Alerjik Konjonktivit Nedir?

Alerjik Konjonktivit Nedir?
09.12.201509:12

Alerjik konjonktivit nedir? Belirtiler nelerdir ve tedavisi nasıl uygulanmaktadır? Günümüzde sıkça rastlanan göz hastalıkları arasında yer alan Alerjik konjonktivit hastalığı hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz

Haber güncelleme tarihi 15.02.2019 17:38

Alerjik Konjonktivit Nedir?

Alerjik konjonktivit en sık görülen göz hastalığıdır. Bu hastalık genellikle çocukluk döneminde yaşanmaktadır. Konjonktivit, bir göz iltihabı rahatsızlığıdır. Alerjik konjonktivit, bir göz alerjisidir. Gözün beyaz olan kısmı sklera ince, bir tabaka ile kaplıdır. Konjonktiva adındaki tabaka gözün yüzeyini nemlendiren madde salgılanmaktadır. Tabaka içinde damarlar vardır. İltihaplanma konjonktivada oluşmaktadır. Alerjik konjonktivit 3 farklı şekilde görülmektedir. Bunlar mevsimsel akut alerjik konjonktivit, alerjik konjonktivit ve periniyal alerjik konjonktivit olarak 3'e ayrılmaktadır. Bu 3 çeşit alerjik konjonktivit rahatsızlığının belirtileri ve nedenleri genellikle benzerlik göstermektedir. Aynı zamanda tedavisi de genel olarak aynı şekilde uygulanmaktadır. 

Alerjik Konjonktivit Nedir


1. Akut Alerjik Konjonktivit

Akut alerjik konjonktivit genellikle ilaç, mantar, polen ve böcek ısırmaları nedeniyle yaşanmaktadır. Allerjene maruzu kalan kişinin gözlerinde ağır kapak ödemi yaşanmaktadır. Bu durumu yaşayan kişilerde genellikle üriter ve rinit görülmektedir.

Akut Alerjik Konjonktivit


2. Mevsimsel Alerjik Konjonktivit

Bu durum en sık rastalanan alerjik konjonktivit çeşitlerindendir. Mevsimsel alerjik konjonktivit genellikle çocukluk dönenimde görülmektedir. Bu durum genetik nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Mevsimsel alerjik konjonktivit, aile bireylerinde yatkınlığı olan kişilerde daha fazla risk oluşturur. Bu kişiler havadaki allerjen maddeler sebebiyle alerji reaksiyon durumu yaşamaktadır.

Mevsimsel Alerjik Konjonktivit


3. Periniyal Alerjik Konjonktivit

Bu durum yıl boyu süren bir rahatsızlıktır. Periniya alerjik konjonktivit, mevsimler alerjik konjontivitin benzeridir. Belirtileri ve nedenleri de benzerlik göstermektedir. Genellikle mantar, akar, ev tozu, kuş tüyü gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

Periniyal Alerjik Konjonktivit


Alerjik Konjonktivit Belirtileri

 • Kaşınma
 • Batma
 • Yanma
 • Çapaklanma
 • Kızarıklık
 • Sulanma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Görme bozukluğu
 • Göz kapaklarında şişme
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burunda kaşıntı
 • Hapşırma

Alerjik konjonktivit belirtileri birçok farklı durumla kendini göstermektedir. İltihaplanma nedeniyle oluşan bu göz hastalığı, kızarıklık ve kaşınma olarak il belirtilerini vermektedir. Kaşınmanın ardından yanma ve batma hissi yaşanır. Sabah uyandığında çapanklanmalar meydana gelir fakat çapaklanmalar genellikle normal çapaklanmanın üzerinde olur. Hatta bazı durumlarda neredeyse göz kapakları zor açılır hale gelir.

alerjik-konjonktivit-nedir-001.jpg

Gözlerde oluşan bu durumlar gözlerin ışığa karşı hassasiyet yaşamasına da neden olur. Kişiler ışığa karşı duyarlı hale gelir. Bazı kişilerde göz kapaklarında şişme görülür. Gözlerde görme bozuklukları dahi yaşanabilir. Burunda tıkanıklık, akıntı ve kaşıntı da sıklıkla görülmektedir. Kaşıntı sebebiyle burun çevresinde kızarıklık yaşanır. Burunda yaşanan hassasiyetlerden dolayı hapşırma sıklıkla görülür. 

alerjik-konjonktivit-nedir-002.jpg


Alerjik Konjonktivit Nedenleri

 • Mantar
 • Polen
 • Bazı ilaçlar
 • Böcek ısırmaları
 • Akarlar
 • Ev tozları
 • Kuş tüyü
 • Genetik 

Alerjik konjonktivit nedenleri çeşitlerine göre farklılık göstermektedir fakat yine de birçok nedenler benzerlik taşımaktadır. Genellikle genetik durumlar kişilerin alerjik konjonktivit riskini arttırmaktadır. Genetik durumlar mevsimsel alerjik konjonktivite sebebiyet vermektedir. Bu kişilerde daha fazla görülmektedir. Mantar ve polenler sıkça rastlanan nedenler arasındadır. Akut alerjik konjonktivite neden olan mantar, polen ve böcek ısırmaları ilk nedenler arasındadır. Bazı ilaç kullanımları da akut alerjik konjonktivite neden olmaktadır. Ev tozları, kuş tüyleri, akarlar ve mantar periniyal alerjik konjonktivitin oluşumuna sebep olan faktörlerdir. 

alerjik-konjonktivit-nedir-010.jpg


Alerjik Konjonktivit Tedavisi

Alerjik konjonktivit belirtileri olan kişi göz hastalıkları bölümüne başvurarak doktor muayenesine girmelidir. Doktor muayenesinde kişinin tam olarak yaşadığı durum anlaşılarak tanı koyulur. Daha sonra ise uygulanacak tedavi yöntemi seçilmektedir. Doktor hastanın hastalık derecesi ve hastalığın nedenine göre bir tedavi yöntemi uygulamaktadır. İlk olarak göz muayenesi yapılarak gözde oluşan sorunlar incelenir. Muayenede göz kapakları, kornea, göz kapaklarının arka yüzeyi, kirpikler ve göz yüzeyini örten zar incelenerek sorun tespit edilir. Daha sonra test yapılarak sonuçlar incelenir. Bu şekilde allerjen madde tespit edilir. Gözde yaşanan şikayetleri gidermek amaçlı soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçları kullanılır.

alerjik-konjonktivit-nedir-004.jpg

Kullanılan bu ilaçlar gözün rahatlamasını sağlayacaktır. Bunların yanı sıra ilaç tedavisi uygulanarak gözün iyileşmesi sağlamaktadır. Genellikle antihistaminik ilaçlara, damarları büzen ilaçlar, alerjik şikayetleri ortaya çıkaran hücreleri dengeleyici ilaçlar, iltihap giderici ilaçlar ve kortizonlu ilaçlara kullanılır. İlaç tedavisi doktorun önerdiği şekilde ve dozda uygulanmalıdır. 

alerjik-konjonktivit-nedir-007.jpg

Önerilen İçerik; ► Alerji Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
2
3
2
2
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.