Okul Çantası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Okul Çantası Seçimi Nasıl Olmalıdır?
28.09.201510:42

Çocukların kemik gelişimlerini doğrudan etkileyen ve yanlış kullanım ile birlikte sırt ağrısına neden olan okul çantalarının seçimi ve kullanımı hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 15:35

OKUL ÇANTASI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Yeni okul sezonunun açılmasıyla birlikte çocukların heyecanının yanı sıra ailelerde de okul hazırlığı telaşı başlamaktadır. Renk ve desen seçenekleriyle çocukların ilgisini çeken okul çantaları görünüşün yanı sıra hammadde ve vücut yapısına uygunluğu açısından oldukça önemlidir.

Okul çantalarının seçiminde çocuğunuzun vücut yapısına uygun olmasına ve yükünü arttırmanın haricinde rahat bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde uzun süreli kullanım ile birlikte çocuğun kemik gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle okul çantası seçiminde vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek rahat ve vücut ergonomisine uygun bir çanta tercih edilmelidir.

cocuklarda-sirt-cantasi-kullanimi-.jpg

İki askılı ve askıları geniş olan çantaların tercih edilmesini öneren uzmanlar, askıların birbirine eşit uzunluk ve genişlikte olmalarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Çantanın vücut yapısına uygunluğunun yanı sıra bez, deri ve brandadan yapılmış çantaların kullanımının sağlık açısından daha uygun olduğu belirtilmektedir. Plastikten üretilmiş ve kansorojen madde içeren çantalar çocukların sağlıklarını tehdit ederken uzun süreli temas ve kullanım ile birlikte tehlike saçmaktadır.

Sırt çantalarının yanı sıra son zamanlarda sıkça tercih edilen çantalardan bir diğeri ise tekerlekli okul çantalarıdır. Ağırlık açısından oldukça kolaylık sağlayan ve çanta taşıma derdinden kurtaran tekerlekli çantaların kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise merdiven çıkma konusundaki zorluğudur. Öğrencinin bolca merdiven çıkıp ineceği bir ortam söz konusu ise tekerlekli okul çantası kullanımı oldukça zor olabilir.

okul-cantasi-agirligi.jpg

Çantanın Ağırlığına Dikkat Edin!

Çantanın kullanımının yanı sıra ağırlığı da oldukça önemlidir. Okul çantası seçiminde çantanın hafif ve kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Boşken dahi oldukça ağır çantaların tercih edilmesi durumunda çocuklarda erken yaşta bel ve sırt ağrıları kaçınılmaz olacaktır.

Çantada bulunan iç gözlerin eşit oranlarda ve uygun bir yapıda olması ağırlığın eşit bir miktarda dağılmasına yardımcı olarak ağırlığın azalmasını sağlayacaktır. Özellikle çantaya yerleştirilen kitap ve defterlerden ağır olanların en arka göze yerleştirilmesi ağırlığın dendelenmesini sağlayarak daha rahat taşınmasını sağlayacaktır.

okul-cantasi-.jpg

Kemik uzamasının en yoğun olduğu 6-14 yaş aralığında kullanılan ağır çantalar kemik gelişimini olumsuz yönde etkileyerek şekil bozukluklarına yol açar. Bu nedenle öncelikle olarak alınan çantanın hafif ve kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir.

Yalnızca ihtiyaç duyulan kitap ve defterlerin taşınması uzmanlarca önerilmektedir. Aksi halde çanta ağırlığının çocuğun vücut ağırlığının %10-20’sini geçmesi sırt, bel ve kas ağrılarına neden olacaktır. Kemik gelişimini doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkileyen ağır okul çantaları duruş bozukluklarının yanı sıra ayak tabanında şekil bozukluklarına ve ayak ağrılarına da neden olacaktır.

OKUL ÇANTASININ KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Yapılan araştırmalar sonucunda okul çağındaki çocukların %70’inde bel ve sırt ağrısı sorununa rastlanıldığı belirtilmiştir. Okul çantasını alırken dikkat etmeniz gereken en temel özellikler askılarının petli, geniş ve eşit uzunlukta olmasıdır. Tercih ettiğiniz askılarının dar ve sıkı bir yapıda olması omuz çevresindeki sinir ve damarlara baskı uygulayarak kan dolaşımı, sinir yaralanması, kuvvet kaybının yanı sıra ellerde ve kollarda uyuşmalara neden olabilir.

ideal-okul-cantasi-.jpg

Askılarda olduğu gibi çantanın sırt kısmında da destek bulunması vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sırt desteğinin yanı sıra çantada bulunan bel kemerinin kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Omuz askılarının bel hizasını geçmeyecek şekilde ayarlanması dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurlardandır. Kalça hizasına kadar inen sırt çantası her iki kürek kemiği ile aynı hizada olmalıdır.

Sırt çantalarının ağırlıklarından önce doğru bir şekilde kullanılması ağırlığı hafifletmekle birlikte sırt ve bel ağrılarınında önüne geçecektir. Çantanın boyun hizasında bulunmaması ve geçmemesine dikkat edilmelidir. Çantanın her iki askısını takılmalı ve böylece ağırlığın vücuda eşit olarak yayılması sağlanmalıdır. Aksi halde tek bir tarafta yoğunlaşan ağırlık kol ve bel ağrısını da beraberinde getirecektir.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
1
1
1
1
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.