Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Alerjik Rinit Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
07.12.201517:19

Alerjik rinit nedir? Nasıl teşhis edilir? Tedavisi var mıdır? Burun mukozasının çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucu gerçekleşen bir sağlık sorunu olan Alerjik rinit hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.02.2021 19:45

Günümüzde sıkça görülen sağlık sorunlarından bir tanesi olan Alerjik rinit, burnun alerjik durumlardan dolayı meydana gelen iltihaplanmasıdır. İnsanların günlük hayatında hapşırmalarının en büyük etkenlerinden olan aynı zamanda alerjik hastalıkların arasında yer alan alerjik rinit, beraberinde şu soruları da getirdi. Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri belerdir? Alerjik rinit nedenleri nelerdir? Alerjik rinit nasıl geçer? Alerjik rinit tedavisi nasıl olur? Alerjik rinitden nasıl kurtuluruz? Alerjik rinit ilaç tavsiyesi nedir? Alerjik rinit ilaç tedavisi nasıl olur? Alerjik rinit ve astım? Alerjik rinit ve öksürük? Alerjik rinit neyle geçer? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.


Alerjik Rinit Nedir?

alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-004.jpg

Alerjik rinit, burun mukozasının alerjik durumlardan dolayı iltihaplanma durumudur. Alerjik rinit olarak bilinen bu rahatsızlığın bir diğer adı ise saman nezlesidir. Allerjenler, solunum yolu ile buruna girmektedir. Burun mukozasına yapışarak, iltihap oluşmasına neden olur. 

Alerjik rinit, genellikle alerjiye yatkın kişiler de görülmektedir. Uzun yıllar görülmeye devam eder fakat yaş aldıkça hastalıkta azalmalar meydana gelir. Mevsimsel olarak sıklıkla görülür. Genellikle bahar mevsiminde görülmektedir. Polenlerin ortaya çıkıp, uçuştuğu bahar döneminde bu durum sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum mevsimsel alerjik rinit olarak adlandırılmaktadır. Alerjik rinit 1 yıl boyunca da sürebilir. Bunun sebebi ise farklı dış faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Alerjik rinit tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kişiye rahatsız eden ve sıkıntı veren durumlar yaşattığı için kişi sosyal hayatında aktif olmayabilir. Bu nedenle tedavi edilmelidir. Kendiliğinden geçme durumu söz konusu değildir. Bu yüzden doktora başvurulmalı ve gereken tedavi doktor tarafından uygulanmalıdır.


Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-007.jpg

 • Hapşırık
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun kaşıntısı
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • Koku alamama 
 • Geniz akıntısı
 • Gözlerde kaşıntı 
 • Gözlerde sulanma

Alerjik rinit genel olarak ilk belirtiyi hapşırma olarak vermektedir. Sık sık hapşırmalar görülür. Daha sonra burun tıkanıklığı ve burun akıntısı da yaşanmaktadır. Burunda kaşıntı ve burun çevresinde kaşıntı yaşanır. Kaşıntı sebebiyle burun çevresinde kızarıklıklar görülür. 

Burun da yaşanan olumsuzluk sebebiyle koku alamama durumu görülmektedir. Gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi durumlar yaşanır. Geniz akıntısı da görülen belirtiler arasındadır. Sık sık öksürükler yaşanmaktadır. Kişide halsizlik ve yorgunluk hissi görülmektedir. Yaşanan bu durumlar alerjik rinit olarak belirti vermektedir. 


Alerjik Rinit Nedenleri Nelerdir?

alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-006.jpg

 • Hayvan tüyleri
 • Kimyasal maddeler
 • Genetik
 • Bazı ilaçlar
 • Çevresel iritanlar
 • Mantar
 • Polen
 • Toz

Alerjik rinit birçok nedende dolayı ortaya çıkmaktadır. İlk olarak genellikle genetik faktörler önem taşımaktadır. Aile bireylerinde alerjik hastalığı olan kişilerde genellikle alerjik rinit görülme riski daha yüksektir. Bu nedenle kişiler tedbirli olmalı ve doktor kontrolüne alınmalıdır. Bahar mevsimi alerjik durumların ortaya çıktığı ve alerjiyi tetiklediği bir dönemdir. Bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler alerik rinite neden olmaktadır.

Hayvan tüyleri de birçok hastalığa kapı açtığı gibi alerjik riniti de tetiklemektedir. İnsanlar birçok durum için farklı ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçların tedavi etkisi olduğu gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Bazı ilaçlar alerjilere neden olabilir. Kimyasal maddeler de bu rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kişiler dikkatli ve özenli davranmalıdır. 


Alerjik Rinit Tedavisi

alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-010.jpg

Alerjik rinit belirtileri olan kişiler doktora başvurmalıdır. Doktor tanı koyduktan sonra tedavi yöntemini seçerek uygulanmaktadır. İlk tedavi olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi sırasında alerjik rinit rahatsızlık olarak kendini göstermektedir. İlaç tedavisi uygulanıp, bittikten sonra şikayetler de bitmektedir. Alerjik riniti olan kişiler, alerji mevsimi başlamadan 15 gün önce ilaç tedavisi uygulamaya başlayarak önlem almalıdır.

İlaçlar doktor önerisine göre kullanılmalıdır. İlaç tedavisinde hap ilaçlar ve spreyler kullanılmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra aşı tedavisi de uygulanmaktadır. Alerji testi yapılır ve kişinin alerjiye nedeni belirlenmektedir. Alerji nedenine göre aşı tedavisi uygulanmaktadır. Aşı doktorun önerdiği dozda ve sürede kullanılmaktadır. Son zamanlarda aşı tedavisi ağızdan verilen bazı damlalar halinde de uygulanmaktadır. 


Alerjik Rinit Korunma Yöntemleri

alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-011.jpg

 • Evinizde tüylü hayvan beslemeyin ve uzak durun.
 • Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
 • Kuş tüyü ve yün yorgan, yastık kullanmayınız.
 • Evinizde bitkilere yere vermeyiniz.
 • Polen mevsiminde pencere ve kapılarınızı kapatınız.
 • Klimalı ortamlardan uzak durmaya çalışınız.

Tedavi yöntemleri uygularken, korunma yöntemleri de uygulanmalıdır. Kişiler bu hastalığa neden olan etkenlerden kendini koruyarak tedaviye katkı sağlamalıdır. Bu nedenle alerjene neden olan etkenlerden uzaklaşmalı ve temas halinde olunmamalıdır. Kişiler evlerinde tüylü hayvan beslemeli ve dışarıda ise bu hayvanlara uzak durmalıdır. Sigara her hastalığa yol açtığı gibi bu rahatsızlığı da tetiklemektedir. Bu neden sigara içilmemeli ve sigaralı ortamlara girilmemelidir. Kuş tüyü ve yün yastık, yorgan kullanımı oldukça fazladır.

Bu durum alerji konusunda sorun yaratmaktadır. Bu nedenle kuş tüyü ve yün yorgan, yastık kullanılmamalıdır. Bunların yerine sentetik olanlar tercih edilmelidir. Polen mevsimi rahatsızlığı olmayan kişileri dahi etkilemektedir. Bu yüzden polen mevsimi dikkate alınmalıdır. Bu dönemde kapı ve pencereler açılmamalıdır. Kişiler evden çıktıklarında dikkatli davranmaları gerekir. Klima son zamanlarda birçok hastalığa neden olmaktadır. Klimada oluşan bakteri ve virüsler solunum yolu ile insanları tehdit etmektedir.

alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nedenleri-005.jpg

Bu durum dikkate alınmalı ve klimalı ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir. Eğer eviniz de ve iş yerinizde klima kullanıyorsanız, klimanın filtresiniz düzenli olarak değiştirilmesine özen gösteriniz. Bitkiler ve çiçekler evleri süslemekte ve iç açıcı görülmektedir fakat bitki çiçekler alerji olan kişilere sorun çıkarmakta ve zarar vermektedir. Bu durum sebebiyle eviniz de çiçek ve bitkiye yer vermeyiniz.

 UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
0
1
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.