AliExpress Para İadesi Nasıl Yapılır? | 2022

AliExpress Para İadesi Nasıl Yapılır? | 2022
15.11.201909:37

AliExpress tüm müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek adına alıcı korumasına sahiptir. Kullanıcılar satın aldığı ürünün para iadesi alabilmektedir.

Haber güncelleme tarihi 17.12.2021 16:14

Aliexpress üzerinden satın alınan siparişlerin "Gümrük Sunum Ücreti, Damga Pulu Vergisi, ÖTV ve KDV" ödemeleri alıcı tarafından gerçekleştirilmektedir. Aliexpress Gümrük Vergisi ve Aliexpress Vergi Hesaplama hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Aliexpress İndirim Kuponu Kodu

AliExpress para iadesi; her daim müşterilerinin arkasında olan diğer e-ticaret sitelerine nazaran farklı bir politika izlemektedir. Mümkün olan en iyi hizmeti vermeyi hedeflemekte olan site, kullanıcılarına "Alıcı Koruması" kapsamında tam destek vermektedir


AliExpress Para İadesi

AliExpress Para İade

AliExpress üzerinden satın aldığınız ürün veya ürünlerin beklediğiniz gibi gelmemesi ya da belirtilen açıklamalara uymaması durumunda iade işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aliexpress üzerinden alışveriş yapan ve para iadesi almak isteyen kullanıcıların merakla beklediği iade işlemlerini adım adım anlattık. Satıcının Aliexpress kural ve şartları gereğince belirtilen yasal gereksinimlere uyması gerekmektedir. Aliexpress mağaza güvenliği için Aliexpress Güvenli mi? içeriğimize göz atabilirsiniz. Aliexpress ürün siparişleriniz için para iadesi almak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar;

1. Sipariş detayına giriş yapın

AliExpress Para İade

Satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz ürün ya da ürünlerle ilgili sorun olduğunu düşünüyorsanız siparişinizle alakalı "Sipariş Detayı" sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.


2. Anlaşmazlık ya da tartışma açın

AliExpress Para İade

Sipariş detayı sayfasına giriş yapmanızın hemen ardından açılan sayfanın en alt kısmında yer alan "Tartışma Aç" butonuna tıklayınız.


3. Ücret ve eşya iadesi seçeneğine tıklayın

AliExpress Para İade

Tartışma aç butonuna tıklamanızın ardından AliExpress.com iki farklı seçenek sunmaktadır. Bunlardan ilk "Yalnızca Para İade", ürünü satıcıya iade etmeden paranın tamamını ya da bir kısmını iade almak için kullanılmaktadır. ikincisi ise "Ücret ve Eşya İadesi", ürünü satıcıya geri göndererek para iadesi almak için kullanılmaktadır. 


4. Tartışma nedeninizi belirleyin.

AliExpress Para İade

Ücret ve eşya iadesi seçeneğine tıklamanızın hemen ardından tartışma nedeninizi belirtmeniz gerekmektedir. Tartışma nedeni seçenekleri; kişisel sebepler, nakliye sorunu, ürün açıklandığı gibi değil, kalite problemi, hasarlı ürün, miktar eksiği, sahte ürün ve aksesuarla ilgili problemler arasında size uygun olanı işaretleyin.


5. Para iade miktarını belirtin

AliExpress Para İade

Tartışma nedeninizi seçmenizin ardından para iade miktarını belirtmeniz gerekmektedir. Bu miktar ürün bedelini aşmamak şartıyla Aliexpress.com'un iade politikaları çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. 


6. Neden para iadesi yapmak istediğinizi açıklayın

AliExpress Para İade

Para iade miktarınızı belirtmenizin ardından, ürünün iade talebini neden gerçekleştirmek istediğinizi açıklamanız gerekmektedir. Bu açıklama satıcı tarafından bizzat okunacak olup mantıklı ve doğru bilgilerden oluşmalıdır.


7. Ürün iadesi için bir kanıt gösterin

AliExpress Para İade

Ürünün iade talebini neden gerçekleştirmek istediğinizi belirtmenizin ardından, iade işlemini daha kesin ve garanti kılmak için bir kanıt göstermeniz gerekmektedir. Ürünle alakalı yaşadığınız problemleri anlatan bir görsel eklentisinde bulunun.


8. Tüm kontrollerin ardından iade işleminizi başlatın.

AliExpress Para İade

Yukarıda belirtmekte olduğumuz alanları doğru bir şekilde doldurmanızın ardından işlemi sonlandırma aşamasına geçebilirsiniz. Para iade talebinizi "Gönder" butonuna tıklayarak başlatabilirsiniz.


AliExpress Para İadesi Hangi Şartlarda Yapılır?

AliExpress Para İade

Satıcının AliExpress iade politikasında iade kabul edip etmediğini kontrol edin. Satıcı iade politikası hakkında tüm detayları ürün sayfasında ve satıcı bilgisi sayfasında bulabilirsiniz. Satıcıya başvurarak AliExpress'teki iade politikası hakkında bilgi isteyin. Anlaşmazlık açarak buradan iade prosedürünü başlatabilirsiniz. Bazı soruları cevaplamanız ve bazı kanıtlar eklemeniz gerekecektir. Sonrasında satıcı bu talebinize cevap verecektir. İade politikası kapsamında satıcının gönderdiği geri ödemeyi kabul edebilirsiniz. Ürün iade işlemlerinizin ardından kargo takibi gerçekleştirmek için AliExpress Kargo Takip Nasıl Yapılır? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Satıcının, AliExpress iade politikasına uymayı kabul etmesi durumunda, paketi geri göndereceğiniz bir adres almanız gerekmektedir. Belirtilen adrese iade etmek istediğiniz ürünü 10 gün içerisinde göndermek koşuluyla satıcı tarafından ödeme işleminiz gerçekleştirilmektedir. Ürünü PTT yut dışı gönderim bölümünden gerçekleştirerek ürün ağırlığı, boyutu ve türüne göre kargo ödemesi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ürün para iade işlemleri satıcının iadeli ürünü almasından sonra gerçekleştirilmektedir

Not: Aliexpress ürün iade işlemlerinizi PTT yurt dışı kargolama gişesinden gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye üzerinden Çin'e gerçekleştireceğiniz ürün iade işleminin kargo bedeli size ait olup karşı ödeme işlemi bulunmamaktadır.


AliExpress Alıcı Koruması Nedir?

AliExpress Para İade

Aliexpress, tüm kullanıcılarına güvenilirliğini kanıtlamak için alıcı koruması politikası izlemektedir. Peki ya nedir bu alıcı koruması? Alıcı koruması, müşterilerin ürün siparişlerinde yaşayabileceği maduriyetlere karşı tam para iade garantisi anlamına gelmektedir. Aliexpress kullanıcılarının alıcı koruması kapsamına girmesi için herhangi bir şey yapmasına gerek duyulmamaktadır. Kullanıcılar ürün siparişi vermesinden itibaren alıcı koruması kapsamına girmektedir. Aliexpress.com'un satıcı garantili hizmetleri arasında;

  • Zamanında Teslimat: Ürün garantili teslim süresi içinde alınmazsa tam para iadesi gerçekleştirilmektedir. Satın aldığınız ürünleri satıcının "Zamanında Teslimat Garantisi" kapsamında belirtilen tarihlerde tarafınıza ulaştırması gerekmektedir. Siparişiniz tamamlandıktan sonra en geç 15 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsiniz. 
  • Ürün uyuşmazlığı: Aldığınız ürünlerinin satıcı tarafından belirtilen açıklamalarla uyuşmaması durumunda tam para iadesi gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Orjinal Garantili: Orjinal adı altında satın aldığınız ürünün sahte çıkması durumunda tam para iadesi alabilirsiniz. Aliexpress, kullanıcılarına "Garantili Orjinal" ürünler sunan birçok satıcı önermektedir.
  • Yurt içi İadeler: İade kapsamına giren herhangi bir ürün, kullanılmadığı ve hasar görmediği taktirde yurt içinde iade işlemi gerçekleştirilebilmektedir. İade etmek istediğiniz ürünü Aliexpress Türkiye deposuna gönderebilirsiniz.

AliExpress Alıcı Koruması Nasıl Uzatılır?

AliExpress Para İade

Alıcı korumasını uzatmak isteyen kullanıcıların, talep üzerine tıklayarak uzatmak istediği gün sayısını doldurması gerekmektedir. Minimum 14 gün uzatabileceğiniz alıcı koruması işlemini daha fazla gün belirterek de gerçekleştirebilirsiniz. Alıcı koruması uzatma başvurusunu gerçekleştirmenizin ardından satıcıya bilgilendirme mesajı iletilmektedir. Mesajı alan satıcının yeni alıcı korumasını 48 saat içerisinde uzatması gerekmektedir. Genellikle talepten bir gün sonra işleminizi onaylayan satıcılar, istediğiniz tarihten daha ileri süreye kadar uzatma işleminizi gerçekleştirmektedir. Korumanın onaylanmasının ardından Aliexpress.com tarafından e-posta ve Aliexpress hesabınıza bilgilendirme mesajı iletilmektedir. 


Satıcı Para İadesi Yapmayı Reddederse Ne Yapmalıyım?

AliExpress Para İade

Bazen satıcılar sipariş iptalini kabul etmeyi reddetmektedir. Bu durumda ya ürünü yollamış olabileceğinden ya da parasını kaybetmek istememesinden kaynaklanmaktadır. Satıcının paketi göndermiş olması durumuna tarafınıza 5 iş günü içerisinde takip numarası vermesi gerektiğini unutmayınız.

Aliexpress siparişiniz için satıcı tarafından herhangi bir takip numarası iletilmemesi durumunda bir anlaşmazlık açarak geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Satıcı ürünü zaten göndermişse veya satıcı dürüst değilse, paranızı yalnızca anlaşmazlık seçeneğiyle ve yalnızca ürün posta servis sistemleri tarafından izledikten sonra geri alabilirsiniz. Ödeme işleminizi gerçekleştirmeden önce aşağıda belirttiğimiz durumları kontrol etmenizi öneririz;

  • Sipariş detayı,
  • Satıcının puanlaması ve müşterilerin ürün hakkında geri bildirimleri,
  • Ürün derecelendirmesi ve incelemesi.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır Video

Müşterilerine belirtilen şart ve koşullar dahilinde tam para iadesi vermekte olan Aliexpress.com, alıcı koruması kapsamında kullanıcıların güvenli bir alışveriş gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Aliexpress üzerinden alışveriş işlemi gerçekleştiren ve para iadesi almak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımları açıkladık. Aliexpress iade politikası hakkında tüm merak edilenleri cevaplıyoruz! Aliexpress üzerinden güvenli bir alışveriş için bağlantı üzerinden Aliexpress Türkiye satış sitesine hızlıca giriş yapabilirsiniz. Birbirinden farklı indirim seçenekleriyle kullanıcılarına bedava para dağıtan Aliexpress Kupon Merkezi, AliExpress'ten nasıl ucuza alışveriş yapabilirim? diyen kullanıcılar için şahane! Aliexpress Kupon Merkezine ulaşmak için tıklayınız.


Önerilen İçerik; Alibaba Alışveriş Nasıl Yapılır?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
2
5
3
7
4
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 47
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.