Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?
10.06.202017:32

Saç bakım uzmanları tarafından önerilen Çörek Otu yağının saça faydalarını ve nasıl uygulanacağını bir araya getirdik. İşte, saçlarınızın daha güçlü, parlak ve bakımlı görünmesini sağlayan çörek otu yağının saçlarınızda bıraktığı etki...

Haber güncelleme tarihi 24.07.2020 15:58

Saç Bakımında Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir ve Nasıl Uygulanır

Doğanın sunduğu en mucizevi bitkilerden biri olan çörek otu, her derde deva özelliği ile bilinen bir bitkidir. Halk arasında “ölümden başka her şeye çare olur” söylemi de aslında boşa değildir. Vücuda olan faydasına ek olarak saçlara olan faydalarıyla da bir hayli kullanılması tercih edilen çörek otu yağının bir de kolay bulunabilme özelliğinin olması da ayrıca bu bitkinin kullanımını daha kolay bir hale getirmektedir. Saçların kökten uza besleyen, parlaklık ve canlılık kazandıran çörek otu yağı, saç dökülmelerine karşı da oldukça etkili bir yağ türüdür.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Saç bakım uzmanları ve alternatif tıp uzmanları, saç bakımında sıklıkla kullanılmasını tercih ettikleri çörek otu yağı ile ilgili bilgi verirken, kullanımının düzenli bir şekilde yapılması ve basite alınmayacak kadar etkili bir bitkisel yağ olduğundan söz etmektedir. Peki, çörek otu yağının saçlara faydaları nelerdir, çörek otu saça nasıl uygulanır, çörek otu yağı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte tüm detaylarıyla çörek otu yağının saça faydaları…

1. Saç Derisini Güçlendirici Özelliğe Sahiptir

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

İçerisinde yüzde 35 bitkisel yağ, yüzde 20 protein ve yüzde 25 karbonhidrat bulunan çörek otu yağı, bu içerikleri sayesinde saç derisini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle saç dökülmesine neden olan saç derisi problemlerine karşı son derece etkili olan bitkisel saç bakım yağı, düzenli kullanılması durumunda kısa sürede saç köklerini ve saç derisini güçlendirerek yeni köklerin oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Saçların kolay ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı da olan çörek otu yağı, düzenli kullanımda kısa sürede etkisini göstermektedir.

2. Saçları Güçlendirir, Saç Kırılmalarını Önler

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Saç zayıflaması, çoğu insanın yaşadığı temel saç problemlerinden biridir. Bu sorunun önüne geçebilmek için de yine kullanılabilen çörek otu yağı, içerdiği çinko, sodyum, potasyum, demir, bakır, magnezyum, fosfor, A, B ve C vitaminleri ile saçların güçlenmesine yardımcı olur ve saç kırılmaları ile zayıf saç sorunlarını ortadan kaldırır.

3. Kepeğe Karşı Etkilidir

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Kepek, saçlarda sık görülen problemlerin başında gelir. Aslında bir hastalık olmayan ancak ciddi anlamda can sıkıntısına neden olan bu durumun önüne geçmek oldukça kolaydır. Banyo yapmadan önce çörek otu yağı ile saç derisine masaj yapmak ve saç derisinin iyice yediğinden emin olduktan sonra bir süre bekleyerek saçları yıkamak, kepek probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan çörek otu yağı, bu özellikleri ile beklentileri en iyi şekilde karşılamaktadır.

4. Saçların Canlanmasına Yardımcı Olur

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Saç matlaşması ya da diğer adıyla “cansız saç sorunu” da yine sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bu sorunun önüne geçebilmek için de doğanın sunduğu en harika mucizevi bitkisel saç bakım yağlarından biri olan çörek otu, içerisinde bulunan bol miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde saçların daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

5. Saç Toksinlerinden Arındırır

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Gün içinde kullanılan saç maşası, jöle, saç düzleştiriciler gibi ısı ile çalışan aletler, zaman içerisinde saçların zarar görmesine neden olur. Bu zararlardan biri de saçların toksitlenmesidir. Saç toksinleri, zaman içerisinde saçların dökülmesine kadar yol açar ve saçların ciddi anlamda yıpranmasına neden olur. Çörek otu yağı, içerisindeki bitki özleri ile saçların onarılmasına yardımcı olurken bir yandan da saç toksinlerinden arındırmaya yardımcı olur.

6. Koparak Dökülmeleri Engeller

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Saç sorunlarından biri olan ve sık da olmasa görülen koparak dökülmeler, ciddi bazı hastalıkların habercisi olabildiği gibi saç problemleri arasında da yer alabilir. Saç sorunlarından kaynaklı olarak yaşanan bu tip problemleri çözmeye yardımcı olan çörek otu yağı ile saçlarınızın daha güçlü bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınıza masaj yaparak ya da terapi şeklinde uygulayarak koparak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

7. Saç Beyazlamalarının Önüne Geçer

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Doğal yaşlanma süreci ile birlikte görülmeye başlanan saç beyazlıkları, dip boyası kullanılarak yenilenebilmektedir. Ancak bu tip çözümler geçici çözümler olduğu için daha kalıcı çözüm arayanlara önerimiz, çörek otu yağı kullanılmasıdır. Çörek otu yağı, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde beyazlayan saçların yeniden eski doğal rengine dönmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanım sonrasında kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

8. Yeni Saç Oluşumuna Yardımcı Olur

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Saç dökülmelerinden sonra yeni saçların çıkması, normal şartlarda mümkün olmayan bir şeydir. Saç ekimi, genellikle başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Ancak bunun haricinde doğal bir şekilde saçlarınızın yenilenmesini de sağlayabilirsiniz. Etkili özellikleri ile saç bakımında mükemmel sonuçlar sunan çörek otu yağı ile saçlarınıza bakım yaptığınızda, yeni saçların oluşmaya başladığını göreceksiniz.

9. Yıpranmış Saçları Onarmaya Yardımcı Olur

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Özellikle çok fazla işlem gören saçlarda yıpranmalar daha fazla görülen problemlerden biridir. Gün içinde sık kullanılan fön makinesi, saç maşası, saç şekillendiriciler gibi ısı ile çalışan cihazlar, zaman içinde saçların yıpranmasına neden olmaktadır. Bu konuda uygulayabileceğiniz çörek otu yağı maskesi ile bu tip sorunların önüne kolaylıkla geçebilir, saçlarınızın yeniden canlanmasını ve sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

10. İnce Telli Saçları Onarmaya Yardımcı Olur

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

İnce telli saçların dökülmesi çok daha kolaydır. Bu aslında bir hastalık olmamakla birlikte ciddiye alınması gereken saç problemlerinden biridir. Etkili içeriği sayesinde saç diplerini ve saç uçlarını güçlendirmeye yardımcı olan çörek otu yağı ile saçlarınıza bakım yaptığınızda saçlarınız daha da güçlenir ve böylelikle dökülmesi engellenmiş olur.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç bakımında etkili içeriklere sahip olduğu için tercih edilen çörek otu yağı kullanımı, doğru şekilde yapıldığında ve bunu düzenli bir şekilde yapmaya devam ettiğinizde, yaşadığınız birçok saç probleminden kurtulabilirsiniz. Çörek otu yağı tek başına masaj yapılarak kullanılabildiği gibi saç maskesi yapılarak da kullanılabilir. Banyodan önce bir miktar çörek otu yağını avucunuza dökerek saçlarınıza sürün ve masaj yaparak tüm saçlarınızın yediğinden emin olduktan sonra 20 dakika kadar saçlarınızda bekletin, ardından hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayarak kurulayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Maskesi Tarifleri

1. Maske tarifi

Gerekli malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı argan yağı

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Saç dökülmesine karşı kullanılabilecek bu maskeyi hazırlamak için normal uzunlukta olan saçlar için verdiğimiz ölçüdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Daha sonra saçlarınızın köklerinden ucuna kadar masaj yaparak uygulayın. 25 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızın hafifi şampuan ile yıkayabilirsiniz.


2. Maske Tarifi

Gerekli malzemeler:

 • 1 fincan zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı çörek otu yağı
 • 1 çorba kaşığı defne otu yağı
 • 1 çorba kaşığı maydanoz tohumu

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Saç beyazlamalarına karşı etkili bir çözüm sunan bu maskeyi hazırlamak için elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Daha sonra saçlarınızın diplerine ve ardından tamamına sürerek 2 saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Haftada 1 defa uygulayabileceğiniz bu maske ile saç beyazlamalarının önüne geçebilirsiniz.


3. Maske Tarifi

Gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı çörek otu yağı
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu
 • 10 adet ceviz yaprağı
 • 10 adet defne tohumu
 • 5 adet karanfil
 • 4 yemek kaşığı kına.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

İnce telli saçlıların saçlarını güçlendirmek için kullanabilecekleri bu maskeyi hazırlamak için öncelikle iki su bardağı suyu kaynatın ve içerisinde ceviz yapraklarını ilave edin. Daha sonra defne tohumu, kına, karanfil ve diğer malzemelerinizi de kaynayan suya ilave ederek kıvam almasını bekleyin. Maskeniz hazır hale geldikten sonra saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar iyice sürün. 1 saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir defa uygulamanız durumunda ince telli saçlarınızın güçlenerek kalınlaştığını göreceksiniz.

Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde çörek otu yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
111
4
0
0
3
10
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.