• DOLAR5,7902-0.36
 • EURO6,44760.03
 • ALTIN274,861-0.08
 • BIST109.2301.21

AliExpress Vergi Oranları Ne Kadar?

AliExpress Vergi Oranları Ne Kadar?
12.11.201913:55

AliExpress siparişlerinize ek olarak ödemeniz gereken vergi tutarı hakkında araştırma yaptık. AliExpress üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişleriniz için ödemeniz gereken vergi oranı ne kadar oldu? Aliexpress gümrük vergisi hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 11.12.2019 14:49

Aliexpress Vergi Oranları Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Mayıs 2019'da düzenlenen Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu kapsamında yurt dışı alışveriş işlemlerinde bazı değişiklikler yapılması karara bağlanmıştı. Yerli ekonomiyi desteklemek ve canlandırmak için atılan adımlar kapsamında, yurt dışından satın alınan ürünlerde ki vergi hükümlülükleri değişikliğe uğradı. Bu değişiklikler kapsamında Aliexpress.com kullanıcıları da Türkiye üzerinden yapacağı alışverişlere ek olarak vergi ödeme kapsamı içerisinde yer alıyor. Aliexpress'ten daha önce hiç alışveriş yapmadıysanız AliExpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır? isimli içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz.

Aliexpress Vergi Oranları

Çin merkezli Aliexpress.com, özellikle Türk tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir e-ticaret sitesi olarak bilinmektedir. Teknolojiden giyime, mutfak eşyalarında bahçe malzemelerine kadar aradığınız hemen her ürünü bulabileceğiniz Aliexpress, düşük ürün fiyatları ve güvenilir kargo işlemleriyle en çok tercih edilen online alışveriş platformları arasında yer alıyor. Türkiye'ye oranla son derece ucuz fiyatlara ürün satışı sunmakta olan Aliexpress.com ve diğer yurt dışı bağlantılı e-ticaret sayfaları için Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı gümrük vergi sisteminde değişiklikler gerçekleştirdi. Kullanıcılar Aliexpress üzerinden satın alacağı ürünler için vergi ödeyecek mi? Aliexpress gümrük vergisi nedir? 2019 Aliexpress vergi ücretleri ne kadar? Aliexpress.com vergi sınırı nedir? gibi soruların cevabını aramaya başladı. Aliexpress vergi işlemleri için merak edilen tüm soruları yanıtladık. 


AliExpress Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress üzerinden alışveriş yapmak isteyen kullanıcılarına dikkat etmesi gereken diğer bir konu gümrük vergisidir. Çeşitli kriterlere göre değişiklik göstermekte olan gümrük vergisi, 2019 yılında yapılan açıklamalarla netliğe kavuşmuştur. Kullanıcılar, 22 Euro'yu aşan alışveriş işlemlerinde zorunlu gümrük vergisi ödemeye tabi tutulmaktadır. Ödemeniz gereken vergi tutarı ürünün içeriğine, boyutuna ve ağırlığına göre farklılık göstermektedir. AliExpress Türkiye satış sitesine ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AB üyesi olmayan Çin üzerinden satın aldığınız Aliexpress ürünleri için, %20 oranında gümrük vergisi ödemeniz zorunlu kılınmıştır. Peki ya neden? Ülkemizde son zamanlarda sıklıkla tercih edilen Aliexpress.com ve diğer yabancı alışveriş siteleri, Türk kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Türk üreticiyi canlandırmak ve desteklemek amacıyla gerçekleştirilen 2019 gümrük vergi hükümlülükleri, Aliexpress üzerinden satın alacağınız tüm ürünler için geçerli hala gelmiştir.


AliExpress Vergi Ücreti 2019

Aliexpress Vergi Oranları

Yurt dışı alışverişleri için geçerli 2019 vergi ücreti, Mayıs 2019'da gerçekleştirilen Hazine ve Maliye Bakanlığı toplantısında açıklandı. Bundan böyle AliExpress üzerinden satın aldığınız ve gümrük sınırına takılmayan her ürün için vergi ödemeniz zorunlu hale gelmiştir. Ürünlerinizin gümrüğe ulaşıp ulaşmadığını görüntülemek için AliExpress Kargo Takip Nasıl Yapılır? içeriğine göz atarak kargo teslimatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

AliExpress 2019 vergi ücreti; satın aldığınız her ürün siparişi için 4,50 TL gümrük sunum ücreti ve 0,70 TL gümrük vergisi olmak üzere toplamda 5,20 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Satın aldığınız ürünlerin toplam bedeli 1 Euro dahi olsa 5,20 TL'lik vergi ödemesini yapmanız zorunludur. AliExpress Türkiye satış sitesinden kargo takibi yapabilmek için bu bağlantıya tıklayarak sisteme giriş yapabilir ve kargonuzun durumunu kontrol edebilirsiniz.


Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress Vergi Oranları

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 16 Mayıs 2019 tarihinde yapılan açıklamalarda, yurt dışından satın alınan tüm ürünlerde vergi ödeme zorunluluğu getirilmiştir. Yurt dışı üzerinden satın alınan ürünlerde geçerli vergi sınırlandırması geçtiğimiz yıllarda 75 Euro'dan 30 Euro'ya sonrasında 22 Euro'ya düşürülmüştür. Son yapılan değişikliklerde ürün bedeli ne olursa olsun (1 TL dahil) gümrük vergisi uygulaması karara bağlanmıştır. Türkiye üzerinden Aliexpress'de alışveriş yapan kullanıcılar, "Aliexpress vergi hesaplama" konusunda ne kadar ödeyeceği hakkında kararsızlık yaşamaktadır. Aliexpress vergi hesaplama işlemleri;

 • Satın aldığınız her kargo tutarı için 2019 yılında zorunlu olarak 4,50 TL Gümrük Sunum Ücreti ödemeniz gerekmektedir.
 • Satın aldığınız her kargo tutarı için 2019 yılında zorunlu olarak 0,70 Damga Pulu Vergisi ödemeniz gerekmektedir. 
 • Avrupa Birliği dışından gelen ülkeler için %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekmektedir.
 • Satın aldığınız ürünlerin 30 kg ağırlığı geçmesi durumunda gümrük işlemleri ticari kanunlara tabi tutulmaktadır. 
 • 4760 sayılı Özel Tüketim vergisi kanununa göre AliExpress üzerinden satın aldığınız bazı ürünlerde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanmaktadır. 
 • AliExpress üzerinden yapacağınız alışveriş tutarının 1500 Euro'yu aşması durumunda KDV (Katma Değer Vergisi) + ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanmaktadır.

Yukarıda belirtmekte olduğumuz vergi hükümlülükleri 2019 yılı için geçerli güncel ödeme tutarlarıdır. Alışveriş işlemlerinizi daha ucuz hale getirmek için Aliexpress İndirim Kuponu içeriğimize göz atmanızı öneririz.


Aliexpress Vergi Nasıl Ödenir?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünler için geçerli vergi tutarını, PTT kargo şirketinin kapıda teslimatı sırasında ödeyebilirsiniz. Ürününüzün gümrükte takılı kalması durumunda yapmanız gereken bazı hükümlülükler söz konusu olmaktadır. Kullanıcılar "Gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır?", "Gümrüğe takılan ürün nasıl teslim alınır?" "Gümrük vegisi nasıl ödenir?" soruları karşısında son zamanlarda endişe duymaktadır. 

Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfasından görüntüleyebilirsiniz. Ürününüz UKİM'de (Uluslararası Kargo İletim Merkezi) uzun bir süre bekletiliyorsa muhtemelen gümrüğe takılmış olacaktır. Gümrüğe takılan ürününüzün bilgisi UKİM yetkilileri tarafından size iletileceği gibi yapmanız gereken tüm detaylar burada yer alacaktır.  


AliExpress Alışveriş Limiti Ne Kadar?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress üzerinden satın alacağınız ürünler için herhangi bir fiyat sınırlandırması bulunmamaktadır. Kullanıcıların her şeyden önce satın alma işlemini gerçekleştireceği Aliexpress mağaza güvenliği konusunda emin olması gerekmektedir. Aliexpress.com alışveriş güvenliği hakkında detaylı bilgi için Aliexpress Güvenli mi? içeriğimize muhakkak göz atmanızı öneririz. Yurt dışı üzerinden Türkiye'ye teslim edilecek olan ürünleriniz için 22 Euro eğer dolar cinsinden alışveriş yaptıysanız 27 Dolar vergilendirme limiti bulunmaktadır. Aliexpress.com'dan sipariş verdiğiniz ürün tutarı bu meblaları geçmesi durumunda gümrük vergisi ödeme zorunluluğuna sahip olacaksınız. Ürünleriniz 22 Euro ya da 27 Dolar'dan düşük olması durumunda "Gümrük Sunum Ücreti" ve "Damga Vergisi" için 5,2 TL ödeme işlemi yapmanız gerekecektir. 


Aliexpress Gümrük Vergisi Nedir?

Aliexpress Vergi Oranları

Milyonlarca ürün çeşidini en ucuz fiyata sarın alma fırsatı sunmakta olan Aliexpress.com, her geçen gün Türkiye pazarında gösterdiği ürün tedarikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yurt dışından satın aldığınız ürün ya da ürünlerin gümrük vergisi ödeme koşulu bulunmaktadır. Daha önce ki dönemlerde sınırlı bir alışveriş kotası bulunan Aliexpress Türkiye alışverişlerinde yeni bir dönem başlatıldı.

Gümrük dairesi, belirli bir ülkeden ihraç edilen veya ithal edilen uluslararası mal trafiğinin akışını kaydetmek ve borçlu oldukları vergileri toplamak amacıyla ülke sınırında kurulan bir kamu dairesi veya mali kuruluştur. Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünler, gümrük kapısında uygulanan kontroller sonrasında Türkiye'ye giriş yapmaktadır. Satın aldığınız ürünün gümrük kontollerinden geçmesinin ardından "Aliexpress Gümrük Vergisi" ödeme hükmünüz başlatılmış olacaktır. 


AliExpress Gümrüğe Takılan Ürünler

Aliexpress Vergi Oranları

Kullanıcılarına 40'ın üzerinde farklı kategoride milyonlarca ürün yelpazesi sunmakta olan Aliexpress, elektronik eşyadan kozmetiğe, madeni kaynaklardan kimyasal maddelere kadar aradığınız her ürünü bulabileceğiniz bir platform haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belirlenmiş bazı ürünlerin ülke sınırından girişi yasaklanmıştır. Aliexpress üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz ancak gümrüğe takılacak olan ürünler arasında;

 • İlaçlar
 • SIM kart
 • Tarihi Eserler
 • Canlı hayvanlar
 • Kumar makineleri
 • Kuran-ı Kerim
 • Patlama özelliğine sahip kimyasal maddeler

Yukarıda belirtmekte olduğumuz yasaklı ürünler dışında sipariş edeceğiniz Aliexpress ürünlerine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 


Aliexpress Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress, satın aldığınız siparişlerinizin tarafınıza ne zaman ulaşacağı hakkında bilgi edinmenize olanak sağlamaktadır. Ürününü çeşidi ve kargolama şekline göre değişiklik gösteres Aliexpress teslimat süresi, ücretsiz gönderimlerde 15-60 gün, hızlı kargo seçeneklerinde 1-3 hafta içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. Siparişlerinizin durumunu detaylı bir şekilde görüntülemek için  Aliexpress Kargo Takip Nasıl Yapılır? adlı içeriğimize göz atınız.


AliExpress Üzerinde Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress cep telefonu kategorisinde yer alan sayısız marka ve ucuz fiyat seçenekleri, Türkiye'de ki teknoloji meraklılarını heyecanlandırmaya yetmektedir. Kullanıcılar "Aliexpress üzerinden  cep telefonu satın alabilir miyim?" sorusunun cevabını araştırmaktadır. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı'nın 4458 Sayılı Gümrük Kanını kapsamında bazı değişiklikler yapıldığını bilmenizi isteriz.Yapılan değişiklikler kapsamında Aliexpress ve diğer yurt dışı bağlantılı siteler üzerinden satın alacağınız cep telefonu alışverişlerinizi 3 yılda bir gerçekleştirebilirsiniz. Aliexpress'teki akıllı telefon modellerini bu bağlantıya tıklayarak inceleyebilir modeller ya da fiyatlara göre filtreleme yaparak size en uygun olan modeli seçerek siparişinizi verebilirsiniz.


Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır Video

Aliexpress'den satın aldığınız ve gümrüğe ulaşan cep telefonunuzun vergi ücretini ödeyerek, telefonunuzun kayıt işlemleri için 1500 TL harç parası yatırmanız gerekmektedir. Cep telefonunuzu kayıt ettirmek için e-devlet üzerinden kayıt formunuzu doldurarak işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz. Aliexpress üzerinden cep telefonu satın almak isteyen kullanıcıların Aliexpress'ten Cep Telefonu Nasıl Alınır? adlı içeriğimize göz atmasını öneririz.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
0
2
9
13
4
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.