İnsanların Hayatlarına Mal Olabilecek 7 Tehlikeli Alerji

İnsanların Hayatlarına Mal Olabilecek 7 Tehlikeli Alerji
14.05.201523:22

Alerji kesinlikle hafife alınabilecek bir konu değildir. Herhangi bir alerjik duruma sahipseniz, yiyip içtiklerinize dikkat etmemeniz ölümle sonuçlanabilir. Bu içeriğimizde ölümle sonuçlanan birçok vaka göz önüne alınarak derlenmiştir.

Haber güncelleme tarihi 26.02.2021 20:35

Ölüme Sebep Olabilecek 7 İnanılmaz Tehlikeli Alerji

Önemli sağlık problemlerine yol açan alerji türlerini tanımakta fayda var. Çünkü bir yerlerde bu alerjiler yüzünden ölen insanlar var. Bu içeriğimizde alerjik bir vaka sonucu hayatını kaybeden insanları ve acı verici hikayelerini paylaşıyoruz.

7. Dövme Alerjisi

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-002.jpg

Sağlıklı ve 23 yaşında bir öğrenci olan Federica Lammatteo bir dövme salonuna gider. Daha önce dövme yaptırdığından sorun olmayacağını düşünmektedir. Dövmeyi yaptırdıktan sonra ki sabah, alt sırt bölgesinde bir alerji başlar. Ateş, iğnelenme durumu hızla gelişmeye başlar, hastaneye gidinceye kadar septik şoka girerek hayatını kaybeder. Yapılan incelemede, kullanılan mürekkep türünün ona alerji yaptığı ortaya çıkmıştır.

6. Ölümcül Arı Sokması

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-003.jpg

Montreal’in güneyinde La Prairie’nin belediye başkanı olan 51 yaşında ki Lucie Roussel, bir arı kovanına fark etmeden bastı. Daha önceleri yaklaşık 10 defa kadar arı sokması yaşamıştı. Yapılan tüm müdahaleye rağmen septik şok ile hayatını kaybetti. Yapılan incelemede sokan arının eşek arısı olduğu ve kadının eşek arısı sokmasına alerjisi olduğu ortaya çıkmıştır.

5. Ölümcül Lateks

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-004.jpg

Şimdiye kadar hiç lateks alerjisi duydunuz mu? Bu alerji türü düşündüğünüzden çok daha fazla yaşanmaktadır. Ayakkabı, giysi, iç çamaşırı, mayo, prezervatif ve eldiven imalatında kullanılan bu madde, pek çok insanın ölmesine neden olmaktadır. 40 yaşında ABD deniz kuvvetlerinde subay olan Harold R. Henderson, bu alerji ile hayatını kaybetti. Uzun süre kalp krizi, solunum zorluğu çeken bu hasta girdiği şoktan çıkmadı. Yapılan araştırmalarda evinde lateks bulaşık eldiveni kullandığı ortaya çıkmıştır.

4. Saç Protezleri

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-005.jpg

Atasha Graham uzun süre saç protezi kullanmıştır. 34 yaşında anafilaktik şok nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Saç protezlerinde kullanılan bir tutkalın, her yıl 10-20 kişinin alerjik reaksiyon ile hayatına mal olduğu bilinmektedir.

3. Öldüren Koku Alerjisi

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-009.jpg

İlla alerjinin yenilmesi veya dokunulması ile başlaması gerekmiyor. Kathy Tague ve eşi Rob balayına çıkarlar. Kadının bronşiyal astımı ve kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi vardır. Çift bir restorandayken, bir karides tabağı yanlarından geçti. Kathy’nin o anda kalbi durdu. Yapılan incelemede, koku yolu ile vücudunun alerjiyi başlattığı anlaşıldı. Çok nadir olsa da alerji uzmanları koku ile alerjilerin tetiklendiğini düşünüyor.

2. Öldüren Güneş

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-010.jpg

Güneş ışığı yaşam kaynağımızdır. Fakat bazı durumlarda alerjiyi tetikleyebilir. Yefim, Ufa kentinde Rusya’da yaşayan bir adamdır. Yaz aylarında terasında güneş altında oturduktan sonra akut kroner yetersizlikten hayatını kaybeder. Yapılan araştırmada, adamın güneşe alerjisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tarz güneş alerjileri doğuştan olabildiği gibi ilerleyen yaşlarda da aniden ortaya çıkabilmektedir.

1. Penisilin Alerjisi

olume-sebep-olabilecek-alerjiler-011.jpg

Penisiline bağlı anafilâksiler daha çok 20-50 yaşları arasındaki kişilerde görülür; 12 yaşın altında ve 60 yaşın üzerinde çok nadirdir. Penisilinin hap ve şurupları da anafilâksi yaratabilirse de¸ ağır anafilâksiler daha ziyade penisilinin kas içine ve özellikle de damara uygulandığı durumlarda ortaya çıkar. Daha önce penisilin alerjisi ya da anafilâksi gelişmiş olanlara penisilin vermekten kaçınılmalıdır ama şunu da unutmamak gerekir ki¸ ölümcül penisilin alerjisi çoğu zaman¸ daha önce penisiline bağlı bir alerji hikâyesi olmayan kişilerde görülür. 

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
2
0
2
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER