Yanmış - Yıpranmış Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?

Yanmış - Yıpranmış Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?
09.01.201913:41

Saçların güzel görünmesi için birçok doğal olmayan işlem uygulanmaktadır ve bu durumda saçların yıpranmasına ve yanmasına neden olur. Peki, bu tip durumlarda ne yapmak gerekir? Yanmış ya da yıpranmış saçlara nasıl bakım yapılır?

Haber güncelleme tarihi 20.04.2021 18:31

Yanmış - Yıpranmış Saçlara En Etkili Bakım Yöntemleri

Sık boyama, düzleştirici kullanma, fön çekme gibi işlemler, zamanla saçların yıpranmasına, dokunulduğunda saçların keçe gibi sertleşmesine neden olur. Bu tip durumlarda yapılması gereken şey, saçların bir süre dinlendirilmesidir. Saç bakım ve güzellik uzmanlarına göre saçların yanması durumunda en az 4-5 ay kadar dinlendirilmesi gerekir. Aksi halde saçların eski haline gelmesi biraz daha zor olabilir.

Saç Yanması Veya Yıpranması Durumunda Yapılması Gerekenler

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-007.jpg

 • Saçların en az 4-5 ay dinlendirilmesi gerekir,
 • Bu süre içinde saç şekillendirici, düzleştirici araçlarından uzak durulması gerekir,
 • Boya, gölgelendirme gibi işlemlerden uzak durulması gerekir,
 • Sık yıkanması gerekir.

Yanan ve Yıpranan Saçlar İçin En İyi Saç Bakım Yöntemleri

Yukarıda söylemiş olduğumuz şekilde hareket edilmesi durumunda, saçların yeniden eski sağlığına kavuşması daha kolay olur. Ancak bunlarla birlikte yanmış ve yıpranmış saçlar için özel bakım da yaptırılabilir. Bunu ister kendi başınıza evinizde yapın, isterseniz de bir uzmandan yardım alarak uygulayın. Ancak saçlarınızda yanma ve yıpranma sorunları varsa, mutlaka saç bakımı yapmalı/yaptırmalısınız. Saçlarınızın eski gücüne yeniden kavuşması için yapabileceğiniz bazı işlemleri aktaralım.

1. Zeytinyağı İle Saç Bakım

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-005.jpg

Saçlarınız yıpranmış veya yanmış ise evde basit bir şekilde uygulayabileceğiniz zeytinyağı ile saç bakımı yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için yarım su bardağı kadar zeytinyağını cezvede kaynatmadan, ısıtın. Yani ortalama ılıktan biraz daha sıcak olacak şekilde ısıtın. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve üzerine bone takarak 30-45 dakika arasında bekletin. Daha sonra saçlarınızı bol suyla yıkayın. Ay içinde 1-3 defa arasında bu işlemi tekrarlamanız, saçlarınızın doğal görünümüne ulaşmasına yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi almak için "Zeytinyağı Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.


2. Muz Ve Bal Karışımı Saç Maskesi

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-004.jpg

Muz ve bal karışımı saç bakım kürü, yıpranmış saçların eski haline gelmesine yardımcı olan başka bir öneridir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • Muz
 • Yumurta
 • Süt
 • Bal
 • Zeytinyağı

Hazırlanışı: Öncelikle yarım muzu, blenderden geçirip, su kıvamına getirin, daha sonra  1 adet çiğ yumurta, 3 kaşık süt, 3 kaşık bal ve 5 kaşık zeytinyağını karıştırarak “merhem kıvamı” almasını sağlayın. Daha sonra saçlarınıza uygulayarak 15-30 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı bol suyla yıkayın. Haftada 2 defa uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde, yıpranmış saçlar, kuru ve onarım ihtiyacı olan saçların eski haline gelmesi sağlanır.


3. Hindistancevizi Kürü

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-001.jpg

Saçlarınızda yanma, yıpranma sorunu yaşıyorsanız, uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de hindistancevizi kürüdür. Bu kür, yumurta ile hindistancevizi karışımı ile elde edilmektedir. Uzmanlara göre alerjisi olmayanlar, bu kürü her gün uygulayarak saçlarının daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirler.

Katı haldeki hindistancevizi yağı ile 1 adet çiğ yumurtayı iyi karıştırın. Merhem kıvamını aldıktan sonra saçlarınızın kökünden ucuna kadar masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızda 15-30 dakika arası beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.


4. Aleovera Saç Maskesi

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim.jpg

Saçlarınız herhangi bir nedenden dolayı yanmış ise doğru kürleri kullanarak ve biraz da sabrederek saçlarınızın eski haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Aleo vera bitkisi, saç bakımında en iyi etkileri gösteren bitkidir. Ancak bunu kullanırken bitkinin yağını diğer doğal yağlarla ve bazı malzemelerle karıştırarak uygulamanız gerekir. Aleo vera maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • 2 çay kaşığı gliserin
 • 4 yemek kaşığı avokado yağı
 • 2 çay kaşığı aleo vera jeli

Tüm malzemeleri karıştırarak merhem kıvamına getirdikten sonra saç diplerine masaj uygulayın. Daha sonra kalan malzemeyi saçlarınızın ucuna sürün ve 20 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Bu işlemin ardından saçlarınızı şampuan ile yıkayarak durulayın. Alerjiniz yoksa saç kürünü her gün uygulayabilirsiniz. Yanmış, yıpranmış ve keçeleşen saçlar için tavsiye edilen bu yöntem, saçlarınızın eski haline yeniden dönmesine yardımcı olacaktır.

Detaylı bilgi için "Aleo Vera Bitkisinin Mucizevi Faydaları" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.


5. Jojoba Yağı Saç Maskesi

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-002.jpg

Saçlarınızda yanma, kuruluk, ince telli saç sorunu var ise evinizde kendi başınıza uygulayabileceğiniz pek çok bakım yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri de jojoba yağı maskesidir. İhtiyacınız olan az bir malzeme ile saçlarınızın doğal görünümüne ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için elinizde olması gereken malzemeler şunlardır;

 • 1 çay kaşığı biberiye,
 • 4 yemek kaşığı jojoba yağı.

İki malzemeyi karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Daha sonra saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar uygulayın. 25 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı bol suyla durulayın. Elde ettiğiniz kürü, 2 ay boyunca loş ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Uygulayacağınız bu kür sayesinde saçlarınızda meydana gelen sorunlardan kurtulabilirsiniz.


6. Keratin Saç Tedavisi

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-003.jpg

Saç bakımında doğru kullanılacak ürünler, yanma, yıpranma ve cansızlaşma durumlarına kesin çözümler sunar. Saçların en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biri keratindir. Keratin, saçların doğal kalmasını, sağlıklı şekilde uzamasını sağlayan bir mineraldir. Saç bakım ürünü satın alırken kesinlikle içerisinde keratin olup olmadığına dikkat edin. Daha da önemlisi, satın alacağınız bir ürün hakkında internet sitelerinden, sosyal medya sitelerinden veya çevrenizden kullanıcı deneyimi hakkında bilgi edinin. Saç proteini bakımından son derece zengin olan keratin içerikli saç bakım ürünleri sayesinde saçlarınızın eski haline yeniden dönmesini sağlayabilirsiniz.


Doğru Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-008.jpg

Yıpranmış ve yanmış saçlara doğru şekilde bakım yapıldığında, biraz sabretmeyi gerektirse de kesinlikle eski halini alması için herhangi bir engel yoktur. Sadece hangi ürünleri ve nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yazımızın devamında, doğru saç bakımı için kullanabileceğiniz ürünler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.


Yanmış Saçlara Doğru Çözüm!

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-009.jpg

Saçların yanması, kökten değil uçtan başlar. Bu yüzden öncelikle yanan ve kırılan uçların saçlardan alınması gerekir. Saçlarda yanma dışında da meydana gelen kırılmaları engellemek için, uzmanlar ortalama 2 ayda bir saç uçlarındaki kırıkların alınmasını tavsiye etmektedir. Ancak saçların fön makinesi, saç düzleştiriciler dışında farklı bir nedenden dolayı yanmış ise en iyi çözüm, saçları biraz daha kısa tutmaktır. Saçların yeniden sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için bunun mutlaka yapılması gerekir.

Yanmış saçlar, genellikle boyama, fön, düzleştirme işlemlerinin sık uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tip durumlarda yapılması gereken şey, saçların dinlendirilmesidir. 4-6 ay arası kadar yanmış saçların kırıkları alındıktan veya kısaltıldıktan sonra boyadan uzak tutulması gerekir. İlla saçlarınızı boyamanız gerekiyorsa da kökünden saçların yanan kısımlarına kadar boyayın, aksi halde saçlarınız yeteri kadar hava almadığı için yanıkların düzelmesi daha da uzun süre alacaktır.

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-010.jpg

Yanmış saçlarda en çok şikâyet konusu da şekil alamama durumudur. Bu durumda da yine saçların kısaltılarak şekil vermesi gerekir. Uzun dönem makinelere maruz kalmış saçlarda yanma problemi en sık görülen durumlardan biridir. Sık fön çekmek, sık şekilde saç boyamak, düzleştirici kullanmak, saç yanmalarına en çok neden olan durumlardır. Bu aletlerin kullanımına bir süre ara vermek ve saçları kısaltmak, en doğru çözümdür.


Saçlarınıza Yeteri Kadar Vitamin Takviye Edin

yanmis-ve-yipranmis-saclar-bakim-011.jpg

Daha önceki “Saçlar için gerekli olan vitaminler nelerdir?” başlıklı yazımızda aktardığımız gibi saçların sağlıklı ve güçlü kalabilmesi için yeteri kadar vitamin alması gerekir. Düzenli beslenme ve doğru besinleri tüketmek, vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi saçların da daha sağlıklı hale gelmesini sağlamaktadır. Özellikle A, B, C ve E vitaminleri, saçların doğal görünümde kalmasını son derece etkilemektedir. Bu vitaminlerin hangi besinlerde yer aldığını öğrenmek için “Saçlar için gerekli olan vitaminler nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Uzmanların Önerilerini Dikkate Alın!

Yanmış saçlar, uzun bir süre toparlanamaz ve eski haline gelemez. Ancak bunun imkansız olmadığını da söylemek gerekir. Uzun süre saçlarınıza fön çektirdi iseniz, maşa veya diğer saç düzleştirici ürünleri kullandı iseniz saçlarınızda yanma ve yıpranmaların meydana gelmesi işten bile değildir. Bu tür durumlarda yapılması gereken, saç bakım uzmanı ile görüşerek tavsiye edilen ürünleri kullanmak ve önerdiği yöntemleri uygulamaktır. Kısa sürede eski haline gelmese bile doğru şekilde bakım yapılan saçların yeniden sağlığına kavuşması daha kolaydır.


Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde zeytinyağı, jojoba yağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor. 

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
730
1009
182
184
194
292
1052
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 12
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.