Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar İçin Ne Yapmalı?

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar İçin Ne Yapmalı?
04.08.201514:39

Okul çağında birçok aile için yaşanması kaçınılmaz olan bu durum karşısında neler yapmalı? Çocuklar neden okula gitmek istemiyor diyorsanız, cevabı haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 04.03.2019 10:16

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar

Okul öncesi çocuklarda görülen bir durum olan okul kaygısı ebeveynler için adeta bir kabustur. Okul çağına gelmiş her 10 çocuktan 3’ünde rastlanılan bir durumdur.  Ailesine bağlı ve evde vakit geçirmeyi seven çocuklarda sıklıkla görülmektedir.

Bu durum daha çok anne ve babasına aşırı bağlı çocuklarda görüldüğü gibi aynı zamanda bir korku yaşamış, arkadaş ilişkileri iyi olmayan ve okul başarısı konusunda kaygı taşıyan çocuklar okula girmemek konusunda ısrarcı olurlar. Okuldan çıkış saatine kadar anne veya babasının yanında kalmasını isterler, ağlama krizlerine girer ve sınıfta ders esnasında adapte olamazlar.

okula-gitmek-istemeyen-cocuklar-001.jpg


Okula Gitmemesine Müdahale Edilmezse Ne Olur?

Çocuğunuz okula gitmek istemiyor ve sizde ona karışmıyorsanız, kronik okulu reddetme sorunu ortaya çıkabiliyor. Kronik okulu reddetme sorunu, aile içerisinde huzursuzluğa, çocuğun başarısız birisi olmasına, okula uyum sağlayamamasına neden oluyor. Yetişkin olduğunda ise, iş ortamına uyum sağlayamama, panik atak, psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden çocuğunuz okula gitmek istemediğinde onu kırmadan okula göndermenin yollarını arayın.

okula-gitmemesine-mudahale-edilmezse-ne-olur.jpg


Geçmek Bilmeyen Mide Bulantıları

Bazı çocuklar yeniliklere karşı çok açık değildirler. Yeni ortamlar yeni mekanlar ve yeni alışkanlıklar karşısında çekingen davranırlar. Okula yeni  başlayan çocukların kafasında pek çok soru işareti oluşur. Annesi onu okul çıkışında almaya gelecek mi, arkadaşları onu sevip onunla oyun oynayacak mı veya öğretmenin nasıl biri olduğu hakkında pek çok düşünceye kapılırlar. Bu nedenle okula başlamak ilk başlarda onlar için oldukça zor olacaktır.

Akşamdan başlayan mide bulantıları, halsizlikler, geçmek bilmeyen karın ağrısı ve baş dönmesi en çok belirtilen bahanelerdendir. Okul çağındaki çocuklarda bu durum oldukça normaldir. Ancak tüm bu bahaneler karşısında çocuk eve geri götürülmemelidir. Çocuk ağlasa da okula gitmelidir. Ağladığı için okula götürülmeyen ve bazen kaydı silinen çocuklar için geçici bir çözüm olabilir. Ancak bu durum sonrasında daha büyük sorunları da beraberinde getirecektir.

gecmek-bilmeyen-mide-bulantilari.jpg


Disiplin Çok Önemli

Disiplin kelimesi ilk başlarda korkutucu gelse de her çocuk üzerinde uygulanması gereken bir eğitim şeklidir. Disiplin kelimesinden kastımız baskı ve otorite değildir. Mutlak bir düzendir. Çocuğunuzu okul öncesinde bir disiplin ile yetiştirmek oldukça önemlidir. Sorunları konuşarak halletmek, onun fikirlerini almak ve onu dinlemek üzerine kurulmuş bir disiplin, okul çağında yaşanabilecek sorunların önüne geçmektedir.

Özellikle ağlayarak her istediğini yaptıran çocuklar, televizyon ve bilyisayara bağımlı yetişmiş, arkadaş ilişkileri iyi olmayan ve evde ailevi problemleri olan çocuklar okula gitmek istemezler. Bu nedenle okul öncesinde çocuğu bir düzen üzerine kurulmuş disiplin ile yetiştirmek tüm bu sorunların oluşmasında bir engel olacaktır.

disiplin-cok-onemli.jpg


Rüşvet Değil Ödül Verin

Okula gitmemekte ısrarcı olan çocuklarınıza okula gitmeleri için sık sık ödül vermeyin. Çocuk zamanla bu durumu lehine kullanacaktır. Bir süre sonra okula gittiği için sık sık ödüllendirilen çocuk, istediklerinin yapılması için okula gitmesinin yeterli olacağı düşüncesine kapılır.

Uzmanlarca sık sık uyarılan ebeveynler, ceza ve ödül uygulamasını sık sık kullanmamalılardır. Sık sık ödül verilmesi çocukta “rüşvet” algısı oluşturabileceği gibi aynı zamanda çok fazla ceza uygulaması ise baskıcı bir algı oluşturacaktır.

rusvet-degil-odul-verin.jpg


Ebeveyne Düşen Görevler

  • Çocuk üzerinde baskıcı bir tavır uygulamamalı, aksine çocuğu okula özendirecek konuşmalar yapması önerilmektedir.
  • Başlangıç döneminde sizinde yaşadığınız kaygıları ve nasıl üstesinden geldiğiniz konusunda örnekler verin.
  • Sabırlı davranın ve kesinlikle bağırmayın.
  • Kendi okul fotoğraflarınızı gösterin ve okulun güzelliklerinden bahsedin.
  • Okul bitiminde onu almaya geleceğinizi mutlaka belirtin.
  • Çocuğunuz okulda yokken evde neler yapacağınız hakkında onu bilgilendirin. Ancak onun imreneceği ve sizinle birlikte olmak isteceği örnekler vermekten kaçının.
  • Birlikte okul alışverişine çıkın. Lazım olan defter, kitap ve kalem alışverişini onun şeçimleri ve istekleri doğrultusunda yapmaya özen gösterin.
  • Çeşitli hastalık bahaneleri ile okula gitmek istemediğinde evde çok televizyon izleme ve oyun oynama sürelerini kısıtlayın. Böylece evde olmanın daha sıkıcı, okulun ise daha eğlenceli olduğunu kavramasını sağlayın. 

rusvet-degil-odul-verin-001.jpg

Önerilen İçerik; Okul Başarısını Arttıran 8 Besin

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
5
3
2
2
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.