Çocuklarla Matematik Arasında Bir Bağ Kurun

Çocuklarla Matematik Arasında Bir Bağ Kurun
16.05.201514:00

Çocuklara matematik dersini sevdirebilmek için sık sık şekillerin kullanılması, problemlerin hikâyeleştirilmesi gibi çocukla matematik arasında bir bağ kurmak büyük önem taşıyor.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 17:27

Matematik birçok çocuğun ön yargı ile yaklaştığı, sıkıcı bulduğu derslerin en başında geliyor. Oysa matematik hayatımızın her alanında bulunmakla birlikte insan zekâsının gelişiminde önemli rol oynamaktadır. 

aile-baskisi.jpg


AİLE BASKISI

İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünal Ufuktepe çocukların matematiğe karşı bakış açıları ve aile baskısıyla birlikte öğretmenlerin kullandığı yanlış yöntemler hakkında şunları söyledi: 
 

“Matematik sorgular, ispatlar, kanıtlar üzerine kuruludur. Öğretmen ise matematiği sorgulamayan, bir inanç sistemi olarak sunarsa o zaman çocuğu kaybeder. Çocukların matematiği sevmemesinin bir diğer nedeni de toplumsal ön yargılardır. Ailelerde çocuklar matematik çalışsın diye tembihlenirken daha çocuk odadan çıkmadan kendilerinin okuldayken matematik derslerinin kötü olduğunu söylüyorlar. Çocuk da matematiğin kötü bir şey olduğunu düşünüyor. Çocuk aileyi örnek alır. Matematik olaya çok yönlü bakar. Bunun da dikkate alınarak hareket edilmesi gerekir.” 

matematik.jpg

ÇOCUKLARA MATEMATİĞİ SEVDİRMENİN İPUÇLARI
•    Plastikten yapılmış sayma fasulyeleri ve çubukları kullanmayın. Bunun yerine gerçek fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar verin böylece çocuğunuz sayarken daha çok eğlenecektir.
•    Çocuklarınıza kâğıt parçaları, gazoz kapakları yerine gerçek para ve metaller vererek değerlerini anlatın.
•    Formülleri ve istatistikleri tanıması ve öğrenmesi için spor istatistiklerini yararlanırken kazanma yüzdelerini hesaplamak için is spor sayfalarını verin.
•    Çocuklar ders çalışırken atıştırmayı severler. Derslerde çocukların sayı saymalarına yardımcı olmak için patlamış mısır ve şekerleme verin. 
•    Eğlenceli kelime problemleri oluşturun. Çocukların isimlerini bu kelime problemlerinin içine yerleştirin ve matematik problemlerinde gerçek hayatın deneyimlerini kullanın.
•    Çocukların ilgi alanlarına göre; gün içinde matematiğin mantığını kavraması için sorular sorun. Bir kaba kaç tane kurabiye sığabileceği, bir yerden bir yere ne kadar sürede gidilebileceği gibi soruların çözümlerini isteyin.
•    Çocukları takdir etmek ve ödüllendirmek, motivasyonlarının artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle başarılı ve verimli geçen bir çalışmanın ardından bir sonraki çalışma için teşvik edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.