Saç Kırıkları Nasıl Giderilir? En Etkili 10 Çözüm Yöntemi

Saç kırıkları kadınların en çok dert ettiği problemlerin başında geliyor. Bu yüzden içeriğimizde saç kırıkları nasıl gider sorusunun cevaplarını derledik.
Saç Kırıkları Nasıl Giderilir? En Etkili 10 Çözüm Yöntemi

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Doğanın insana sunduğu armağanlar oldukça fazladır. Sağlığımızı ilgilendiren her konuda doğanın mucizevi yöntemleri vardır. Önemli olan hangi sorun için neyi kullanacağımız bilmektir. Saç kırıkları her kadının ve erkeğin baş başa kaldığı saç sorunlarından biridir. Size sunacağımız yöntemler doğru bir şekilde kullanılırsa yaşanan saç kırığı problemleri ortadan kalkar.

İşte saç kırıklarını gidermenin en iyi yolları;

1. Hint Yağı Kullanın

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Saç kırıklarına kestirmeden çözüm istiyorsanız Hint yağı tam size göre. Hint yağı, içerisinde E vitamini, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri bulunan doğal bitkisel yağdır. Düzenli kullanılması durumunda saçlarda oluşan zayıflamanın önüne geçmede oldukça büyük etkiler sunar. Tabi tek başına kullanabileceğiniz gibi birkaç bitkisel yağı da içerisine karıştırarak kullanmanız durumunda daha etkili sonuç yakalayabilirsiniz.

Uygun bir kabın içerisine saçlarınızın yoğunluğuna göre orantılı bir şekilde Hint yağına zeytinyağı ve hardal yağı ilave ederek karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinden saç uçlarına kadar yedirin. Düzenli kullanım sonucunda saç kırıklarının ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir
Hint Yağının Saça Faydaları

2. Sıcak Zeytinyağı Maskesini Deneyin

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Saç kırıklarına iyi gelen yağlardan biri zeytinyağıdır. Her evde mutlaka bulunan zeytinyağı, yemeklerimize kattığı lezzetin yanında bir de saçlarımıza sunduğu doğallığı ile de kendinden söz ettirir. Doğru kullanım sonucunda karşı karşıya kaldığınız saç kırıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Sıcak zeytinyağı maskesi, saç kırıkları için maske önerileri arasında en çok tavsiye edilen maske türüdür.

Zeytinyağını tek başınıza saçlarınızda kullanabileceğiniz gibi uygun bir kabın içerisine Hindistan cevizi yağı ve argan yağını karıştırarak da kullanabilirsiniz. Duştan sonra bu karışımı saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatarak 20 dakika kadar bekletin. Ardından hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayarak saç kırıklarından kurtulun.

İlginizi Çekebilir
Zeytinyağının Saça Faydaları

3. Shea Yağını Saçlarınıza Sürün

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Saç kırıkları nasıl giderilir sorusunun cevabını Shea ağı olarak verebiliriz. Mat ve kırılmış saçlar için oldukça iddialı olan saç bakım yağlarından biri de Shea yağıdır. Palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoelik asit ve arakidik asit bakımından zengin bir doğal yağ olan Shea yağı, saç kırıklarının önüne geçmek için kullanılabilecek en ideal yağlardan biridir. Saçlarınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre doğru orantılı olarak yayarak saçlarınıza masaj yapmanız, saç kırıklarının önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

A, D, E ve F vitaminleri bakımından zengin, antioksidan özelliği bulunan Shea yağını saç derinizden saç uçlarına kadar iyice yedirin. Daha sonra 15 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Düzenli kullanımda saçlarınızda oluşan kırıkların yok olduğunu göreceksiniz.

4. Jojoba Yağını Saçlara Yedirin

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Saç kırıkları için yağ önerisi arayanlara sunulabilecek en iyi çözümlerden biri jojoba yağıdır. Bu yağ, içerisindeki vitamin ve minerallerle saçları kökten uca kadar besleyerek kırılmaları önlemektedir. Pürüzsüz bir görünüm ve parlak saçlara kavuşmak isteyenler için ideal sonuçlar sunan jojoba yağını banyodan sonra kullanmanız yeterlidir.

Banyo yaptıktan sonra durulama aşamasında bir miktar jojoba yağını parmak uçlarınızla saçlarınıza yedirin. 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayıp durulayın. Düzenli kullanımda etkisini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir
Jojoba Yağının Saça Faydaları

5. Kakao Yağının Mucizevi Etkisinden Faydalanın

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Saç kırıklarından kurulma yollarından bir diğeri de kakao yağını kullanmaktır. Saç kırıklarının iyileşmesinde oldukça etkili olan kakao yağı, uzmanlar tarafından en çok önerilen bakım yağları arasında yer almaktadır. Etkili besin değerleri ile saçlara mükemmel bir görünüm kazandırmanın yanında saç sağlığında önemli oranda yardımcı olan kakao yağı, aktarcılardan bulabileceğiniz bitkisel bir yağdır.

6. Menekşe Yağını Deneyin

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Farklı bitkisel yağlarla karıştırarak da kullanabileceğiniz gibi tek başına da bu yağı kullanabilirsiniz. Saçlarınız nemli iken elinize bir miktar menekşe yağı dökün. Parmak uçlarınızla saçlarınıza masaj yaparak saçlarınızın yağı iyice emdiğinden emin olun. Menekşe yağını 15-20 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra şampuan ile yıkayarak durulayın. Düzenli kullanımda etkisini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir
Menekşe Yağının Saça Faydaları

7. Avokado Maskesini Saçlarınıza Sürün

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Avokadonun besin değeri yüksek olduğu saçlara da birçok faydası vardır. Saç kırıklarına engel olan avokadoyu saçlarınıza yedirerek birçok sorundan kurtulabilirsiniz. Püre haline getirilmiş avokadoya 1 tatlı kaşığı badem yağı ve zeytinyağı attıktan sonra krem kıvamına getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak bu karışımı uygulayın. Yarım saat kadar saçınızda bekletin, şampuan yardımı ile durulayın.

8. Aloe Vera Jelini Kullanın

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Aloe vera saçları nemlendiren ve ferahlatan bir jeldir. Saç derisindeki kepek, tahriş, kaşıntı gibi sorunları çözer. Ayrıca saç kırıklarını giderir, dökülmeleri durur ve saçları parlak gösterir. Badem yağı ve aloe vera jelini karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın, 30 dakika bekleyin ve yıkayın. İsteğe bağlı olarak jeli tek başına da saçlara uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Aloe Vera Saç Maskesi Önerileri

9. Yoğurt Maskesini Deneyin

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Yoğurt saçtaki yağ dengesini düzenleyerek, kökten uca besler. Hem saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olan yoğurt aynı zamanda saç dökülmelerinin de önüne geçer. Kırıkları durdurma özelliği de vardır. Bu maskeyi yapmak için 3 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay bardağı süt ve 3 yemek kaşığı yoğurt gerekmektedir. Karışım saça sürüldükten sonra 30 dakika bekletilir, daha sonra yıkanır.

10. Bal Maskesini Saçlarınıza Yedirin

Saç Kırıklarını Gidermenin Yolları

Saçın muazzam bir görüntüye kavuşmasını sağlayan bal, aynı zamanda saçları onarmaktadır. Eğer saçlarınızda çok fazla kırık varsa bal maskesini mutlaka denemeniz gerekir. Bal, saçları daha parlak ve hacimli gösterir. Maske için 2 yemek kaşığı bal, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gerekmektedir. Tüm malzemeler bir kasede karıştırılır ve saçlara uygulanır. 1 saat beklettikten sonra şampuan ile arındırılır.

Saç Kırıklarının Önüne Geçmek İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Saç kırıkları için yağ önerileri yukarıda saydıklarımız gibidir. Ancak tek başına bitkisel yağ kullanarak bu sorununun önüne geçemezsiniz. Buna ek olarak dikkat etmeniz gereken önemli bazı detayların olduğunu unutmayın. Aşağıdaki saç kırıklarından kurtulma yollarını kullanırsanız sorununuzun büyük oranda çözüleceğini söyleyebiliriz.

Saç Kırıklarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

saç kırıkları nasıl gider

Özellikle çok soğuk ve çok sıcak havalarda dışarı çıkarken saçlarınızı bir fularla örtün.

Saçlarınızı tararken dar uçlu taraklardan uzak durun.

Saçlarınıza saç maskesi veya saç bakım yağı kullanın.

Naylon dişli saç fırçası kullanın.

Haftada 2 veya 3 defa saç kremi kullanın.

Diyet yaparken protein, omega-3 yağ asidi, A ve C vitaminlerini eklemeyi unutmayın.

Güneş ve ısıya karşı saçlarınızı koruyun.

Saç Kırıklarından Kurtulmak İçin Yapmamanız Gerekenler

saç kırıkları nasıl gider

Saçlarınızı aşırı sıcak su ile yıkamayın.

Saçlarınız ıslakken taramayın.

Saç düzleştirici, jöle, sprey gibi saçlara zamanla zarar veren şeylerden uzak durun.

Zararlı kimyasal içeren saç bakım ürünlerinden uzak durun.

Uzmanından Saç Bakım Yağı Önerisi Alın

saç kırıkları nasıl gider

Saçların kırılmasına neden olan birçok etken vardır. Genel olarak yukarıda saydığımız nedenler, saç kırılmalarına en çok sebep olan durumlardır. Ancak farklı nedenlerden dolayı da bu sorunun meydana gelebileceğini aklınızdan çıkartmayın. Bunun için saç bakım uzmanınız ile görüşerek saç bakım yağı önerisi almanız daha etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Benzer İçerik Tavsiyeleri
Saç SerumuSaç Maskesi

En İyi Onarıcı Saç Bakım Ürünü Listesi

SıraÜrünFormEtkisiEditör Puanı
1DIAMOND HAIRSerumOnarıcı, Besleyici10/10
2Bonacure PeptideKremOnarıcı, Nemlendirici10/9.9
3Yves RocherSerumNemlendirici, Bakım Yapıcı10/9.8
4Bio Keratin GoldKremNemlendirici, Onarıcı10/9.7
5PanteneSerumOnarıcı, Koruyucu10/9.8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Onarıcı
Saç Bakım Ürünleri
Aradığın
Fiyatları Gör

Saç kırıklarına karşı uygulayabileceğiniz çözümlerden yukarıda bahsettik. Bu kısımda ise saç kırıklarının onarılmasını sağlayan ürünleri bir araya getirdik. Öyleyse saç kırıklarına karşı en iyi 5 onarıcı ürünü sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Saç Serumu

saç kırıklarına iyi gelen ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond Hair
Saç Serumu
Aradığın
Fiyatı Gör

Saç kırıklarını onaran en iyi bakım ürünleri listemizin ilk sırasında tabii ki de Diamond Hair markası yer alıyor. Ürettiği her ürünle kalitesini belli eden Diamond Hair markası bu ürünüyle de fark yaratıyor. Keratinin saçı oluşturan proteinlerden birisi olduğunu söylememize gerek yok. Bu serum içeriğindeki yoğun miktardaki keratin sayesinde saçı kökten uca kadar besleyerek kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçiyor. 12 farklı bitki özünün harmanlanmasıyla geliştirilen ürün, hasar almış bölgeleri onarırken kökleri canlandırıyor. Böylelikle saçın uzama hızı artıyor ve yeni kök oluşumu destekleniyor.

2. Bonacure Peptide Acil Kurtarma Kırık Uç Önleyici

saç kırıklarına iyi gelen ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
BC
Onarıcı Saç Kremi
Aradığın
Fiyatı Gör

Panthenol ve silikon yağları sayesinde saça derinlemesine bakım yaparak kırılmaları önleyen Bonacure Peptide, zengin besin içeriğiyle saç uçlarını pürüzsüz ve yumuşak hale getiriyor. Özel formülü sayesinde elektriklenmeyi yatıştıran ürün, bu sayede saçlarınızı daha rahat kontrol edebilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda saça parlaklık da kazandıran kremin düzenli kullanımlarda güzel görünüme sahip saçlara sahip olmanızı desteklediğini belirtelim.

3. Yves Rocher Yıpranmış Saçlar İçin Kırılma Karşıtı Serum

saç kırıklarına iyi gelen ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Yves Rocher
Onarıcı Saç Kremi
Aradığın
Fiyatı Gör

Formülündeki Organik Agav sayesinde saç köklerini derinlemesine besleyen Yves Rocher, bu sayede besin ihtiyacının karşılanmamasından kaynaklanan kırılmaları ve yıpranmaları önlüyor. Saçın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olan serum aynı zamanda saçı güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı koruyor. Son olarak hafif ve yağsız yapısıyla saçta ağırlık yapmayan ürünün paraben, silikon ve renklendirici içermediğini ekleyelim.

4. Bio Keratin Gold Brezilya Fönü

saç kırıklarına iyi gelen ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Bio Keratin
Saç Kremi
Aradığın
Fiyatı Gör

En iyi kırılma karşıtı ürünlerden bahsederken Bio Keratin Gold markasının keratin takviyesi ürününü atlasak büyük hata olurdu. İçeriğindeki yoğun keratin sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu proteinleri karşılayarak kırılma ve yıpranmaları önleyen ürün, saçı nemlendirerek daha düz ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Elektriklenme ve kabarmaları önleyerek kötü görüntünün oluşmasını engelleyen keratin takviyesi aynı zamanda saçı 4-6 ay arasında düzleştiriyor. Son olarak bu ürünün kıvırcık veya dalgaları saçlara sahip kişiler için ideal olduğunu belirtelim.

5. Pantene Anında Kırık Saç Uçlarını Onarıcı

saç kırıklarına iyi gelen ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Pantene
Saç Serumu
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemizi popüler saç bakım markası olan Pantene'nin serumuyla bitiriyoruz. Pro-V formülüyle saçı besleyerek yıpranmış ve kırılmış bölgeleri onaran serum, ilk kullanımdan itibaren saç şekillendirmeden kaynaklanan hasarlara karşı saçı koruyor. Kırık uçları iyileştirerek kısa zaman içerisinde daha güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olan ürün aynı zamanda saça koruyucu bir katman ekliyor. Böylelikle saçınız çevresel etkenlerin vereceği hasardan korunmuş oluyor.

Saç kırıkları için en iyi ürünler hangisi?

Saç kırıklarına ne iyi gelir sorusunun cevabı yukarıda saydığımız gibi bitkisel yöntemlerdir. Bu yöntemler sayesinde saç kırıklarınızı onarabileceğiniz gibi Diamond Hair Saç Serumu, Bonacure Peptide, Yves Rocher Serum, Bio Keratin Gold ve Panten Anında Onarıcı Serum gibi ürünleri de kullanabilirsiniz.

Saç kırıkları nasıl onarılır?

Saçlarınızın daha sağlıklı ve rahat kontrol edilebilir olmasını istiyorsanız;

Nemlendirici ürünleri tercih edin, saç şekillendirme cihazlarını daha az kullanın, saçlarınızı daha az toplayın, saçlarınız ıslakken taramayın, Hint yağı ve sıcak zeytin yağı ile bakım yapın ve kırılan saçlarınız için nemlendirici yağ kullanın.

Saçlar neden kırılır?

Saçlarınızın kırılmasının arkasında yatak birçok sebep olabilir. Ancak belli başlı uygulamalar en çok görülmektedir. Bu uygulamalar arasında saçı aşırı sıcak suyla yıkamak, saçı ıslakken taramak, saç şekillendirici ürünlerin yoğun olarak tercih etmek ve kimyasal bakım ürünlerini aşırı kullanmak yer alıyor.

Saçlarımda neden çok fazla kırık var?

Saçlarınızda çok fazla kırık olmasının nedeni yanlış ya da kimyasal bakım ürünlerinin kullanımı olabileceği gibi çevre koşulları, hava şartları, güneşe fazla maruz kalınması, klorlu ve tuzlu suyla yıkanmak, saçı yanlış bağlamak, saç şekillendirici cihazların yoğun olarak kullanımı kırılan ve yıpranan saçların sebebi olabilir.

Saç kırıkları nasıl yok edilir?

Saç kırıklarını yok etmek için onarıcı şampuanlar kullanılabilir. Saç maskeleri de kırıklara oldukça iyi gelmektedir. Saçları besleyen saç yağları, onarıcı bakım kremleri de kırıkları yok etmede etkili bir yöntemdir.

Evde saç uçları kırıkları nasıl giderilir?

Ev ortamında saç kırıklarını gidermek için çeşitli maskeler, yağlar, kremler, şampuanlar kullanılabilir.  Onarıcı, saç kırığı giderici etkiye sahip saç bakım ürünlerini tercih ederek saç kırıklarından kurtulabilirsiniz.

Uçları kırık olan saç uzar mı?

Uçları kırık olan saçların uzaması çok daha zordur. Kırıkları olmayan  bir saç ayda 2 cm uzuyorsa kırığı olan saç ayda ortalama 1 cm uzar. Bu değerler kişinin saç yapısına göre düşük azalabilir. Saç kırıklarını aldırmak her zaman faydalıdır.

Saç ucu kırıkları neden olur?

Saç  uçlarındaki kırıkların en büyük sebeplerini sayacak olursak; saça kimyasal işlemler uygulamak, yüksek ısı veren fön makinesi, saç maşası gibi saç aletlerini kullanmak, denize bonesiz girmek, saçları sürekli yıkamak ve saçları gergin toplamak olarak sıralanabilir.

<

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.