Bahar Alerjisi Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?

Bahar Alerjisi Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?
31.03.201617:34

Bahar aylarının gelmesi ile bazı kişilerde çeşitli alerji belirtileri görülmektedir. Alerji belirtileri kişileri olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kişiler önlem almalı ve korunmalıdır.

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 09:44

Polen Nedir?

Polen, aynı tip bitkilerin döllemesi amacıyla havaya salınan ve rüzgar nedeniyle etrafa dağılan küçük parçacıklardır. Bu parçacıklar farklı boyutlarda ve farklı ağırlıklardadır. En çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir. Aynı zamanda pelin, çimen türleri ve meyve bahçesidir.

Polen Nedir?


Bahar Alerjisi Nedir?

Halk dilinde bahar alerjisi olarak bilinen alerji tipi, aslında polen alerjisidir. Polen alerjisi, bahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de bahar alerjisi olarak adlandırılır. Polen alerjisi, kişinin belirli polen türlerinde var olan proteinlere karşı alerjik tepki vermesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Polen alerjisinin farklı isimleri de bulunmaktadır.

bahar alerjisi

Tıpta alerjik rinit, halk dilinde ise saman nezlesi olarak adlandırılmaktadır. Polenler, nefes yoluyla kişilerin solunum yollarına yerleşmektedir. Solunum yolları dışında polen saç, cilt ve gözlere de yerleşmektedir. Bazı polen türleri kişilere sorun yaratmamaktadır. Bazı polen türleri ise kişide çok farklı sorunlara neden olmaktadır. Alerjisi olan kişilerde bağışıklık sisteminin harekete geçmesine neden olur. Bağışıklık sisteminin harekete geçmesiyle burun ya da gözlerde iltihaplanma meydana gelmektedir. Polendeki proteinlere tepki gösteren vücut, rahatsızlıklara neden olur. Polen alerjisi, sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu alerji, 4 – 40 yaş arası kişilerde görülmektedir. Son yıllarda ise bu hastalığa yakalanan kişilerin sayısında artış görülmektedir.

Bahar Alerjisi Nedir?


Bahar (Polen) Alerjisi Nasıl Oluşur?

Alerjik yatkınlığı olan kişilerde havadaki polenler solunum yoluyla burna yerleşir. Bu durum mevsimsel yakınmaların oluşmasına neden olur. Vücut polendeki proteinlerle karşılaştığı zaman biyokimyasal bir silah üreterek alerjik belirtilerin ve hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Kişinin şikayetleri havada bulunan polen miktarına bağlı olarak artma veya azalma göstermektedir.

Bahar (Polen) Alerjisi Nasıl Oluşur?


Bahar (Polen) Alerjisi Belirtileri

Bahar alerjisi farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Vücut, polendeki proteinlere karşı tepki göstermektedir. Bu durum sonucunda ise rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Polen alerjisi olan kişilerde farklı belirtiler görülmektedir. Genellikle bu belirtiler sürekli yaşanmaktadır. Burun, göz, kulak, damak ve solunum yollarında bazı sorunlar oluşur. Burunda tıkanıklık, burun akıntısı ve burun kaşıntısı yaşanmaktadır. Kulakta kaşıntı, damakta kaşıntı meydana gelir. Burunda belirli aralıkla kanama yaşanır. Gözlerde kaşıntı, gözlerde sulanma, gözlerde kızarıklık ortaya çıkar. Kişide sık sık öksürük durumu görülür.

Solunum sorunları meydana gelir. Kişide nefes darlığı oluşur. Bazı durumlarda ise hiç geçmeyen nezle hali, polen alerjisi belirtileridir. Özellikle kişilerde halsizlik, yorgunluk görülür. Kişilerde konsantre sorunu da sıklıkla yaşanmaktadır. Bu belirtiler polen alerjisinin sıklıkla görülen belirtileridir.

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Burun kaşıntısı
 • Kulakta kaşıntı
 • Damakta kaşıntı
 • Burun kanaması
 • Göz kaşıntısı
 • Göz sulanması
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Nezle
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Konsantre sorunu

Bahar Alerjisi Belirtileri


Bahar (Polen) Alerjisinden Korunmanın Yolları

 • Diğer alerjenlere karşı dikkat edilmelidir.
 • Ağır kokulardan, sigaradan ve tütün dumanından uzak durulmalıdır.
 • Temizliğe dikkat edilmelidir.
 • Polenin yoğun olduğu saatlerde camlar açılmamalı ve ev havalandırılmamalıdır.
 • Gün ortasında dışarda çamaşır kurutulmamalıdır.
 • Yatmadan önce saçlar yıkanmalıdır.
 • Fiziksel etkinlikler polenin yoğun olmadığı zamanlarda yapılmalıdır.
 • Dışarı çıkıldığında polen yoğunluğu var ise toz maskesi kullanılmalıdır.
 • Güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Alerjisinden Korunmanın Yolları


Bahar (Polen) Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisi belirtileri olan kişiler öncelikle doktora başvurmalıdır. Doktor muayenesi ve gerekli testler sonrasında teşhis koyulmaktadır. Daha sonra ise gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Tedavilerin yanı sıra kişiler polene karşı korunma yollarını dikkate almalıdır. Polen alerjisinde kişiler tahammül edemeyeceği etkenlerden kaçınmalıdır. Bu rahatsızlıkta genellikle ilaç tedavi yapılmaktadır. İlaç tedavisinde burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları, iğneler, solunum yolunu açmada yardımcı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kişilerde görülen duyarlılığı en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

İlaç tedavisinin yanı sıra aşı uygulanmaktadır. Aşı uygulaması ile alerjene karşı duyarsız hale getirilmektedir. Bu tedavi süresi 3 – 4 yıl sürmektedir fakat alerjik hastalarda % 100 tedavi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişiler kontrol altında tutulmalıdır.

Alerjisi Tedavisi

Önerilen İçerik;

Alerji Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
6
3
3
19
0
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.