Anne Sütünün 10 İnanılmaz Faydası!

Anne Sütünün 10 İnanılmaz Faydası!
13.06.201509:24

Anne sütü bebeğiniz için bu dünyadaki en sağlıklı ve en faydalı şey. Hiçbir şey anne sütünün yerini tutmamaktadır. Uzmanlar anne sütünün faydalarını bir bir sıraladılar.

Haber güncelleme tarihi 27.12.2019 11:10

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin yaşamlarının en güzel ve en sağlıklı başlangıcıdır anne sütü. Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını tamamen karşılamakla beraber nörolojik ve duygusal gelişimine büyük katkısı vardır. Anne sütünde bulunan hücrelerin kanser hücrelerini yok ettiği ve bebeği lösemi gibi kanserlerden de koruduğunu belirtmiştir uzmanlar. Bizde sizler için anne sütünün bebeklere olan faydalarını derledik.


1. Obeziteyi Önlüyor

Emzirmenin başlangıcındaki ön sütün içeriği ile emzirmenin sonundaki ard sütün içeriği birbirinden farklı oluyor. Ön sütte protein, ard sütte de yağ oranı yüksek oluyor. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda oluyor. Bu sayede prematüre bebeğin yeterli kilo almasını sağlıyor.

obeziteyi-onluyor.jpg


2. Ciddi Enfeksiyonlardan Koruyor

Anne sütü birçok mikro organizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlıyor. Bu sayede annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği koruyor.

ciddi-enfeksiyonlardan-koruyor.jpg


3. Alerjik Hastalıkları Önlüyor

İlk günlerde gelen anne sütüne kolostrum deniyor. Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlıyor. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla oluyor. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini engelliyor.

alerjik-hastaliklari-onluyor.jpg


4. Büyüme Faktörlerini Etkiliyor

Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlıyor. Bu gelecekteki bebeğin hayatını etkileyen en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

buyume-faktorlerini-etkiliyor.jpg


5. Böbreklerine Ek Yük Oluşturmuyor

Kolostrum bağırsak hareketlerini de hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırıyor. Mikroorganizmalara karşı daha yoğun koruma faktörü içeriyor. Ozmoloritesi daha düşük olduğu için böbrekleri de koruyor.

bobreklerine-ek-yuk-olusturmuyor.jpg


6. Meme Kanserine Yakalanma Riski Düşüyor

Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütünün bir diğer mucizesi; anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma risklerinin nispeten daha düşük olması. Aynı zamanda emziren annelerde de meme kanserine yakalanma oranı daha düşük oluyor.

meme-kanserine-yakalanma-riski-dusuyor.jpg


7. Psikolojik Destek Sağlıyor

Anne sütü her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabiliyor. Böylelikle bebeğin gereksinimi olduğu anda hazır olduğu için bebek daha az ağlıyor. Anne sütü ayrıca anneyi daha çok yanında bulan bebek için psikolojik destek ve bağlanmada da önemli role sahip. Ayrıca annenin hem kendisine hem de bebeğine daha fazla zaman ayırmasını sağlıyor.

psikolojik-destek-sagliyor.jpg


8. Ağız Temizliğinde Etkili Oluyor

Bazı bebekler özel nedenlerle anne yanında olamayabiliyor. Bu durumlarda annenin sütü sağılarak bebeğe veriliyor. Özelikle yoğun bakım sürecinde olan prematüre bebek ağızdan beslenemese bile ağız temizliğinde anne sütünün kullanılmasının çok yararlı olduğu gözlemlenmiş.

agiz-temizliginde-etkili-oluyor.jpg


9. Hazımsızlığı Engeller

Protein, yağ demir ve bir çok vitamini içerisinde barındıran ve bebeğin ihtiyacı olan bir çok şeyi içinde barındıran anne sütü vücutta çok daha kolay hazmediliyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ayırca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülmektedir. Bu nedenle anne sütü çok önemlidir.

hazimsizligi-engeller.jpg


10. I.Q Yükseltir

Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q puanları diğerlerinde daha yüksek oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde bu durum daha belirgin görülmektedir. 

hazimsizligi-engeller-001.jpg

Önerilen İçerik: Bebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.