Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?
20.04.201615:15

Herkesin ortak problemlerinden biri olan saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemlerini sizin için araştırdık ve bu içeriğimizde konu olarak ele aldık.

Haber güncelleme tarihi 14.01.2022 11:11

Toplumda yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden biri olan saç dökülmesi, her yaş grubunda görülen ortak şikayetlerdendir. Saç cinsinden yaşa kadar pek çok faktör saç dökülmesinde etkili rol oynar. Gençlerin yanı sıra genel olarak bakıldığında saç dökülmesi problemi 50 yaşını aşmış erkeklerin yarısından fazlasında görülürken, 70 yaşına yaklaşmış kadınların ise %40’ında aynı probleme rastlanılır.

Saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlıktan yaşa ve kullanılan ilaçlara kadar pek çok unsur saç dökülmesini tetikleyebilir. Saç dökülmesi genellikle ilerleyen yaşlarda karşımıza çıkan bir sorun olsa da çevre koşulları, stres, saç cinsi, hormonal değişiklikler ve kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

"Saç dökülmesine ne iyi gelir?" sorusu saç dökülmesi problemini yaşayan herkesin ortak sorusudur. Biz de bu soruya sizler için cevap aradık ve saç dökülmesini ortadan kaldıran doğal yöntemleri bir araya getirdik.

İşte saç dökülmesine karşı en etkili bitkisel çözümler...

1. Aloe Vera

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-004.webp

Saç dökülmesine bitkisel çözüm deyince akla ilk gelen bitkilerden biri olan aloe vera, saç derisi sağlığına karşı oldukça faydalıdır. Yıpranmaya bağlı saç dökülmelerini önemli ölçüde azaltan aloe vera, saç derisini besler ve saçın dayanıklılığını arttırır. Aloe vera, saçın daha sağlıklı görünmesini sağlarken aynı zamanda saç dökülmesini azaltır ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Saç dökülmesine karşı aloe vera içeren saç bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi aloe vera jeli ile saç derinize masaj da yapabilirsiniz.

2. Biberiye

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-005.webp

Saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkili olan biberiyenin bu konudaki geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Saç köklerini canlandıran ve saçların gürleşmesini sağlayan biberiye, antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özelliği sayesinde saçları kökten uca kadar korumaktadır. Koruyucu özelliğinin yanı sıra dezenfektan görevi de gören biberiye, saç derisini temizler ve arındırır. Biberiyenin bu özelliklerinden çayını tüketerek de faydalanabileceğiniz gibi biberi yağını da kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı zeytinyağına 3-4 damla biberiye yağı ekleyin. Sonra elde ettiğiniz karışımı saç ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Masaj uygulamasından sonra bir saat bekleyin ve saçınızı yıkayın. Düzenli uygulanması durumunda biberiyenin etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

3. Çörek Otu Yağı

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-006.webp

Saç dökülmesine doğal çözüm olarak çörek otu yağını önerebiliriz. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çörek otu yağı, ülkemizin pek çok yerinde yetiştirilen çörek otundan elde edilmektedir. Çörek otu yağının içinde saç için oldukça önemli bileşenler ve vitaminler bulunmaktadır. Beta karoten, A, B1, B2, B6, E ve C vitaminlerini barındıran çörek otu yağı, saç dökülmesi problemi karşısında sıkça tercih edilmektedir. Çörek otu yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede saç köklerinin canlanmasını, güçlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsiniz. Çörek otu yağını doğrudan saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi yemeklerinize katarak da faydalarından yararlanabilirsiniz.

4. Isırgan Otu

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-007.webp

Saç dökülmesini engellemenin doğal yollarından birisi de ısırgan otu kullanımıdır. Isırgan otunun faydaları saymakla bitmez. Mutfakta sıkça kullanılan ısırgan otunun saç dökülmesini önlediği ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar ısırgan otunun saç sağlığına önemli katkılarda bulunduğu söylense de bu konu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Zengin bir içeriğe sahip olan ısırgan otu, A ve C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum gibi besleyici mineralleri de içerisinde barındırmaktadır. Isırgan otu saç köklerini canlandırır, güçlendirir ve saçların parlamasını sağlar. Ayrıca ısırgan otunun kepek problemini de ortadan kaldırdığı belirtilmektedir.

5. Nane Yağı

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-008.webp

Saça iyi gelen bitkiler arasında nanenin özel bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ferahlatıcı etkisi olan nane, hoş kokusuyla bilinen ve sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Nane yapraklarından elde edilen nane yağı, ferahlatıcı etkisi sayesinde saç ve saç köklerinin rahatlamasını sağlar. Saçların gürleşmesini destekleyen nane yağı, saçta kepek oluşumunu engeller, saça parlaklık kazandırır ve saç derisini besler. Ancak nane yağının tek başına kullanılması önerilmemektedir. Nane yağı, zeytinyağı veya badem yağı gibi yağlarla inceltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca nane yağını şampuanınız ile incelterek de kullanabilirsiniz.

6. Soğan

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-009.webp

Saç köklerine iyi gelir sorusuna cevap olarak soğanı verebiliriz. İnsanların yıllar boyunca saç çıkardığını düşündüğü soğan, içerisinde pek çok minerali barındırmaktadır. Evet kokusunun pek de hoş olmadığı doğrudur. Fakat bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre soğan suyu her gün kel olan bölgeye sürülürse yeni saç oluşumuna destek oluyor. Bu sayede düzenli kullanımlarda hem saç dökülmesine karşı doğal bir çözüm elde edersiniz hem de saçlarınızdaki boşlukların kapandığını görürsünüz.

7. Sarımsak

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-010.webp

Sarımsak, saç dökülmesini engelleyen bitkiler arasında yer almasının yanı sıra yeni saç çıkmasını da sağlamaktadır. Saç derisinde bulunan toksinleri temizleyen sarımsak, bu sayede yeni saç oluşumu için gerekli tüm ortamı hazırlamış oluyor. Bir veya iki top sarımsağı blender yardımıyla ezin ve suyunu çıkarın. Sonra bir eczaneden E vitamini tüpü alarak ikisini de güzelce karıştırın. Ardından başınızda kel olan kısma masaj yaparmış gibi güzelce uygulayın ve başınızı bone ile kapatın. Yaptığınız bu işlem hem saç dökülmesini engelleyecektir hem de yeni saç çıkmasını sağlayacaktır.

8. Hint Yağı

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-011.webp

Saç dökülmesini engellemenin doğal yollarından birisi de Hint yağı kullanımıdır. Saçlar kullanılan düzleştirici, fön makinesi, maşa ve jöle gibi şekillendiriciler yüzünden bir süre sonra yıpranmaya neden olur. Bu yıpranma da bir süre sonra dökülmelere sebebiyet verir. Aslında en iyi çözüm bu tip aletleri sık kullanmaktan kaçınmak olsa da saç güzelliğine çok fazla önem verenlerin vazgeçemeyecekleri kesindir. Hint yağı, saç onarımı konusunda oldukça etkili bir bitki türüdür. Bu bitki yağını kullanarak saçlarınızın uğradığı hasarı en aza indirebilirsiniz.

Bir miktar Hint yağını avucunuza dökerek saçlarınıza masaj yapın. 10-20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Etkisini düzenli kullanımdan sonra görmeye başlayacaksınız.

9. Argan Yağı

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-012.webp

Saç dökülmesine karşı kullanabileceğiniz bir diğer bitkisel çözüm olan argan ağı, doğanın sunduğu mucizevi bitkilerden biridir. Cilt bakımına olan faydalarının yanı sıra saç bakımında da çok fazla etkisi olan argan yağı, saç derisinin onarılmasına ve dökülmelerin engellenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında yer alıyor.

Tek başına kullanabileceğiniz gibi başka bitkisel yağlarla karıştırarak da kullanabileceğiniz argan yağından birkaç damla avucunuza dökün ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızın iyice emdiğinden emin olmak için doğal tarak yardımı ile yayın. Daha sonra 30 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın.

10. Zeytinyağı

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum-013.webp

Saç dökülmesine iyi gelen ve evde kullanabileceğiniz zeytinyağı, birçok saç problemine karşı etkili çözümler sunmaktadır. Tek başına kullanılabileceği gibi diğer saç bakım yağlarıyla karıştırılarak da kullanılabilen zeytinyağı, saçlarınızda istediğiniz sağlığa kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi, cansızlık, matlık gibi problemlerin önüne geçen zeytinyağını birkaç damla ile saçlarınıza masaj yapacak şekilde uygulayın. Daha sonra yarım saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Saç dökülmesine karşı iyi gelen 10 bitkiyi detaylıca inceledik. Dilerseniz "Saç Dökülmesi Nasıl Oluşur?" adlı içeriğimize tıklayarak saç dökülmesinin nedenlerini öğrenebilirsiniz.


Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 5 Ürün

Saç dökülmesine iyi gelen bitkileri yukarıdaki kısımda belirttik. Bu kısımda ise saç dökülmesine iyi gelen ürünleri inceleyeceğiz. Öyleyse zaman kaybetmeden saç dökülmesine karşı en etkili ürünleri sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Plus Saç Serumu

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

İçeriğindeki keratin sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen Diamond Hair saç serumu, saçlarınızdaki kırılmaları ve dökülmeleri durduruyor. Düzenli kullanımda yeni saç oluşumunu destekleyen serum, bu sayede saçlarınızın eskiden olduğu gibi daha güçlü ve hacimli olmasını sağlayacak. Ayrıca bu ürünün saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayacağını belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörTrendyol Fiyatını Gör

2. Vichy Dercos Energisant Shampoo

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Aminexil molekülü, saç köklerinin erkenden zayıflamasından kaynaklanan dökülmelerde en etkili maddedir. İçeriğindeki Aminexil molekülü sayesinde saçı besleyerek güçlendiren Vichy şampuan, bu sayede saçlarınızın erkenden zayıflayıp dökülmesini engelliyor. Formülündeki Pro-vitamin B5 sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayan ürün aynı zamanda saçların daha hacimli gözükmesini sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. Kerastase Specifique Bain Prevention

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Saçın doğallığını koruması için silikon barındırmayan Kerastase Specifique Bain Prevention, ilk kullanımdan itibaren saçlara doku kazandırıyor. Mineral bakımından zengin içeriği sayesinde dökülmeleri durduran şampuan aynı zamanda saç derisi dengesizliklerini de ortadan kaldırıyor. Bu sayede saçınızda kepek ve kaşıntı gibi durumlar oluşmaz.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

4. Ducray Anaphase Dökülme Karşıtı Şampuan

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

İçerdiği bileşenlerle saçları besleyen ve güçlendiren Ducray şampuan, bu sayede saç dökülmelerini en aza indiriyor. Güçsüz ve parlaklığını kaybetmiş saçların eski haline kavuşmasını destekleyen ürün aynı zamanda saçların yumuşamasını sağlayarak kırılmaları azaltıyor. Ayrıca saçı kepek ve ölü deriden arındıran bu ürünün anti alerjik olduğunu belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

5. Luis Bien Mavi Saç Serum Bakım Seti

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Saç dökülmesi boyama sırasında oluşabildiği gibi doğal etkenler yüzünden de olabiliyor. İhtiyaç duyduğu besini karşılayamayan saçlar dökülmeye başlar. Luis Bien Mavi Saç Serumu özel içeriği sayesinde saçların besin ihtiyacının tamamını karşılıyor. Geliştirilmiş formülüyle saça ve derisine bakım yapan ürün, bu sayede saçların uzama hızını arttırıyor. Ayrıca bu serumun düzenli kullanımlarda yeni saç oluşumuna destek olduğunu belirtelim.

Saç dökülmesine iyi gelen ürünleri detaylıca inceledik. Dilerseniz bu ürünleri daha detaylı incelediğimiz "Saç Dökülmesine Karşı Kullanabileceğiniz Sarımsaklı Şampuanlar" içeriğimize göz atabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

UYARI !

Makalemizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2252
929
843
600
510
581
1503
150
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 35
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.