Çocukların Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Çocukların Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?
29.09.201510:39

İlkokullarda çocukları fastfood yiyeceklerden uzak tutmak ve sağlıklı beslenmelerine yardımcı olmak adına beslenme çantası oldukça önemlidir. Sizler için derlediğimiz bu içeriği dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 15:22

Son zamanlarda artan fast-food kültürü çocukların gelişim çağlarında sağlıksız beslenmelerine neden olmaktadır. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların henüz gelişme çağında iken zararlı ve sağlıksız besinleri bolca tüketmeleri sağlıkları açısından tehdit oluşturmaktadır. Sizler için çocuklarınızın beslenme çantasına ne koyup ne koymayacağınızı, beslenme çantasının nasıl yapılacağını, sağlıklı bir beslenme çantasının nasıl hazırlanacağını, beslenme listesinde neleri koymanız gerektiğini açıkladık.


Çocuklarınızı Fast-Food Yiyeceklerden Uzak Tutun!

Çocukların gerek zihinsel gerekse fiziksel olarak gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen fast-food yiyecekler ne yazık ki okul kantinlerinin olmazsa olmazlarından biri olmuş durumdadır. Çocukların tenefüslerde sıkça tercih ettiği hamburger ve patates kızartması tarzı yiyecekler son zamanlarda artan obezite sorununuda beraberinde getirmektedir.

fast-food-yiyecekleri.jpg


Çocuklarda Obezite Riski

Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde çocuk obezitesinin büyük oranda arttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle çocuklarınızın beslenme alışkanlığını kontrol altında tutmak ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak amacıyla okul döneminde beslenme çantasını ihmal etmemelisiniz. Çocuklarınızın okulda hemen hemen hergün fast-food ürünlerle beslenmeleri sağlıklarını tehlikeye atarak çeşitli hastalıkların oluşmasına yol açmaktadır.

cocuklarda-obezite-riski.jpg


Çocukların Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır? 

Okul dönemi öncesinde ailelerin yakından takip ettikleri beslenme alışkanlığı ve düzeni okul döneminde etkisini birazda olsa yitirmektedir. Bu nedenle özellikle ilkokul çağındaki çocukların beslenme çantasını özenle hazırlamalı ve okuldaki beslenme alışkanlığını kontrol altında tutmalısınız.

Sağlıklı ve şık sunumlarla hazırladığınız beslenme çantaları ile çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle renkli ve farklı sunumlarla hazırlanmış beslenme çantaları çocukların daha çok ilgisini çekeğinden reddetme ihtimalini büyük oranda ortadan kaldıracaktır. Kullandığınız renkli çatal ve kaşıklar ile birlikte renkli kap ve tabaklarla çocuğunuzun sevebileceği sunumlar oluşturabilirsiniz.

beslenme-cantasi-.jpg


Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

Beslenme çantasını hazırlarken öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; çocuğunuzun okulda olduğu saatlerdir. Çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken okul saatlerini göz önünde bulundurarak hazırlamanız çocuğunuzun beslenmesi açısından daha sağlıklı olacaktır.


1. Atıştırmalık Besinler

Çocuğunuzun okulda sabahçı, öğlenci veya tam gün bulunmasına göre bir beslenme çantası hazırlamalısınız. Okuldaki beslenme saatlerini öğrenmeli, sabah veya öğleden sonraki beslenmesini birbirinden ayırarak oluşturmalısınız. Böylece çocuğunuz öğün atlamadan zamanına uygun olarak bir beslenme alışkanlığı kazanmış olacaktır. Eğer çocuğunuzun okulu tam gün ise mutlaka ara öğünlerde atıştırabileceği besinleri beslenme çantasında bulundurmalısınız.

atistirmalik-besinler.jpg


2. Bolca Sağlıklı Besin

Çocuğunuzun sağlıksız beslenmesinin yanı sıra beslenme alışkanlığının bozulması ve uzun süre aç kalması konsantrasyon sağlamasını engelleyerek derslerdeki başarısını doğrudan etkileyecektir. Çocuğunuzun okulda geçirdiği süreler göz önünde bulundurularak 2-3 saat aralıklar olacak şekilde toplamda 6 öğün beslenmesi sağlanmalıdır. Ancak öğün miktarları ve öğünlerde tüketilen besinlerin seçimi de oldukça önemlidir.

saglikli-besin.jpg


3. Süt ve Süt Ürünlerini Unutmayın

Okul çağındaki çocukların besin değeri yüksek besinlerle beslenmeleri ve tüm besin gruplarından yararlanmaları gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin beslenme çantasından olması oldukça önemlidir. Kemik gelişimi açısından oldukça faydalı ve besleyici olan süt ürünlerinin okul çağındaki çocuklar tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

sut-ve-sut-urunleri-012.jpg


4. Meyveli Süt veya Meyveli Yoğurt

Uzun ömürlü sütlerin yanı sıra peynir ve yoğurt gibi önemli süt ürünlerinin beslenme çantalarında mutlaka yer alması önerilmektedir. Küçük ve kapalı paketlerdeki yoğurtları tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda peyniri hazırladığınız sandviçlerin içerisinde de kullanabilirsiniz. Çocuğunuz süt ve yoğurt tüketiminden kaçınıyor ve sevmiyorsa kendi hazırladığınız meyveli süt ve meyveli yoğurtlar ile ona renkli sürprizler hazırlayabilirsiniz.

meyveli-sut-veya-meyveli-yogurt.jpg


5. Meyve ve Sebzeler

Beslenme çantasında olmazsa olmazlardan bir diğeri ise meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebze tüketimi çocukların vitamin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurken aynı zamanda yüksek besin değerleri ile sağlıklı beslenmelerini sağlamaktadır. Domates, renkli biber ve salatalık gibi sebzelerden oluşan sandviçler hazırlayabilir veya evde sebzeli börekler yaparak çocuğunuza sebze yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Özellikle sebze sevmeyen çocuklar için eğlenceli ve renkli sunumlar hazırlayarak ilgilerini çekecek bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz.

meyve-ve-sebzeler-004.jpg


6. Dilimlenmemiş Meyve

Çocuğunuzun beslenme saati dışında tenefüslerde ara öğün olarak tüketmesi için beslenme çantasına meyve koymayı ihmal etmemelisiniz. Çocuğunuzun ara öğünlerde kantin alışverişini önlemek ve daha sağlıklı atıştırmalıkları tüketmesini sağlamak için sevdiği meyveleri beslenme çantasında bulundurabilirsiniz. Ancak meyvelerin tek parça halinde dilimlenmemiş ve kabukları soyulmamış olarak beslenme çantasına eklenmesi oldukça önemlidir. Aksi halde vitamin kayıplarına neden olabilir.

dilimlenmemis-meyve.jpg

7. Hazır İçecekler Tercih Etmeyin

Çocuğunuzun beslenme saatinde tüketeceği içeceği siz önceden temin etmeli veya sabahları taze olarak hazırlamalısınız. Şeker oranı oldukça yüksek olan ve çeşitli katkı maddeleri bulunan hazır meyve sularının tüketilmesi önerilmemektedir. Bunun yerine süt, ayran veya su tüketimine ağırlık vermeniz daha faydalı olacaktır. Çocuğunuzun hazır meyve suları tüketmemesi için taze olarak hazırlanmış meyve sularını korumalı bir şekilde beslenme çantasına ekleyebilirsiniz.

sut-su-ayran.jpg


Beslenme Çantasında Neler Olmamalıdır?

Beslenme çantasında olması gerekenlere dikkat edilmesi kadar aynı zamanda nelerin olmaması gerektiğine de dikkat edilmelidir. Öncelikle çocuğunuzun sağlığını ve beslenme alışkanlığını tehdit etmeyecek besinleri tüketmesini sağlamalısınız.


1. Fast Food Gıdalar

Çocuğunuzun fast-food gıdaları veya abur cubur olarak nitelendirilen sağlıksız gıdaları sıkça tüketmemesi için onunla konuşmalı ve bu konuda onu bilgilendirmelisiniz. Ancak fazla ısrarcı ve baskıcı bir tavır takınmadan uygun bir dille anlatmanız olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda çocuğunuzu belirli aralıklarla ödüllendirebilir ve yine belirli bir ölçüde istediği fast-food ürününü tüketmesine izin verebilirsiniz. Aksi halde katı bir kural koyarak onu engellemeniz çocuğunuzun daha çok o gruptaki besinlere yönelmesine neden olacaktır.

fast-food-gidalar.jpg


2. Pirinç Pilavı

Beslenme çantasında bulunması önerilmeyen bir diğer gıdalar ise pirinç pilavı, patatesli börek ve şarküteri ürünleridir. Pirinç pilavı yerine tam tahıllı gıdaların tercih edilmesi ve patatesli börek yerine ise sebzeli bir börek tercih edilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Aynı zamanda patates salatası ve pirinç pilavının oda sıcaklığında bekletilmesi sağlıklı değildir.

pirinc-pilavi.jpg


3. Salam, Sosis, Sucuk

Et tüketiminin çocukların gelişimi açısından önemi ve faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin beslenme çantasında bulunması sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Çocuklarınızın bu gıdaları sıkça tüketmesini sınırlandırılmalıdır. Protein ihtiyacını haşlanmış yumurta ile karşılamanız daha doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle 10 dakika haşlanmış bir yumurta mutlaka beslenme çantasında bulundurulmalıdır.

salam,-sosis,-sucuk-001.jpg

Önerilen İçerik: Yaz Mevsiminde Çocuklarda Görülen 7 Hastalık

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
2
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.