Çocuklarda Okul Stresi

Çocuklarda Okul Stresi
01.10.201514:07

Okula yeni başlayan veya okul hayatında yeni bir döneme başlayan çocukların ortak sorunu olan okul kaygısı hakkındaki tüm detaylar ve öneriler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 15:19

OKUL KAYGISI NEDİR?

Eylül ayının başlamasıyla birlikte çocukların okul stresi de başlamaktadır. Okula yeni başlayan çocukların büyük çoğunluğunda okul kaygısı söz konusudur. Okul çağına erişmiş her 10 çocuktan 3’ünde görülen okul kaygısı çeşitli nedenlere bağlıdır.

Ailesine bağlı ve evde vakit geçirmeyi seven çocuklarda daha sık görülen okul fobisi ve kaygısı, genellikle anne ve babadan ayrılmak istememenin sonucunda meydana gelmektedir. Okul kaygısına neden olan bir diğer faktörler ise çocuğun okulda başarısız olma korkusudur. Bu korku, çocuğun okula karşı bakış açısını olumsuz yönde etkilemekte ve okula karşı bir korku ve kaygı beslemesine neden olmaktadır.

okul-stresi-.jpg

Okul öncesinde herhangi bir korku veya travma yaşamış çocuklar okula gitmekten kaçınırlar. Geçmişte yaşadıkları korku ve travma nedeniyle okulda kendilerini güvensiz hissederler. Çocukların okula karşı isteksiz olmalarının bir diğer nedeni ise arkadaş ilişkilerinin çok iyi olmamasıdır. Çok fazla arkadaşı olmayan, arkadaş edinmekten kaçınan çocuklar okula gitmeme konusunda ısrarcı olmaktadırlar.

Okul kaygısı taşıyan çocuklar genellikle okulda bulundukları saatler içinde anne veya babasının da onlarla birlikte olmasını isterler. Anne veya babasının gitmesi durumunda ağlama krizine girerler ve kesinlikle okulda kalmayı kabul etmezler. Derse odalanmakta güçlük çeken bu çocuklar öğretmeninin anlattıklarına adapte olamazlar.

Özellikle hiperaktif çocuklar için oldukça zor olan okula adaptasyon süreci, ebeveynlerin adeta korkulu rüyasıdır. Okul öncesinde istedikleri saatte uyuyup uyanmaya alışmış, sokakta veya evde istediği oyunu oynayarak serbest yaşamaya alışmışlardır. Okul döneminin başlaması ile birlikte uzun süre ders dinleme ve aynı ortamda bulunmakta zorluk çekerler. Bu durumda okul onlar için korkulu bir rüya haline gelir.

hiperaktif-cocuklar-.jpg

OKUL KAYGISI TAŞIYAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Bazı çocukların içine kapanık ve çekingen olmaları okul sürecinde zorlanmalarına neden olmaktadır. Yeniliklere açık olmayan ve içine kapanık çocuklar genellikle çeşitli hastalık bahaneleriyle okula gitmek istemezler. Okula gittikleri zaman ise kendi kendilerine “Acaba annem okuldan almaya gelecek mi?, Arkadaşlarım beni sevecek mi?” gibi sorular sormaya başlarlar.

Akşamdan başlayan mide bulantıları, halsizlikler, geçmek bilmeyen karın ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi bahaneler türetirler. Okula yeni başlamış çocukların yanı sıra lise çağında dahi bu tip bahaneler üreten öğrencilere sıkça rastlamaktayız.

Okul çağındaki çocukların birçoğunun ortak bahaneleri olarak kabul edilen bu durumda çocuk okuldan alınıp eve götürülmemelidir. Aksi halde ileriki dönemlerde bu durumunu kullanmaya başlayan çocuk ağlama krizlerine girer ve okulda kalmama konusunda aşırı ısrarcı tavırlarını sürdürmeye devam eder.

okul-fobisi.Jpeg

Çocuğu okula yeni başlamış ve okula gitmeme konusunda ısrarcı davranan ebeveynler öncelikle disiplinli ve tutarlı davranmamalılardır. Çocuklarına okulun güzelliklerinden bahsetmeli ve gerekirse kendilerinin okula ilk başladıkları dönemdeki anılarını anlatmalılardır. Bazı ebeveynlerin çocuklarının bu ısrarcı davranışları konusunda kaygıya düşmeleri ve kendilerini şuçlu hissederek çocuklarını okuldan aldıklarını söyleyebilir. Bu bir yıllık erteleme sürecinde çocuk bu durumu kullanmaya devam eder ve ağlayarak her istediğini yaptırabileceği düşüncesine kapılır. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuda oldukça tutarlı ve disiplinli davranmaları önerilmektedir.

Disiplinden kastımız güçlü bir otorite ve baskı değildir. Çocuğunuzun sorumluluklarının farkına varabilmesi adına uygulanan bir eğitim şeklidir. Sorunları konuşarak halletmek, onun fikirlerini almak ve evde belirli bir denge oluşturmak adına kurulmuş mutlak bir düzendir. Böylece çocuğunuz okulun gerekli ve önemli bir yer olduğunu kavramakta güçlük çekmeyecektir.

disiplin-ve-otorite.jpg

EBEVEYNLERE DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?

Okula gitmemekte ısrarcı olan çocukları okuldan almanın yanlış olduğu kadar sürekli olarak ödüllendirmekte oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Uzmanlar ceza ve ödül sisteminin sık sık kullanılmasının doğru olmadığını belirtmektedir. Aksi halde çocuk okula her gidişinde elde ettiği ödülü rüşvet olarak algılayacak ve zamanla bu durumu kullanacaktır.

Çocuğun çok sık ödüllendirilmesi gibi çok sık cezalandırılmasıda okula karşı nefret duymasına neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun her okula gitmek istemediği gün içinde onu ağır bir şekilde cezalandırmanız olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Çocuğunuzu basit ve küçük şeylerle ödüllendirebilirsiniz. Ancak bu ödüller oldukça büyük ve pahalı olmamalıdır. Aynı zamanda sürekli çikolata ile ödüllendirilmesi gerek sağlıkları açısından gerekse oluşturulan disiplinin dengesi açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

ebeveynlere-.jpg

Ebeveynler olarak size düşen en önemli görev, bu süreç içinde oldukça sabırlı davranmaktır. Çocuğunuzla sürekli okulun güzellikleri ve faydası hakkında konuşmalı, gerekirse kendi okul fotoğraflarınızı göstermelisiniz. Birlikte okul alışverişine çıkın ve alışveriş sırasında onunda fikirlerini almayı ihmal etmeyiniz.

Okula gitmemek için üretilen hastalık bahaneleri karşısında evde kaldığı zaman televizyon izleme ve oyun oynama sürelerinin kısıtlı olacağı konusunda uyarılarda bulunun. Hasta olduğu için yatıp dinleneceğini ve bu durumun onun için sıkıcı olacağını belirtin. Okula gitmenin ve arkadaşları ile tenefüste birlikte vakit geçirmenin daha eğlenceli olacağını belirtmeniz onu bu bahanelerden vazgeçirecektir.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.