Migren Ağrılarına Ameliyatlı ve Botokslu Kesin Çözüm

Migren Ağrılarına Ameliyatlı ve Botokslu Kesin Çözüm
04.01.201609:21

Migren ağrısı karşısında kesin çözüm imkanı sağlayan migren ameliyatı hakkındaki tüm detaylar ve merak edilenleri araştırdık ve derledik. İşte migren ağrılarına ameliyatlı ve botokslu kesin çözüm.

Haber güncelleme tarihi 12.01.2019 09:06

Migren Nedir?

Çağın hastalıklarından biri olan migren, çeşitli faktörlerin tetiklediği kronik baş ağrısıdır. Kişinin günlük yaşantısını doğrudan etkileyen ve gerek iş hayatında gerekse okul hayatında performansını büyük oranda düşüren bir sağlık sorunudur. Toplumumuzda baş ağrısı problemine sıkça rastlanılsa da şiddetli baş ağrısı olarak nitelendirilen migren ataklarında artış gözlemlenmiştir. Günlük hayatın temposu, ve okul stresinin yanı sıra üzüntünün büyük oranda tetiklediği migren, kişinin hayatını büyük oranda kısıtlayabilir. Tedavisi olmayan sağlık sorunlarının arasında yer alan migren, gelişen tıp ile birlikte birçok tedavi yöntemi denense de birçoğunda istenilen sonuca ulaşılamamıştır.

migren-002.jpg

Mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere yol açan migrenin başlıca belirtisi başın bir bölümünde meydana gelen ağrıdır. Ataklarla seyreden migren, Dünya nüfusunun yaklaşık %15’ini etkileyen bir sağlık sorunudur. Ailesinde migren sorunu olan kişiler risk grubunda yer alırken, migren problemi kadınlarda daha sık görülmektedir. Migrenin görülme sıklığını cinsiyete göre belirtecek olursak; kadınlarda %18, erkeklerde ise %6 sıklıkla görülmektedir. Kötü koku, ışık, yorgunluk, stres ve üzüntü gibi etkenlerin tetiklediği migren atakları, birçok kişide ayda 4-5 kez tekrarlanmaktadır. Toplumumuzun büyük çoğunluğunun kabusu haline gelen migren, saatlerce sürebileceği gibi 2-3 gün boyunca da devam edebilir. Ağrının şiddettiyle psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyen migren, ileri safhalarda intihara sürekleyebilecek nitelikte olabilmektedir. Ağrının yoğunlaştığı bölüme göre çeşitlere ayrılan migren; alın migreni, şakak migreni, ense migreni ve burun migreni olan 4 başlıkta sıralanabilir. Ataklar şeklinde meydana gelen migren, her seferinde hastanın yaklaşık 6-7 gününü etkileyebilecek nitelikte gerçekleşmektedir.

migren-atagi.jpg


Uluslararası Başağrısı Topluluğu Migren Kriterleri

 • Ayda 5 veya daha fazla atak sayısı
 • Atakların 4 saat veya 72 saat (3 gün) sürmesi
 • Fiziksel aktivite sırasında ağrıda görülen artış
 • Tek taraflı ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Kötü ve ağır kokulara karşı hassasiyet
 • Sese karşı hassasiyet

migren-nasil-anlasilir.jpg


Migren Aşamaları

Prodrom Aşaması : Uyarıcı niteliğinde olan prodrom aşaması, migren atağından saatler veya günler öncesinde başlamaktadır. Prodrom aşamasında gözlemlenen başlıca belirtiler; sinirlilik, yorgunluk, depresyon hali, bazı yiyecekleri sürekli tüketme isteği, boyunda hissedilen gerginlik, kabızlık, ishal, korku, ses ve ışığa karşı hassasiyet gibi maddelerle sıralanabilir.

Aura Aşaması : Genel olarak bakıldığında 60 dakikadan kısa süren, geçici fokal nörolojik olay olarak nitelendirilmektedir. Görsel ve duyusal auranın yanı sıra motor sisteminde de görülebilir. Aura aşaması bazı kişilerde atak öncesinde meydana gelebileceği gibi bazılarında ise atak sırasında gözlemlenmektedir.

Aura Aşamasında gözlemlenen belirtiler;

 • Görsel belirtiler; görme bozuklukları, zig zag çizgi şeklinde görme, siyah beyaz veya renkli çizgi görme, bulanık görme ve kısmı görme kayıpları olarak sıralanabilir. 
 • Duyusal belirtiler; el ve kollarda başlayan karıncalanma hissinin tüm vücuda yayıldığı gözlemlenir.
 • Motor belirtiler; karıncalanma hissi sonrasında konum hissi kaybı, konuşma bozuklukları, baş dönmesi ve uzun süren halsizlik gibi maddelerle sıralayabiliriz. 

migren-evreleri.jpg

Ağrı Aşaması : Çoğunlukla zonklama şeklinde meydana gelen ağrı aşaması, kademeli olarak ilerlemektedir. Tek taraflı olarak meydana gelebileceği gibi çift taraflı veya enseden başlayan ağrılar da söz konusu olabilir. Bu aşamada ağrıya bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet gibi durumlar eşlik eder.

Postdrom Aşaması : Atak sonrası dönemdir. Bu aşamada migrenin etkileri gözlemlenir. Atak sonrasında hastaların büyük çoğunluğu kendini hasta, yorgun ve halsiz hissederler.

migreni-ne-tetikler.jpg


Migreni Tetikleyen Faktörler

 • Stres
 • Korku
 • Gerginlik
 • Şok
 • Heyecanlanma
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • Düşük kan şekeri
 • Uykusuzluk
 • Susuz kalma
 • Yanlış ve sağlıksız beslenme
 • Açlık
 • Alkol ve sigara
 • Kafeinli içecekler
 • Çikolata
 • Yüksek tansiyon
 • Menopoz

migren-ve-cikolata.jpg


Migren Ameliyatı Nedir?

Kesin tedavisinin olmadığı bilinen ve genellikle ilaç tedavisi uygulanan migren, ilerleyen teknoloji ve tıp ile birlikte birçok tedavi yönteminin denendiği ancak birçoğundan kesin sonuç alınamayan bir sağlık sorunudur. M.Ö 1500’lü yıllarda tanınan migren, günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Akupunktur ve sinir sitümülasyonu gibi tedavi seçenekleri kısa süreli iyileşmelere ve yalnızca ağrının şiddetinin azalmasına yardımcı olurken tam anlamıyla kesin bir çözüm sağlayamamıştır. 2000 yılı itibarıyla Plastik Cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron’un şakak germe ve göz kapağı estetiği uygulaması sonrasında migren ağrılarının geçtiğini gözlemlemesi üzerine geliştirdiği endeskopik migren ameliyatı, migren hastalarının derdine derman olmuştur.

Ense, baş, alın ve şakak bölgelerinden tetiklenen migren, bu bölgelerdeki sinirlerin onarılmasıyla ortadan kalkmaktadır. Ameliyatta kullanılan mikro kameralarla gerçekleştirilen endeskopik işlem ile migren ağrılarına neden olan sinirler tespit edilir ve bu sinirlerin gevşetilmesi sağlanır. Bu sinirler zamanla hasar görebileceği gibi sinirin etrafında damar sarmalları da oluşmuş olabilir. Bu nedenle sinirin onarılması veya sıkışmış sinirin gevşetilmesi ile migren probleminin ortadan kalkması amaçlanır.

migren-ameliyati.jpg


Migren Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren ataklarını tetikleyici bölgelerin ense, alın, şakak ve burun bölgeleri olduğu belirtilmiştir. Bu bölgeler ameliyat bölgeleri olarak nitelendirilirken hastada meydana gelen ağrının nerede yoğunlaştığı oldukça önemlidir.

Uluslararası geçerliliği bulunan migren ameliyatı, endeskopik işlemle uygulanmaktadır. Saç derisinde 1 cm kesik açılarak kamera yardımıyla hedeflenen sinirlere ulaşılarak yapılmaktadır.  Zarar görmüş, sıkışmış veya işlevini yitirmiş sinirler onarılarak migren ağrılarının son bulması amaçlanmaktadır.

Bilindiği üzere sinirler, beynimize ağrı gibi çeşitli bildirimleri iletme görevine sahiptirler. Beyne ağrı hissini ileten sinirlerin hasar görmesi veya sıkışması durumunda baş ağrısı meydana gelmektedir. Migren ameliyatı ile migren ağrılarına neden olan asıl bölge tespit edilir ve bu bölgedeki sinir onarılır.

migren-ameliyati-uygulamasi.jpg


Kimler Migren Ameliyatı Olabilir?

Kişinin migren ameliyatı olabilmesi için atakların ayda 4-5 kez tekrar ediyor olması ve hayatının büyük bir kısmını kısıtlıyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda 2 yıllık bir migren hastasının ameliyat kategorisinde olmadığı da ayrıca belirtilmektedir. Hastanın düzenli olarak takipte tutularak uygulanan tedavilerden olumsuz bir sonuç alınması ameliyat olasılığını yükseltebilir. Ancak uzmanlar ameliyatı son çare olarak görmeleri gerektiğini belirtmektedir.

 • Migrenin kişinin hayatını büyük oranda zorlaştırmaya başlamış olmalı.
 • Nöroloji hekimine başvurmuş olmalı.
 • En az 6 ay aralıksız olarak devam eden ilaç tedavisinden olumsuz sonuç alan kişiler.
 • Atak sıklığı ayda 4-5 kere olmalı.

kimler-migren-ameliyati-olabilir.jpg


Migren Ameliyatı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular?

1. Migren ameliyatının başarı oranı nedir?

Amerika’da bulunan bir yöntem olan migren ameliyatı, detaylı araştırmalar sonucunda onaylanmış ve kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Araştırma sürecinde 100 migren hastası üzerinde denenmiş ve 5 yıl boyunca migren atakları gözlenmemiştir. Bu nedenle %98-99 oranında bir başarı oranına sahip olduğu söylenen migren ameliyatı, günümüzde Türkiye’de de uygulanmaktadır.

migren-ameliyatinda-basari-orani-nedir.jpg

2. Ameliyat izi belli olur mu?

1 cm kesikler açılarak uygulanan endeskopik işlemde uygulama sonrasında herhangi bir ameliyat veya dikiş izi kalmamaktadır. Plastik cerrahi tarafından uygulanan migren ameliyatları doktorların bu konudaki uzmanlıkları sayesinde sonrasında herhangi bir iz kalmayacak şekilde tamamlanmaktadır.

3. Ameliyatın riskleri nelerdir?

Birçok ameliyata kıyasla herhangi bir riski olmadığı belirtilen migren ameliyatında başarı oranı oldukça yüksektir. ameliyatın işlevine bağlı risk veya yan etki bulunmaksızın bunun bir beyin ameliyatı olmadığı belirtilmektedir. Yalnızca deri altından yapılan bir işlem olan migren ameliyatında anesteziye bağlı komplikasyonlar veya yara yeri enfeksiyonu söz konusu olabilir.

4. Botoks ile migren ameliyatı arasındaki fark nedir?

Yaklaşık 20 yıldır kullanılan botoks uygulaması FDA (Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı) onayı almış bir işlemdir. Son zamanlarda migren tedavisinde de kullanılmaya başlanılan botoks uygulaması, birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Bu sorulardan en çok sorulanı cevaplamak gerekirse; botoks, migren sorununa karşı kalıcı bir çözüm değildir. Geçici bir çözüm olan botoks uygulaması 3-4 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

botoks-tedavisi-ve-ameliyat-arasindaki-farklar.jpg

Önerilen İçerik;

 Baş Ağrısına İyi Gelen 7 Doğal Bitki!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.