Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ebeveynlere Öneriler

Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ebeveynlere Öneriler
18.09.201512:33

Okul yaşı gelen çocuğunuzun okula başlamasına sayılı günler kaldı. Peki, çocuğunuz okula ne kadar hazır? Onun nasıl okula motivasyonunu sağlayabilirsiniz? Detayları ve daha fazlası haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 06.02.2016 17:20

Sosyal çevre deneyimi ailesiyle sınırlı olan çocuklarda okulun ilk zamanlarında bazı psikolojik  değişimler meydana gelebilir. Anne ve babasında ayrılmak istemeyen çocuklar, okula gitmek konusunda zorluklar çıkarırlar. Çocukların dış dünyayı yakından tanımasına ön ayak olan okul hayatının ilk zamanlarında ebeveynlere çocukların adaptasyon sorunlarını çözmede önemli görevler düşüyor. Bilinçli ebeveynlerin davranışları çocukların buz zorlu dönemini kolaylıkla atlatmasını sağlar. Psikologlar yeni okula başlayan anne ve babaların nasıl davranması gerektiği açısından uyarıyor. Anne ve babalar bunları sakın yapmayın.

Sürekli Çocuğunuzun Yanında Kalmayın

okul fobisi

Uzmanlar, ev dışında sosyal bir hayatı olmayan, sürekli annesinin eteği altında dolaşan yani özgüven kazanmamış çocukların ileride okul ve iş yaşantılarında önemli yıkımlar yarattığını belirtiyorlar. Ebeveynler, çocuklarınıza sorumluluklar yükleyerek bu sayede çocuklarınızın kendilerine güvenini sağlamalısınız. Kendisine güvenen çocuk okulla ilgili bir korkusu olmayacaktır. Çocuğunuza belli başlı alışkanlıkları okul öncesi dönemde kazandırmalısınız. Bırakın çocuğunuz kendi tabağını kendi kaldırsın, dolabını kendi düzenlesin, bunları iyi yapmasa da ona öğretin ancak kesinlikle öz güvenini kıracak hareketlerde bulunmayınız. Arkadaşlarıyla sosyal bir ortam kurmasına izin verin. Bu anda siz yanında olup sürekli çocuğunuza müdahale etmeyiniz. Bu davranışınız çocukta size olan bağımlılığı artar ve özgüvensiz olur.

okul fobisi

İlk kez okulla karşılaşan çocukların okula, öğretmene ve arkadaşlarına alışabilmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. Bu zaman onlara tanırken, ebeveynlerin ilk zamanlar destek olması doğrudur. Ancak sürekli çocuğun yanında bulunması çocuğun çevresine adapte olmasını engelleyecektir. Böylelikle çocukta özgüvensizlik oluşacak ve kendi ihtiyaçlarını bile gideremeyecek duruma gelecektir.

 

Yeni Okula Başlayan Çocuklara Motive Etmek İçin Neler Yapılmalı

okulkorkusu

Anne ve babalar birkaç gün okul yakınlarında bulunarak destek verebilirler. Ancak bu denge çok iyi kurulması gerekiyor. Çocuklarla birlikte derse girmek, kapı önlerinde saatlerce çocuğu beklemek çocukların anne ve babaya bağımlı bireyler olarak yetişmelerine neden olacaktır. Bu gibi davranışlardan uzak durmak gerekecektir.

Tabii ki de ilk zamanlar çocukların okula alışması beklenilemez. Bunun için ilk günkü zorlukları bilmeli ve bu zorluklara karşı sabırlı olmalısınız. Zamanla çocuğunuz okula ve arkadaşlarına alışacaktır.

okul fobisi

Çocuklarınız okulun ilk günleri okula gitmemek için direnebilir. Ağlayan çocuğa, okula gitmek istemeyen çocuğa karşı sabırlı olmalı, sert tutumlardan kaçınmalısınız. Bunu bilmelisiniz çocuğunuza okula gitmek istemediği için sert çıkarsanız bu tutumunuz onu okuldan soğutacaktır.

Çocuğunuzu karşınıza alıp okulun güzelliklerinden bahsetmeniz gerekecektir. İyi bir iletişim kurmanız halinde çocuğunuz kısa bir sürede kendisini toparlayacaktır.

Okula gitmeme isteğinin geçici bir duygu olduğu çocuğa hissettirilmelidir. Zamanla okulu ve arkadaşlarını nasıl seveceği anlatılmalıdır.

Eğer sorununuz büyük veya bu sorunun üstesinden gelemiyorsanız bir yardım almanız gerekecektir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.