Okul Öncesi Eğitim ve Önemi

Okul Öncesi Eğitim ve Önemi
16.12.201508:56

Çocuğun temel eğitimin başladığı güne kadar süren eğitime okul öncesi eğitim denir.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 12:59

Okul Öncesi Eğitim Nedir?

Anne karnından temel eğitim sürecinin başladığa ana kadar çocuğun aldığı eğitime denir. Eğitimin ilk adımları annenin henüz hamileyken karnındaki bebekle konuşmaya çalışması ve bebeği stresten uzak tutmaya çalışmasıyla başlıyor. Okul öncesi eğitim bebek doğduktan 6 ay sonra yeniden başlar. 6 yaş ve üzerindeki bebekler oturma ve ellerini kullanma kabiliyetini geliştirirler. Bu evrede bebeklerin gelişimine katkı sağlayacak materyaller ile eğitimine katkı sağlayabilirsiniz. 

okuloncesi1.jpg

Okul Öncesi Eğitimin Önemi 

Okul öncesi eğitim, temel eğitim başlamadan önceki süreyi kapsar. Çocuğun o dönemde aldığı eğitim, ilerki dönemlerde çocuğun zihinsel, psikolojik ve dil gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. Okul öncesi eğitim döneni bir çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir çünkü o dönemde çocukların beyinleri yetişkinlerden daha fazla çalışmaktadır. Bu nedenle de bu dönemi çocuk iyi bir şekilde geçirmeli ve öğrenme kabiliyetini geliştirmelidir. Bunun yanında bir çocuğun yaşıtlarıyla aynı ortamda bulunması, genel ortak yaşam kurallarını öğrenebilmesi açısında büyük önem taşımaktadır. Çocuğunuza kendi yaşıtlarıyla aynı ortamda bulunma imkanını veremiyorsanız okul öncesi eğitim veren kurumları araştırıp çocuğunuzu kaydettirmeniz gelişimi açısında iyi bir hamle olacaktır.

 

Okul öncesi dönem dediğimiz 0-6 yaş arasında alınan eğitimler çocuğun ileride alacağı eğitimlere de büyük bir katkı sağlamaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitim alan, o dönemi dolu dolu ve eğitici bir şekilde geçiren bir çocuğun, tam tersi bir şekilde geçiren çocuğa oranla daha çabul okuma yazma öğrendiği ve başarılı olduğu ispatlanmıştır. Okul öncesi eğitimi alan çocukların aynı zamanda sosyal yaşantıları daha düzenli olur ve çocuk çevresiyle iletişim kurarken sıkıntı çekmez. 

okuloncesi3.jpg

Evde Okul Öncesi Eğitim İçin Neler Yapılabilir?

İlk baştan okul öncesi eğitimin anne karnında başladığını unutmamamız gereklidir. Çocuğunuza karnınızda ilk eğitimleri onu stresten uzak tutarak ve karnınızdaki bebekle konuşarak verebilirsiniz. Bebek dünyaya geldikden 6 ay sonra, oturma ve tutma kabiliyetlerini öğrenmeye başlayınca çeşitli materyallerle eğitimine başlayabilir. Bebeğinizin çabuk kavrayabileceği, rengi, kokusu, sesi onu rahatsız etmeyecek eğitim materyallerini kullanabilirsiniz. Bu dönemde eğitime başlarken bir uzmandan yardım almanız da bebeğiniz ve sizin için iyi bir adım olacaktır. Bu evrede çocuğunuzun temel renkleri ve havyanların isimlerini yani kısaca evresinde gördüğü objeleri ve canlıları oyunlar eşliğinde ve tekrarlayarak öğretmek ileride alacağı eğitimleri pozitif bir şekilde etkiler. 

okuloncesi2.jpg

Okul öncesi eğitim, çocukların erkenden temel eğitimlerine başlaması anlamına gelmez. Okul öncesi eğitim 4 yaşındaki bir çocuğun, okuma yazma öğrenmesini önermez. O yaştaki bir çocuğun oynayarak ve eğlenerek kavrayabilmesini, kendini ifade edebilmeye başlaması açısında okul öncesi eğitim oldukça önemlidir. Çocuğunuza evde okul öncesi eğitim verirken, yaşına uygun kitaplar ve oyuncaklarla hem eğlenip hem öğrenmesini sağlayabilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çocuğunuzun kendi yaşıtlarıyla aynı ortam bulunabilmeleri ve oyun oynayabilmelerini de sağlamanız gerekmektedir. 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.