıra annenin de ihtiyacı vardır.

Emziren anneler, D Vitamin ihtiyacını doğal yollarla karşılamaya çalışmalıdır. Güneş ışığı, tavuk yumurtası, somon, ton balığı ve süt ürünleri gibi besinler yüksek miktarda D Vitamin içerir. Aynı zamanda, D Vitamin takviyesi almak da ihtiyacı karşılamaya yardımcı olabilir.

Emziren anneler, D Vitamin takviyesi almadan önce mutlaka doktorlarıyla konuşmalıdır. Aşırı miktarda alım, zararlı sonuçlara yol açabilir. Doktorlar, gereksinim duyulan miktarı ve günlük alınması gereken dozu belirleyecektir.

5. Folsik Asit İçeren Besinlere Yönelin

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren anneler, bebeklerinin gelişimi ve sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için fazladan beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Folsik asit, bu beslenmenin önemli bir parçasıdır, bebeklerin beyin ve sinir sistemlerinin gelişimini destekler.

Folsik asit, baklagiller, meyveler, sebzeler, tahıllar ve et ürünleri gibi besinlerde bulunur. Ancak, emziren anneler için günlük folsik asit ihtiyacı artar, bu ihtiyacı karşılamak için ek besin takviyeleri alınması önerilir.

Örneğin, kahverengi pirinç, baklagiller, kiraz, portakal, avokado, domates, brokoli, kayısı, tavuk gibi besinler folsik asit içeriği yüksek besinlerdir. Ayrıca, folsik asit takviyeleri de alınabilir.

Emziren anneler, tüm besin gruplarını dengeli olarak tüketmeli, folsik asit içeren besinlere yönelmelidir. Aynı zamanda, doktorlarıyla konuşmadan önce ek besin takviyeleri alınmamalıdır.

Emziren Annelerin Beslenmesinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Yaptığımız araştırmalara göre emziren annelerin şu şekilde beslenmesi hem çocuğun gelişimi hem de anne sağlığı için son derece önemlidir:

Yumurta protein bakımından çok önemli bir yiyecektir. Bu nedenle günde en az 1 yumurta tüketilmesi gerekir.

Et, tavuk eti, hindi eti, köfte gibi et grubu besinler de her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

Günlük olarak minimum 1 avuç kırmızı, mor, turuncu ve yeşil renge sahip meyve ve sebzelerin tüketilmesi çok önemlidir çünkü bu sebze ve meyveler anne kadar çocuğun da dışarıdan direkt olarak alamayacağı ve vücuduna kesin olarak alması gereken vitamin ve mineralleri içerir.

Omega 3, emziren anneler için çok önemlidir. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık tüketmek çok önemlidir. Pilav, makarna ve ekmek gibi tahıl grubu besinler bol bol tüketilmeli.

Tatlı isteyen annelerin glikozlu tatlılardan ziyade hafif sütlü, kuru meyveli tatlılar tercih etmesi gerekir. Şekersiz olarak açık çay, ıhlamur, nane, papatya gibi içecekler içilebilir.

Kuru baklagiller de emziren annelerin vücudu için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle haftanın en az 2 günü tüketmek çok önemlidir. Ancak gaza sebebiyet veriyorsa ara ara yemek daha doğru olacaktır.

Yemeklerde iyotlu tuz tercih edilmeli. Emziren anneler için sadece yiyecek ve içecekler önemli değildir. Günlük olarak sürekli güneşe çıkmak vücut için gerekli olan D vitamini açısından önemlidir. Ayrıca bebeğinizi de her gün 15 dakika güneşe çıkarmanız gerekir.

Emziren anneler süt ve süt ürünlerine emzirme döneminde çok düşkün olmalı. Günde en az 1 bardak süt tüketmek emziren anneler için çok önemlidir. Ayrıca kahvaltıda peynir ve diğer öğünlerde yoğurt tüketmek şarttır. Sindirim sistemi açısından da emziren annelerin günde 1 bardak kefir içmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Anne Sütü Azlığı Nedir, Neden Olur?Anne Sütü Nasıl Artırılır?
Anne Sütü Faydaları Nelerdir?Anne Sütü Önemli mi?
Anne Sütünü Sağmanın YollarıAnne Sütünü Arttırıcı İçecekler Neler?

Emziren anneler için günlük enerji ihtiyacı ne kadardır?

Emziren anneler için günlük enerji ihtiyacı hamilelik dönemindeki enerji ihtiyacına benzerdir ve ortalama 2.000-2.500 kalori arasındadır. Ancak, doktorlarıyla konuşmadan önce bu rakamın doğruluğundan emin olunmalıdır.

Emzirmenin beslenmeye etkisi nedir?

Emzirmenin beslenmeye etkisi, anne adayının günlük enerji ve makro-mikro besin ihtiyacını arttırmasına neden olabilir. Ayrıca, emzirmenin annenin vücut protein, kalsiyum ve diğer besin maddeleri gereksinimini arttırabileceği de unutulmamalıdır.

Emziren anneler için hangi besinler tüketilmelidir?

Emziren anneler, tüm besin gruplarını dengeli olarak tüketmelidir. Örneğin, meyve, sebze, tahıl, et, süt ürünleri, baklagiller ve yağlar gibi besin grupları içermelidir. Aynı zamanda, folsik asit, kalsiyum ve D vitamini gibi önemli besin maddelerine de dikkat etmelidir.

Emziren anneler ek besin takviyeleri almalı mıdır?

Emziren anneler, doktorlarıyla konuşmadan önce ek besin takviyeleri almamalıdır. Ancak, doktorları tarafından önerilen durumlarda veya besin maddesi eksikliği olduğunda ek besin takviyeleri alınabilir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.