Çocuğa Ev Ödevi Yapmayı Sevdirmenizi Sağlayacak 10 Yol

Çocuğa Ev Ödevi Yapmayı Sevdirmenizi Sağlayacak 10 Yol
12.08.201511:23

Ev ödevi daha kolay nasıl yaptırılır? Biz sizler için araştırdık. Hadi hep birlikte çocuklara ev ödevi yaptırmayı sevdirmenin yollarına göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 01.02.2023 17:21

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Bir ebeveyn olarak, karşılaştığınız en büyük zorluklardan biri çocuğunuzun odaklanmasını ve ödevlerini tamamlamasını sağlamaktır. Bu kadar çok dikkat dağıtıcı şey, birbiriyle yarışan talepler varken, çocuğunuzun yolunda gitmesini ve motive olmasını sağlamak zor olabilir.

Ancak, çocuğunuzun ödevlerini yapmasını ve okulda başarılı olmasını sağlamanın bazı etkili yolları vardır. Yazımızda, çocuğunuzu her gün ev ödevleriyle uğraşırken cesaretlendirmenize ve desteklemenize yardımcı olacak bu stratejilerden ve ipuçlarından bazılarını keşfedeceğiz.

İster odaklanma sorunu yaşayan bir çocuğunuz olsun, ister sadece biraz daha fazla zorlamaya ihtiyacı olan bir çocuğunuz olsun, bu stratejiler onların ev ödevlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını ve başarılı olma yolunda ilerlemelerini sağlamaya yardımcı olabilir.

1. Günlük Program Yapın

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Çocuğunuzla konuşarak önce ne yapmak ona daha iyi gelecektir, gün içerisinde ilerlemek istediği adımların sırasını birlikte oluşturun. Örnek bir program verecek olursak, okuldan gelince 1 saat dinlenme, sonra akşam yemeği, yemekten sonra da ev ödevlerini yapma gibi bir program uygun olabilir. Çocuğunuzun birlikte yaptığınız bu programa mutlaka uymasını sağlayın.

2. Ders Çalışması İçin Uygun Ortamı Yaratın

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Ödevlerini yapabilmesi için çocuğunuzun güzel bir ortama ihtiyacı olabilir. Bunun için kendinizi onun yerine koyup nasıl bir ortamda ödev yapılsa verimli ve güzel geçer bunu düşünün. 

Çocuğunuzun çalışması için rahat ve uygun bir masa, sandalye ve aydınlık bir ortam sağlamak önemlidir. Telefonları, tabletleri ve diğer oyun cihazlarını çalışma sırasında kapalı tutun veya uzaklaştırın. Televizyon, müzik veya başka gürültülü aktiviteler çocuğunuza odaklanmasını zorlaştırabilir. Sessiz bir ortam oluşturmaya çalışın.

3. Derslere Nasıl Çalışacağını Öğretin

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Her dersin özelliği ayrıdır ve çalışma metodu da farklıdır haliyle. Bu yüzden iş burada size düşüyor. Çocuğunuzu mutlaka hangi dersi nasıl çalışmalı yönlendirmelisiniz. Bir nevi çocuğunuza bu konuda rehberlik etmelisiniz. Örnek verecek olursak tüm ödevlerini kontrol edip, önce hangisinden başlayacağını söylemelisiniz. Nasıl not almalı, defteri nasıl kullanmalı gibi sorunlarına yardımcı olmalısınız.

4. Ödevlerini Tek Başına Yapmasını Sağlayın

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Burada en önemli nokta çocuğunuzun ödevlerini, sizin gerekli yerlerde ufak tefek yardımlarınız dışında kendi yapabilmesidir. Bazı anne ve babalar çocuklarının ödevlerini yaparak onların öğrenme başarısını ne kadar olumsuz etkilediklerinin farkında değiller. Çocuğunuza ödevlerini kendisinin yapması gerektiğini, sadece takıldığı yerlerde gelip size sorması gerektiğini öğretmelisiniz.

5. Sevginin Gücünü Kullanın

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Çocuklar, gördükleri sevgiye karşılıksız kalmazlar. Yapılan araştırmalarda, öğrencilerin, sevdiği derslere ve sevdiği öğretmenlerden gelen taleplere karşı daha duyarlı olduğu gözlemlenmiştir. Aynı şekilde anne-babalar da çocuklarını ilgi ve sevgi konusunda tatmin etmelidirler.

6. Ödevlerini Kontrol Edin

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Her insan yaptığı işin karşılığını görmek ister. Bununla birlikte, denetlemenin olmadığı işlerde bir takım aksaklıklar görülür. Bu dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Çocuğunuz ev ödevini bitirdiğinde onu tebrik edeceğinizi bilmeli. Ödevini yapmadığında ise açıklama yapmak zorunda olacağını bilmelidir. Özellikle öğretmenler, verdiği ödevlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelidir. Aksi durumda öğrenci “Ödevimi yapsam da yapmasam da bir şey olmuyor” düşüncesiyle sorumluluk duygusunu kaybedebilir.

7. Ödüllendirme Sistemi Kurun

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Çocuğunuz ödevlerinizi zamanında yaptığında ödüllendirme yöntemini deneyin. Bunlar, küçük hediyeler, özel aktiviteler veya ekstra vakit geçirmeleri gibi şeyler olabilir. Ödüllendirme sistemini sürekli olarak tekrarlamayın. Ayda iki kere çocuğunuzu ödüllendirerek onun ders çalışmaya olan ilgisini artırın. Bu adımı takip ederek, evde olumlu bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz ve çocuğunuzun ödevlerini yapmaya teşvik edebilirsiniz.

8. Öğrenmeyi Desteklemek için Teknolojiyi Kullanın

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Çocuğunuzun ödevlerini yapmaya teşvik etmek için teknolojinin güçlü yanlarından yararlanabilirsiniz. Çocuğunuzun okumayı sevmesini sağlamak için, ona e-kitap okuyucular veya tabletler verin.

Matematik, fen ve diğer dersler hakkında online video dersleri ve eğitim platformları bulun. Çocuğunuzun çalışmasını organize etmek için çalışma uygulamaları kullanın. Çocuğunuzun derslerini eğlenerek öğrenmesini sağlamak amacıyla, öğrenme oyunları oynayın.

9. Öğretmenlerle İletişim Kurarak Çocuğunuzun Eğitimine Dahil Olun

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Çocuğunuzun öğretmeni ile tanışın ve onunla iletişim kurun. Böylece çocuğunuzun eğitimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çocuğunuzun okulu tarafından düzenlenen konferanslara, toplantılarına mutlaka katılın.

Çocuğunuzun okul yaşantısı hakkında endişeleriniz veya sorularınız varsa, öğretmeninize danışın. Eğitimine destek olarak, öğrenmesini destekleyin. Okul projelerine yardım etmeyi de unutmayın. Evde çeşitli şeyleri öğrenmesini sağlayın.

10. Çocuğunuzun Stresi Yönetmesini Sağlayın

Çocuğa Ev Ödevi Yaptırmanın En Kolay Yolları

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun okulda başarılı olmasına yardım etmek istemeniz doğaldır. Ancak, zamanlarında çok fazla talep olduğu için çocukların strese girmesi ve odaklanmalarını kaybetmesi kolaydır.

Çocuğunuzun stresi yönetmesine ve ödevlerini yaparken odaklanmasına yardımcı olmak için rutin oluşturun. Ödevini yaparken sonra küçük ulaşılabilir hedefler koyun. Düzenli olarak mola vermesini sağlayın. Dikkatini dağıtacak unsurları ortadan kaldırın. Aynı zamanda Çocuğunuza ev ödevinin hayatlarının sadece bir parçası olduğunu ve diğer faaliyetler için bolca zaman olacağını hatırlatın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çocuklarda Okul Stresi Nedir, Neden Olur?Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğumun ödev zamanı için nasıl bir rutin oluşturabilirim?

Çocuğunuzun ödev zamanı için bir rutin oluşturmak için, her gün ev ödevi için belirli bir zaman ayırmaya çalışın. Bu okuldan sonra, akşam yemeğinden önce veya aileniz için uygun olan başka bir zaman olabilir.

Bu rutine mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde bağlı kalın ve çocuğunuzun ne yapması gerektiğini ve ne zaman yapması gerektiğini bildiğinden emin olun. Belirli bir rutine sahip olmak, stresi azaltmaya ve odaklanmayı artırmaya yardımcı olabilir.

Çocuğum ev ödevi sırasında odaklanma sorunu yaşarsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuz ev ödevi sırasında odaklanma sorunu yaşıyorsa, TV, video oyunları ve sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamaya çalışın. Stresi azaltmak ve odaklanmayı geliştirmek için onları mola vermeye ve fiziksel aktivite yapmaya teşvik edin.

Çocuğunuzun motive olmasına yardımcı olmak için ev ödevleri için küçük, ulaşılabilir hedefler belirlemeyi ve ödevleri daha küçük görevlere bölmeyi de deneyebilirsiniz.

Çocuğumun ev ödevi sırasında stresi yönetmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğunuzun ev ödevi sırasında stresi yönetmesine yardımcı olmak için, onu mola vermeye ve fiziksel aktivite yapmaya teşvik edin. Ayrıca onlara ev ödevlerinin hayatlarının sadece bir parçası olduğunu ve diğer aktiviteler için bolca zamanları olacağını hatırlatarak işleri bir perspektif içinde tutmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Ek olarak, ev ödevi sırasında rahat ve destekleyici bir ortam yaratmaya çalışın ve çocuğunuzun ihtiyacı olursa yardım etmek için orada olduğunuzu bilmesini sağlayın.

Çocuğum bu stratejileri denedikten sonra bile ev ödevlerinde hala sorun yaşıyorsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuz bu stratejileri denedikten sonra bile ev ödevlerinde sorun yaşamaya devam ediyorsa, ek destek için öğretmenlerine veya bir öğretmene ulaşmak iyi bir fikir olabilir. Çocuğunuzun başarılı olmasına yardımcı olmak için ek kaynaklar veya görüşler sağlayabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
2
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER