Teknolojik Aletlerin Çocukların Gelişimine Olumsuz Etkileri

Teknolojik Aletlerin Çocukların Gelişimine Olumsuz Etkileri
12.08.201512:00

0-6 yaş arasındaki çocukların bilgisayar ile haşır neşir olmaları gelişimlerini olumsuz etkiliyor.

Haber güncelleme tarihi 25.08.2022 12:09

Uzmanlar bilgisayar ve teknolojik aletlerin, çocukların üzerindeki etkilerinin önemine değindiler. Günümüzde teknolojik aletlerinin hızına yetişilmemekle birlikte çok da faydalı ve işimizi gören bir nimet olmasının yanında, özellikle 0-6 yaş arası çocuklarda bilgisayar kullanımı tehlike de yaratmıyor değil.

Okul öncesi dönemde çocuklar tablet ve bilgisayarların karşısında saatlerce oyun oynayabiliyorlar. Bu da gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Çocukların bilgisayar başında geçirdikleri vakit arttıkça gelişimlerinde olumsuz katkılarda git gide artıyor. Oysaki 0- 6 yaş arası çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimleri oldukça hızlı çalışır ve bu zamanları en güzel, en verimli şekilde değerlendirmek gereklidir. Bunun için çocuklar saatler boyunca bilgisayar başında duracaklarına, kendi yaşıtlarıyla oynayacakları saklambaç, ip atlama, kule yapma, boyama, kes- yapıştır, lego, sek sek gibi oyun ve aktiviteler gelişimlerine büyük katkılar sağlar. Ayrıca bu oyunlar, kaba ve ince motor gelişimleri, dil gelişimi için oldukça faydalı ve gereklidir.

Uzmanlar bu konuda anne ve babalara büyük iş düştüğünü belirtip, çocuklarını bilgisayar oyunlarına değil de yukarıda da belirtiğimiz gibi gelişimine olumlu katkılar sağlayacak oyunlara yönlendirmeleri gereklidir. Çocukların 2 yaş civarında teknolojik aletlere ilgisi başlar. 3 yaşından sonra ise ancak anne ve baba kontrolünde sadece 20 dakika günde bilgisayar başında vakit geçirmelerine izin verilebilir.

teknolojik aletlerin çocukların gelişimine olumsuz katkıları

4-6 yaş çocukları için ise teknolojik aletler çok cazip gelip, ailelerin esnek davranmaması önemlidir. Yine ailenin kontrolünde ve izin verildiği vakit kadar bilgisayar başında vakit geçirmelerine izin verilebilir.

Çocukların Yaşı İlerledikçe İnternet Kontrolünü Elde Tutmak Zorlaşır

Çocuklarınıza bilgisayar dışında ona daha keyif verecek, vaktini daha verimli değerlendirebileceği, gelişimine olumlu katkıları olacak seçenekler sunmalısınız. Çocuğunuzla birlikte sizler de vakit geçirmeli, birlikte sinema- tiyatro gibi aktivitelerde bulunmalısınız. Çocuklarınızı yeteneklerine göre spor faaliyetlerine yönlendirin. Kısacası vaktinin dolu dolu ve verimli geçmesini sağlayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
2
2
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.