Bebeklerde Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Alerji Belirtileri ve Tedavisi
15.11.201509:26

Bebeklerin o minicik bedenleri, bazı maddelere karşı öyle büyük reaksiyonlar gösterir ki. Bu durum yetişkinlerde bile zorken, bebeklerde daha sıkıntılı ve zor bir hal alır. İşte bebeklerde alerji, alerji belirtileri ve tedavi yöntemleri haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:24

Alerji Nedir?

Alerji en kısa tanımıyla bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk demektir. Bazen vücut yabancı maddelere karşı çok fazla alerjik reaksiyon gösterir.
 

bebeklerde-alerji.jpg
 

Bebeklerde alerji ise, yetişkinlere göre çok daha ağır ve sıkıntılı geçmektedir. Alerjisi olan bebeklerde ilk göze çarpan susturulamayan ağlama krizleridir. Bu yüzden bebeklerin alerjisinin net olarak tespit edilip, tedavisinin de ona göre uygulanması önemlidir.
 

Bebeklerde Görülen Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde bebeklerde görülen pek çok alerji çeşidi bulunmaktadır. Biz sizler için en sık görülen alerji çeşitlerinden başlayıp, bebeklerde görülen tüm alerji çeşitlerini sıraladık. Bunlar; nazal alerjiler, besin alerjileri, çevresel alerjiler, anafilaksi, evcil hayvan alerjileri, sezonluk alerjilerdir.
 

Nazal ( Burunla alakalı) Alerjiler

Nazal alerjinin en önemli belirtileri;

- Burun akması ve kaşınması

- Burun tıkanıklığı

- Aksırma, göz sulanması

- Göz kaşınmasıdır.
 

bebeklerde-nazal-alerjisi.jpg
 

Nazal alerjiler bebeklerde en çok görülen alerji çeşitlerindendir. Örneğin, toz zerreleri, hayvan kepeği ve sigara dumanı bebeklerde nazal alerjiye neden olabilir. Nazal alerji tedavisi için, reçetesiz olarak da alınabilen, burun spreyleri tedavide uygulanabilir. İlaçların yan etkisi bebeklerde uyku ve sakinlik yapabilir. Bazı bebeklerde ise burun spreyleri burun kanamalarına yol açabilir.
 

Besin Alerjileri

Besin alerjileri nazal alerjiden sonra bebeklerde en çok görülen 2. Alerji çeşididir.

 En önemli belirtileri;

- Bebeğin yüzünde şişme

- İsilik

- Kızarıklık

- Gaz sorunu

- Midede şişlik

- Kusma

- İshaldir.
 

bebeklerde-besin-alerjisi.jpg
 

Besin alerjileri bebeklerde en yaygın rastlanılan alerji çeşitlerindendir. Öyle ki bebeğiniz sadece anne sütüyle beslense dahi, anne sütüne karşı bile alerjisi ortaya çıkabilir. Bunun yanında büyükbaş hayvan gıdaları fıstık, süt, buğday gibi besinler alerjiye neden olabilecek en başta akla gelen besinlerdir. Besin alerjisi tedavisi için yapılabilecek en uygun şey, bu alerji yapan besinlerden uzak durmak olacaktır. Sadece mama tüketen bebeklerde ise anne ve babalar bebeklerinin kullandıkları mamayı değiştirebilirler. Anne sütü alan bebeklerde alerji oluşunca ise yapılacak şey annenin yine alerji yapacak besinleri tüketmemesi gereklidir. Alerji durumunda bebeğinizin yüzünde şişme, nefes almada zorluk ve kusma gibi şikayetler görülürse 112 yi hemen aramalısınız.
 

Çevresel Alerjiler

Çevresel alerjilerin en önemli belirtileri;

- İsilik

- Dil de veya ağız da şişlik

- Kurdeşen

- Kızarıklık

- Hızlı nefes alıp verme

- İshal

- Bulantı

- Çok hızlı atan kalp hızı
 

bebeklerde-cevresel-alerji.jpg
 

Çevresel alerjiye sebep olabilecek etkenlerin en başınca böcek zehri gelmektedir. Bir diğer en önemli etken de arı sokmasıdır. İlaçlarda bulunan kimyasallar da çevresel alerji grubuna girer. Bebeklerinizi çevresel alerjilerden korumak için bu saydığımız etkenlerden uzak tutmaya dikkat etmelisiniz. Çevresel alerjisi bulunan bir bebeğe uygulanabilecek tedavi ise, örneğin arı sokması durumunda arının soktuğu yer güzelce temizlenmeli ve arı iğnesi bırakmışsa iğneyi hemen çıkarmalısınız. Arının ısırdığı bölgeye karbonat ve su karışımı ile yaptığınız macunu uygulamak da çok faydalı olacaktır. Alerji durumunda bebeğinizin yüzünde şişme, nefes alma da zorluk ve baygınlık gibi belirtiler oluşuyorsa hemen doktora gitmelisiniz. Doktorun yazacağı epinefrin ilaç tedavisiyle alerjinin geçmesini sağlayabilirsiniz.
 

Anafilaksi

Anafilaksi diğer alerjilerden tamamen farklı ve çok ciddi hatta ölüme kadar neden olabilecek bir alerji türüdür. Anafilaksi herhangi bir böcek ısırığına, ilaca, zehre karşı vücudun gösterdiği alerjik bir reaksiyonun adıdır. Yani anafilaksinin tek bir nedeni yoktur.

Anafilaksinin belirtileri;

- Solunum zorluğu

- Yüzde, dilde, ağızda şişmeler

- Bayılmadır.
 

bebeklerde-anafilaksi.jpg
 

Anafilaksi alerjisi bulunan bebekte solunum yollarında tıkanma görülebilir. Ayrıca bu alerji bebeğin dolaşım sisteminde çeşitli etkilere sebep olabilir. Anfilaksi tedavisi için doktora başvurup, damar içi kortikosteroid ilaçlar kullanılabilir.
 

Evcil Hayvan Alerjileri

Bebeklerin bağışıklık sistemi evcil hayvan alerjisine karşı alerjik tepki göstererek, iltihaba, burun ve hava yollarında şişmeye yol açar.

Görülen diğer belirtiler ise;

- Göz sulanması

- Burun akması

- Aksırma

- Hırıltılı solunum diğer belirtilerdir.
 

bebeklerde-evcil-hayvan-alerjisi.jpg
 

Bebeklerde görülen evcil hayvan alerjileri kedi, köpek, tavşan ve kuş gibi hayvanların tüylerinden kaynaklı görülebilir. Özellikle de hayvanların tüyleri koltuklara, giysilere yapışır. Bu da bebeklerde alerjiye yol açar. Evcil hayvan alerji tedavisinde burun spreylerini kullanabilirsiniz ve bebeğinizin evcil hayvanlara karşı alerjisi varsa, o hayvanı da evinizden çıkartıp, evinizi güzelce temizlemeniz gereklidir.
 

Sezonluk Alerjiler

Sezonluk alerjilerin en önemli belirtileri;

- Gözlerde sulanma

- Burun akması

- Aksırma

- Öksürük
 

bebeklerde-sezonluk-alerjiler.jpg
 

Sezonluk alerjilerin en büyük nedenlerinden birisi polenlerdir. Bebeklerde polene ve çimlere karşı alerji görülebilir. Bu alerji daha çok ilkbaharda, sonbaharda ve yaz aylarında görülmektedir. Tedavisi için eğer bebek 6 aydan büyükse, reçeteli olarak antihistaminler uygulanabilir.
 

Bebeğinizi Alerjiden Nasıl Korursunuz?

- Ailelerin unutmaması gereken alerjinin genetik olduğudur. Özellikle ailesinde alerji öyküsü bulunan kişiler bebeklerinde de alerji olaiblme ihtimaline karşı her zaman tedbirli ve dikkatli olmalıdırlar.

- Bebeklerde görülen besin alerjisi özellikle bebekler ek gıdaya geçtiğinde başlar. Bunu da düşünerek sebepsiz yere erkenden ek gıdaya geçilmemelidir.

- Evde olan halı, kilim, battaniye gibi eşyalar her zaman toz tutmaya müsaittir. Bu eşyaları bebeğinizin odasından uzak tutmaya hatta anti alerjik özellik içeren eşyaları kullanmaya özen göstermelisiniz.

- Sağlıklı bir evin nem oranı da son derece önemlidir. Bu oran %55 olarak belirlenmiştir. Ancak nemin fazlası da zarardır. Bu yüzden önerilen oranın üzerine çıkmaması da önemlidir.

- Ev en az haftada bir kez elektrik süpürgesiyle mutlaka süpürülmelidir.

- Çamaşırları yıkama sıcaklığı haftada bir kez 55 derecenin üzerinde olmalıdır ve alerjiden korunmak için pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.
 

Bebeklerde Alerji Nasıl Teşhis Edilir?

Burada anne babalara düşen görev, bebeğinde alerjiden şüpheleniyorsa hemen doktora gitmek olacaktır. Doktor da bunun için alerji testi uygulayacaktır. Alerji testi iki şekilde yapılabilir. Deri testi ve kan testiyle birlikte bebeğinizde ki alerjiyi teşhis edebilirsiniz. Doktorunuza şüphe duyduğunuz gıdaları da mutlaka söylemelisiniz çünkü bu testler söylediğiniz gıdaları dikkate alınarak yapılır.
 

bebeklerde-alerji-testi.jpg

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
8
3
4
2
1
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.