Neye Alerjiniz Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Neye Alerjiniz Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?
23.11.201511:45

Alerji nedir? Alerji çeşitleri nelerdir? Alerji olduğunuzu ve neye alerjiniz olduğunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?

Haber güncelleme tarihi 21.09.2018 09:29

Alerji Nedir?

Alerji zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı duyarlı olma durumudur. Aşırı reaksiyon gösterme hali ile alerji durumu yaşanmaktadır. Allerjen maddeler bağışıklık sistemi ile temasta bulunursa, vücut zararlı olmayan bu maddelere karşı fazla miktarda koruyucu madde üretmeye başlar.

Bağışıklık sistemi alerjen madde ile karşılaşması sonucunda aşırı reaksiyon gösterir ve o maddeyi hafızasında tutar. Tekrar karşılatığında ise aşırı miktarda tepki verir. Yani aşırı reaksiyon gösterir. Alerjik durumu olan kişilere atopik kişiler denilmektedir.Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerjik Rinit

Alerjik rinit genellikle saman nezlesi ve grip olarak yaşanmaktadır. Alerjik rinit, bazı besinler, kimyasal maddeler, polenler, küf mantarları, ev tozu, kedi ve köpek tüyleri neden olmaktadır. Belirtileri kuru öksürük, burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, kızarılıklık, hapşırık ve boğaz kaşıntısı olarak görülmektedir. 

Alerjik Astım

Genellikle genetik olarak alerjiye yatkın kişilerde görülmektedir. Kişilerin duyarlı oldukları alerjen maddeye maruz kalmaları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Hava yollarına bağlı nedenlerden dolayı gelişmektedir. Belirtileri olarak öksürük, hırıtlı, nefes darlığı ve göğüs ağrıları, sıkışması olarak görülür. 

Atopik Dermatit

Atopik dermatit çocuk alerjisi olarak bilinmektedir. Çevresel ve genetik etkenler nedeniyle yaşanmaktadır. Bu durum tedavi edilmediğinde farklı hastalıklara neden olmaktadır. Astım ve alerjik rinite kadar uzanan rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Genellikle 6 ay ila 2 yaş arasında ki çocuklarda görülmektedir. Belirtileri ise yüz, eklem, gövdede ve kulak arkasında kaşıntı, kuruma ve kırmzı lezyonlar olarak görülmektedir.

Alerjik Konjuktivit

Alerjik konjuktivit, iltihaplanma ile meydana gelmektedir. Göz kapaklarının içinde ve gözün beyaz kısmında görülmektedir. Bu bölgede konjuktivit adını verilen zarın alerji nedeniyle iltihaplanmasıyla oluşur. 5 farklı çeşidi bulunmaktadır. Genel belirtileri ise gözlerde kaşıntı, sulanma ve yanma yaşanmaktadır. 

Deri Alerjisi

Deri alerjisi 2 çeşit olarak görülmektedir. Bunlardan biri kimyasal maddeye diğeri ise metal türüne karşı oluşan deri alerjileridir. Deri alerjisinde genel olarak ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk görülmektedir. Genellikle ilaç kullanımı sonrasında yaşanmaktadır.

Ürtiker

Hazır gıdalarda bulunan katkı maddeleri ve bazı besinlerden dolayı yaşanmaktadır. Domates, balık, inek sütü, kuru yemiş, çilek, çikolata ve mantar olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bazı ilaçlar da etki vermektedir. Polen, ev tozları, küf ve hayvan tozları da neden olur. Ürtikerin belirtileri kaşıntı, kabarıklık ve kızarıklık olarak görülmektedir. 

Besin Alerjisi

Besin alerjisi, besinlerde bulunan kimyasal bileşiklere karşı duyarlılık durumudur. Besinlerin içinde bulunan proteine karşı duyarlılık olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak süt, yumurta, mısır, soya, ceviz, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri ve buğday alerjileri sıklıkla görülmektedir. Belirtileri, mide ağrısı, ishal, kaşıntı, bulantı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji çeşitlerine ve durumuna göre belirtileri farklılık taşımaktadır fakat genel olarak belirtileri bulunmaktadır.

  • Kaşıntı
  • Hapşurma
  • Burun akıntısı
  • Burun tıkanıklığı
  • Geniz akıntısı
  • Öksürük
  • Boğazda gıcık
  • Nefes darlığı
  • Kızarıklık

 

Alerji Olduğunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Alerji, kendini birçok belirti ile göstermektedir. Alerjiye ait reaksiyonlar görülmektedir. Genellikle deri görülen rahatsızlıklar yani kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi durumlar yaşanmaktadır. Kişiler bunun sebebini öğrenmek için doktora başvurmalıdır. Durumu inceleyen doktor vücudun alerji belirtisi verdiğini görür ve bu duruma göre tedavi uygulamaktadır.

Alerji Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-004.jpg

Bahar dönemlerinde görülen bazı rahatsızlıklar ise alerji olduğunuzun belirtisini vermektedir. Gözlerde sulanma, yanma, kaşıntı, hapşırma, burunda akıntı, tıkanma gibi belirtiler bahar nezlesi olduğunuzun kanıtıdır.

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-006.jpg

Vücutta görülen değişiklikler, cilt bulguları ve sorunları 6 haftadan az sürerese akut ürtiker, 6 haftadan fazla sürerse kronik ürtiker olarak adlandırılmaktadır. Vücudunda farklılık, rahatsızlık ya da sorun olduğunu gören kişiler, doktora başvurarak tanı koyulmasını sağlamalıdır. Bu şekilde neye alerjiniz olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.


 

Alerji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerji testleri, alerjinin belirtileri olmadığı, alerjinin tam olarak görülmediği ve alerjinin bilinmemesi durumlarında yapılmaktadır. Yapılan alerji testleri tanı koymak için gereklidir. Bu testler kişinin neye alerjisi olup olmadığını ve alerjinin ne sebeple oluştuğunu göstermektedir.

Alerji testi alerji şüphesi duyulan kişinin kanında eozinofil düzeyi ve total Ig E incelemesi yapılmaktadır. Deri testleri genellikle 20 dakikalık bir sürede yapılmakta ve sonuç alınmaktadır. Kan testi ise 1 ya da 2 gün içinde sonuç alınır. 

Prick Test

Genel olarak alerjik rinit, besin alerjisi ve deri alerjisi gibi durumlarda prirck test yapılmaktadır. Yani saman nezlesi, egzama, kurdeşen ve gıda sebebiyle yaşanan alerjilerde prick test ilk olarak yapılmaktadır. 

Bu testi yaparken, deriye alerjen sıvılar dökülmekte ve iğnelerle deriye enjekte edilmektedir. 15 dakika bekletilir. Süre sonunda meydana gelen durumlara göre tanı koyulmaktadır. Bu testle en sık görülen ev tozu akarlarına karşı görülen alerji tespit edilmektedir.

Alerjik Rinit Nedir Nasıl Geçer?

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-001.jpg

 

İntradermal Test

Bu alerji testi, prick testte özel iğneler kullanılmaktadır. İntradermeal test diğer testten farklılık taşımaktadır. Uygulanışı farklı bir yöntem ile yapılmaktadır.

Özel iğneler kullanılarak derinin daha derin kısmına enjekte edilmektedir. 20 dakika bekletilir. Süre sonunda ise tanı koyulmaktadır. 

 

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-002.jpg

 

Patch Test

Allerjen yapışkan bantlar üzerine yerleştirilen, küçük metal kuyucuklar kullanılmaktadır. Bu yöntem de diğer testlerden farklıdır. Metal kuyucuklar sırt bölgesine yapıştırılmaktadır. 10 dakika bekleme süresi vardır. Bu süre sonunda tanı koyulmaktadır.

 

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz.jpg

 

Kan Testi

Kan testi kandaki Ig E düzeyini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. 

 

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-003.jpg

Alerji Nasıl Tedavi Edilir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji tedavisi, ilaç ve aşı tedavisi olarak uygulanmaktadır. Alerji nedeni ve sebebi araştırılarak alerjinin çeşidi belirlenmelidir. Daha sonra alerji tedavisinde çevresel nedenlerden dolayı oluşan maddelerle temas engellenmektedir. Besin yolu sebebiyle oluşan alerjiler ise bu besinlerden uzak durulması ile tedavi başlanmaktadır.

Alerji tedavisinde ilk olarak koruyucu tedbirler alınması gerekmektedir. Alerjinin nedenleri ve alerji çeşidine göre doktorun uygulayacağı tedavi uygulanmalıdır. Genellikle ilaç tedavisi ve aşı tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde kortizon ve antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır.

Alerji Nedeniyle Hayatını Kaybeden İnsanlar

Alerji Aşısı Nedir?

Alerji aşısı alerji tedavisinde aşı uygulanmaktadır. Bu uygulamada hastaya aşı uygulaması yapılmaktadır. Hastanın vücuduna uygulanan aşı düşün seviyelerde verilmekte ve alerjinin dozu arttırılmaktadır. Bu şekilde hastanın alerjiye olan duyarlılığının ortadan kaldırılarak tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Alerji aşısı 2 çeşitten oluşmaktadır.

neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-007.jpg

Birinci yöntem olarak alerjiye yol açan madde iğne yardımıyla deri altına enjekte edilmektedir. Bu tedavi 6 ay ila 12 ay arasında sürmektedir. Doz arttırılarak alerjiye duyarlılık azaltılmaktadır. İkinci yöntem ise dil altından damla ile verilerek uygulanmaktadır. Bu yöntem ile vücudun alerjiye olan duyarlılığı azaltılmaya çalışılmaktadır.

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2327
773
357
448
319
142
239
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.