Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
18.04.201615:59

Kimi zaman dayanılmaz bir hal alan baş ağrısına ne iyi gelir? İçeriğimizde baş ağrısını geçiren bitkileri derledik. İşte baş ağrısına iyi gelen bitkiler.

Haber güncelleme tarihi 29.06.2022 08:57

Toplumda en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan baş ağrısı, hemen hemen her yaş grubunda görülebiliyor. Uykusuzluktan nöropatik hastalıklara kadar pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısını geçirmek için kullanılan tamamen doğal ve bitkisel olan ürünleri sizler için sıraladık.

Baş Ağrısı Geçiren Bitkiler Listesi

SıraBitkilerEtkisi
1Veba OtuRahatlatıcı
2ZencefilMigreni Yok Eder
3Gümüşdüğme BitkisiAğrıları Hafifletir
4Kedi OtuUykunuzu Düzenler
5Sarı KantaronSakinleştirici
6Cayenne BiberiAğrıyı Hafifletir
7NaneFerahlatıcı
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

İşte bitkisel yollarla baş ağrısını geçiren 7 doğal bitki...

1. Veba Otu

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Gerilim tipi baş ağrılarında en çok tercih edilen bitkilerden biri olan veba otu aynı zamanda migren ataklarını da hafifletmektedir. Veba otunun standardize edilmiş ekstraktının alınması önerilir. Ancak karaciğer hastalarının, hamilelerin ve emziren annelerin veba otu kullanımından kaçınmaları önerilmektedir. Özellikle migren tedavisinde veba otundan yararlanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği kullanım şekli ve dozaja uygun olarak veba otundan faydalanabilirsiniz.

Migren ağrıları hayatımızı zindana çeviren ağrılardan birisidir. Bu yüzden önceden tedbir alarak bu ağrıların oluşmasını engellememiz gerekiyor. Dilerseniz "Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir?" adlı içeriğimizi inceleyerek migrenin belirtilerini öğrenebilirsiniz.

2. Zencefil

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Her derde deva olan zencefil, mutfağın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Pek çok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar veren zencefil, çay şeklinde tüketildiğinde baş ağrısının dinmesini sağlar. Genellikle migren ağrılarında baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı görülür. Zencefil çayını tüketerek hem ağrılara son verebilir hem de mide bulantısını geçirebilirsiniz.

Migren ağrılarının yanı sıra gerilim tipi baş ağrılarında da zencefil çayından faydalanabilirsiniz. Özellikle kadınların regl döneminde ortaya çıkan baş ağrısına karşılık zencefil çayı tüketebilirsiniz. Baş ağrısı tedavisinde günde 3 bardak zencefil çayının yeterli olduğu belirtilmektedir. Zencefil çayını tatlandırmak adına bal ekliyorsanız suyun kaynar olmamasına dikkat ediniz.

3. Gümüşdüğme Bitkisi

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Gümüşdüğme bitkisi pek çok kişi tarafından bilinmese de bitkisel baş ağrısı tedavisi denilince akla ilk gelen bitkilerdendir. Migren tedavisinde oldukça etkili olan gümüşdüğme bitkisinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanım şekli ve miktarıdır. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Gümüşdüğme özünü çaya, suya veya meyve suyuna damlatarak tüketebilirsiniz. Ancak gümüşdüğme özünün hiçbir şeyle karıştırmadan doğrudan kullanılması durumunda ağızda yaralara neden olabileceği gibi dil ve dudaklarda şişliklere yol açabileceğini belirtelim. Ayrıca kan inceltici özelliği bulunan gümüşdüğme, kesinlikle pıhtı önleyici ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu nedenle gümüş düğme özünü kullanmadan önce ürün üzerinde yazan kullanma şeklini iyice okumanızı tavsiye ederiz.

4. Kedi Otu

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Uyku düzenleyici ve sakinleştirici özelliği bulunan kedi otu, bitkisel baş ağrısı tedavisinde tercih edilen bitkilerden biridir. Kedi otunu tablet, ekstrat veya çay olarak tüketebileceğiniz gibi köklerinden de faydalanabilirsiniz. Kedi otu kullanımı 4-6 haftayla sınırlandırılmalıdır. Ayrıca bazı kişilerde mide bulantısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu tip yan etkiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Herhangi bir olumsuzlukla veya alerjik reaksiyonla karşılaşmanız durumunda kedi otu kullanımını bırakmanızı öneririz.

Kedi otu gibi birçok bitkinin sakinleştirici özelliği bulunuyor. Bu bitkilere "Stres Attıran En İyi 10 Sakinleştirici Bitki Çayı Önerisi" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

5. Sarı Kantaron

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen ve pek çok sağlık sorunu karşısında etkili çözümler sunan sarı kantaron bitkisi doğal bir antidepresandır. Sakinleştirici özelliği ile bilinen sarı kantaron, özellikle gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak sarı kantaron otunu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde kullanılan herhangi bir ilaç ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

6. Cayenne Biberi

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Oldukça acı olan cayenne biberinin bu özelliği içeriğindeki kapsaisin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bibere acılık katan kapsaisin maddesi beyne ağrı sinyalleri gönderen reseptörler üzerinde etki gösterir ve kişinin ağrıya daha az duyarlı hale gelmesini sağlar.

Cayenne biberini doğrudan tüketmenizi önermiyoruz. Bunun yerine kaynar suda demledikten sonra ılıyan karışımı balla tatlandırarak tüketebilirsiniz. Ancak cayenne biberi tüketiminde aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde midede yanma, ağrı ve tahriş gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca mide ilacı kullanan kişilerin cayenne biberini kullanmaması gerektiğini söyleyelim.

7. Nane

baş ağrısına iyi gelen bitkiler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Bitkisel baş ağrısının tedavisinde en çok tercih edilen bitkilerden biri nanedir. Rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen nane yağının alın ve şakak bölgelerine sürülmesi önerilir. Nane yağını kullanmak istemiyorsanız nane çaylarını da tüketebilirsiniz. Aynı etkiyi gösterecektir.


Baş Ağrısının Çeşitleri ve Nedenleri

Baş ağrıları birçok farklı şekilde çıkabilmektedir. İçeriğimizin bu kısmında baş ağrılarının türlerini ve sebeplerini derledik. İşte baş ağrısı türleri ve nedenleri...

1. Gerilim Türü Baş Ağrısı

baş ağrısı çeşitleri nedenleri

Başın etrafında sıkışmalar şeklinde kendini gösteren gerilim türü baş ağrısı, stres ve yorgunluk sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

2. Küme Türü Baş Ağrısı

Gözün arka kısmında hissedilen ve gittikçe dayanılmaz hale gelen ağrıların ismidir. Bu ağrılar belirli zaman aralıklarında kendini göstermektedir.

3. Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı

Ense kısmından başlayan baş ağrısının sebebi tansiyona bağlıdır. Eğer ense kısmında bir ağrı hissediyorsanız sorun tansiyonunuzun yüksek olmasıdır.

4. Migren

baş ağrısı çeşitleri nedenleri

Başlı başına bir hastalık olan migren, baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı ve kusmayı da beraberinde getirmektedir. Migren hastaları ışığa ve sese karşı son derece hassastırlar.

5. Egzersiz Baş Ağrısı

Spor yaptıktan sonra ortaya çıkan ağrıya egzersiz baş ağrısı denilmektedir. Vücudun sarf ettiği yüksek efor baş ağrısına sebep olmaktadır.

6. TRrigeminal Nevralji

Yük kaslarının kasılması ve yüzün ağrıması olarak tanımlanan Nevralji, en sık karşılaşılan baş ağrılarından biridir.

7. Sinüzit Baş Ağrısı

baş ağrısı çeşitleri nedenleri

Sinüzit hastalarının çokça şikayet ettiği baş ağrısı son derece şiddetli bir süreçtir. Göz ve burun çevresinde baskı ile gelen sinüzit baş ağrısı şakaklarda da hissedilir. Bu süreçte burun tıkanıklığı ve ateş de görülebilir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
145
34
196
13
306
13
113
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.