Alerji Testi Nedir, Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nedir, Nerede ve Nasıl Yapılır?
16.11.201514:59

Alerji testleriyle kişinin o alerjiye karşı bağışıklık kazanması hedeflenir. Kaç çeşit alerji testi vardır? Alerji testleri nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 23.11.2020 19:07

Alerji Testi Nedir?

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir.jpg
İnsanlar üzerindeki alerjik bulguları ortaya koymak için yapılan testlere alerji testi denir. Hastalığın altında yatan alerjik nedeni bulmaya yönelim yapılan bu testler son derece önemlidir. Alerji testlerinden alerjinin büyüklüğü ve süresi oldukça fazla önem arz etmektedir.


Alerji Testi Nasıl Yapılır?

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir-001.jpg

Alerji testleri her yaştan insan grubuna yapılabilmektedir. Genel olarak ise bebekler ve çocuklar üzerinde yoğunlaşan alerji testleri herhangi bir acı ya da ağrıya sebep olmamaktadır. Peki, çocuklarda alerji testi nasıl yapılır? Alerji testi çocuklarda nasıl yapılır? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.


Çocuklarda Alerji Testi Nasıl Yapılır?

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir-002.jpg

Yetişkinlerden ziyade bebeklerde ve çocuklarda alerji testi daha sık yapılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere çocuklarda yapılan alerji testleri sanıldığı kadar acı veren bir şey değildir. Hatta ve hatta bebek ya da çocuk alerji testinin yapıldığını hissetmemektedir. Uzman doktorlar tarafından çocuklara yapılan alerji testi 15-20 dakika kadar kısa bir sürede sonuç vermektedir.


Alerji Testi Nerede Yapılır?

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir-003.jpg

Alerji hastalığı bulunan kişilerin en çok sorduğu sorunların başında “alerji testi nerede yapılır?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı olarak “Alerji Polikliniği” bulunan kurum ya da kuruluşlar olarak söyleyebiliriz. Türkiye’de birçok hastanede “alerji testi yapan” poliklinikler bulunmaktadır.


Alerji Testi Yapan Hastaneler

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir-004.jpg
Alerji testi yapan devlet hastanelerini tek tek burada belirtmek çok uzun listeler oluşturabilmektedir. Değerli okurlarımıza tavsiyemiz “Alerji testi yapan hastaneler” hakkında bilgi almak için kendilerine en yakın özel ya da devlet hastanelerinin müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet sitesine giriş yaparak detaylı bilgi almalarıdır. Bu sayede alerji testi yapan hastaneleri en doğru şekilde öğrenebilirsiniz. İstanbul içerisinde alerji testi yapan hastaneler arasında;

 • Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi
 • Koç Üniversitesi Hastanesi bulunmaktadır

Alerji Testi Hangi Bölümde Yapılır?

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir-005.jpg
Alerji hastalığı bulunan okurlarımıza "Alerji testi nasıl yapılır?" ve "Alerji testi nerede yapılır?" sorularına cevap bulmalarına yukarıdaki içerikler sayesinde katkı sağladık. Peki, alerji testi hangi bölüme başvurularak yapılır? Alerji testi yaptırmak isteyen kişiler, dahiliye uzmanı bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Eğer hastanelerin Dahiliye bölümleri yer alıyorsa, büyük bir ihtimal alerji testi bölümü de bulunmak


Alerji Testleri Hangi Durumlarda Yapılabilir?

 • Solunum yolu alerjiniz varsa ( nezle, astım )Gıda alerjiniz varsa
 • İlaç alerjilerinde
 • Deri alerjilerinde
 • Egzama alerjisinde

Testten Maksimum Fayda Almak İçin Yapılması Gerekenler

 • Test materyalinin seçimine dikkat edilmesi gereklidir.
 • Testin doğru bir şekilde uygulanması önemlidir
 • Test sonuçlarının doğru bir şekilde yorumlanması önemlidir.

Alerji testleri 3 ana başlığa ayrılır;

 • Çizme Testi ( Prick Test )
 • Deri İçi Test ( İntradermal Test )
 • Yama Testi ( Patch Test )
 • Kan da Yapılan Testler

Prick Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Çok sık uygulanan alerji testlerinden birisidir. Hem çok ucuz hem de çok güvenli bir testtir. Prick testinde uygulanan alerjenler, polen, küf, hayvan tüyleri ve ev tozlarıdır. Prick testi, kolun iç kısmına uygulanır. Alerjen sıvı deriye damlatılarak uygulanır. Test uygulanıp daha sonra 10-15 dakika beklenir ve sonuçlar değerlendirilir.


İntradermal Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

İntradermal testi, kesin sonuçlar almak için yapılan alerji testlerinden bir tanesidir. Prick testindeki uygulama amacı, intradermal testi için de geçerlidir. İntradermal testi, diğer testlerden farklı şekilde uygulanır. Alerjenler çok ince uçlu bir iğneyle derinin altına enjekte edilerek uygulanır. Sonuçları 15 - 20 dakika bekledikten sonra alabilirsiniz.


Patch Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Patch testinin sonuçları diğer testlerden çok daha uzun bir süre de çıkar ve diğer tüm testlerden farklı amaçla uygulanır. Egzamaya neden olan etkenleri bulmaya yönelik yapılır. Patch testi uygulaması, alerjenler yapışkan bantlar üzerinde yer alan metal kuyucuklar içine konur ve sırtınıza yapıştırılarak uygulanır. Sonuçları ise  48- 72 saat içerisinde çıkar.


Kan Testleri

Bazı nedenlerden dolayı alerji testlerinin deride yapılamaması durumunda kan testleriyle de alerji testi uygulanabilmektedir. Bunun için aç karna kan testinizi yaptırmaya gidebilirsiniz.


Alerji Testi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

alerji-testi-nedir,-nerede-ve-nasil-yapilir-006.jpg

 • Alerji tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Grip için kullanılan ilaçlar
 • Kullandığınız öksürük şurupları
 • Mide ilaçları
 • Depresyon ilaçları

Eğer bu ve bunlara benzer başka ilaçlar da kullanıyorsanız alerji testi yaptırmadan önce bu ilaçları mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Aksi halde alerji testinin sonucunda yanlış tespit ve sonuçlar ortaya çıkabilir.

Alerji Testi Uygulanmasını Metod Olarak İnceleyelim;

 • Test ön kolunuzdan veya sırtınızdan yapılır. Bu yüzden bu bölgeler öncelikle temizlenir ve çizilir.
 • Derinize alerjenler damlatılır.
 • Lansetle tekrar çizim yapılır.
 • Sonuçlar 15- 20 dakika sonra görülür.

Önerilen İçerik; Bahar Alerjisi Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1045
1153
293
270
1166
83
567
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER