2022 Yılı İçin AliExpress Vergi Oranları

2022 Yılı İçin AliExpress Vergi Oranları
12.11.201913:55

AliExpress'ten aldığınız ürünlere ne kadar vergi ödeyeceğinizi örnekli anlatım ve güncel vergi oranlarıyla birlikte listeledik. Örnek hesaplama tablosu...

Haber güncelleme tarihi 13.05.2022 17:15

2022 Yılı AliExpress Vergi Oranları

VergiTutar
Gümrük Vergisi%20
Gümrük Sunum Ücreti12 TL
Damga Pulu Vergisi1 TL
ÖTV Kapsamındaki Ürünler İçin+ %20

AliExpress'ten alacağınız her ürün için ürün bedelinin %20'si gümrük vergisi, 12 TL gümrük sunum ücreti, 1 TL damga pulu vergisi ödemeniz gerekmektedir. Yani 100 liralık bir ürün 133 liraya gelmektedir. Eğer ürün ÖTV kapsamında ise %20 ÖTV ile birlikte 157 liraya tekabül etmektedir.

aliexpress-indirim-kuponu-012.jpg

Özel tüketim vergisi kanunu içerisinde yer alanlar ürünlerden satın aldıysanız ürün bedelinin %20'si kadar ekstra özel tüketim vergisi ödemeniz gerekmektedir.

6 Adımda Aliexpress gümrük vergisi ne kadar? Örnekli Anlatım:

1. Ürün bedeli; 100 TL

2. %20 Gümrük Vergisi; + 20 TL

3. %20 (120 TL'nin %20'si) Özel Tüketim Vergisi; + 24 TL (Bazı ürünlerde geçerli.)

4. 12 TL Gümrük Sunum Ücreti; + 12 TL

5. 1 TL Damga Pulu Vergisi; + 1 TL

6. TOPLAM:  157 TL

Not: Gümrük vergisi hesaplamasında malın hangi ülkeden geldiği göz önünde bulundurularak Avrupa Birliği ülkeleri için %18, Avrupa Birliği harici ülkeler için %20 gümrük vergisi alınmaktadır. Bu oran 30 kg ve altı ürünler için geçerlidir. Tüm bunlara ek olarak siparişiniz 30 kg ağırlığını geçiyorsa gümrük ticari kanunlarına tabi tutulacaktır. Yani 30 kg üstü siparişlerinizde ekstra %48 oranında gümrük vergisi uygulanmaktadır. Ayrıca siparişlerinizin 1500 Euro'yu aşması durumunda siparişler ithalat yapılmış işlemi görmektedir (KDV) ve alıcı bu mevzuattaki vergileri (%18) ödemekle yükümlüdür. ÖTV, 4760 sayılı Özel Tüketim vergisi kanununa göre atın aldığınız bazı ürünlerde uygulanmaktadır.

Aliexpress Vergisi Nasıl Ödenir?

AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünler için geçerli vergi tutarını, PTT kargo şirketinin kapıda teslimatı sırasında ödeyebilirsiniz.

Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfasından görüntüleyebilirsiniz. Ürününüz UKİM'de (Uluslararası Kargo İletim Merkezi) uzun bir süre bekletiliyorsa muhtemelen gümrüğe takılmış olacaktır.

Özel tüketim vergisine tabi ürünler için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. AliExpress ÖTV'ye tabi ürün çeşitleri arasında:

AliExpress Hakkında Merak Edilen Diğer Konular;

Aliexpress'ten satın aldığınız ürünler Çin üzerinden Türkiye'ye geldiği için merak ettiğiniz bazı konulara da değindik.

1. Gümrüğe Takılan Ürünler

Kullanıcılarına 40'ın üzerinde farklı kategoride milyonlarca ürün yelpazesi sunmakta olan Aliexpress, elektronik eşyadan kozmetiğe, madeni kaynaklardan kimyasal maddelere kadar aradığınız her ürünü bulabileceğiniz bir platform haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belirlenmiş bazı ürünlerin ülke sınırından girişi yasaklanmıştır.

Aliexpress Vergi Oranları

Aliexpress üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz ancak gümrüğe takılacak olan ürünler arasında;

  • İlaçlar
  • SIM kart
  • Tarihi Eserler
  • Canlı hayvanlar
  • Kumar makineleri
  • Kuran-ı Kerim
  • Patlama özelliğine sahip kimyasal maddeler

Yukarıda belirtmekte olduğumuz yasaklı ürünler dışında sipariş edeceğiniz Aliexpress ürünlerine kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

3. AliExpress'te Alışveriş Limiti Ne Kadar?

AliExpress üzerinden satın alacağınız ürünler için herhangi bir fiyat sınırlandırması bulunmamaktadır. Kullanıcıların her şeyden önce satın alma işlemini gerçekleştireceği Aliexpress mağaza güvenliği konusunda emin olması gerekmektedir. Aliexpress.com'dan sipariş verdiğiniz ürün tutarı bu meblaları geçmesi durumunda gümrük vergisi ödeme zorunluluğuna sahip olacaksınız. Ürünlerinizin bedeli ne olursa olsun 1 Euro dahi olsa "Gümrük Sunum Ücreti" ve "Damga Vergisi" için 8,80 TL ödeme işlemi yapmanız gerekecektir.

4. Aliexpress Gümrük Vergisi Nedir?

Milyonlarca ürün çeşidini en ucuz fiyata sarın alma fırsatı sunmakta olan Aliexpress.com, her geçen gün Türkiye pazarında gösterdiği ürün tedarikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yurt dışından satın aldığınız ürün ya da ürünlerin gümrük vergisi ödeme koşulu bulunmaktadır. Daha önce ki dönemlerde sınırlı bir alışveriş kotası bulunan Aliexpress Türkiye alışverişlerinde yeni bir dönem başlatıldı.

Gümrük dairesi, belirli bir ülkeden ihraç edilen veya ithal edilen uluslararası mal trafiğinin akışını kaydetmek ve borçlu oldukları vergileri toplamak amacıyla ülke sınırında kurulan bir kamu dairesi veya mali kuruluştur. Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünler, gümrük kapısında uygulanan kontroller sonrasında Türkiye'ye giriş yapmaktadır. Satın aldığınız ürünün gümrük kontollerinden geçmesinin ardından "Aliexpress Gümrük Vergisi" ödeme hükmünüz başlatılmış olacaktır.

5. Aliexpress'te Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress, satın aldığınız siparişlerinizin tarafınıza ne zaman ulaşacağı hakkında bilgi edinmenize olanak sağlamaktadır. Ürününü çeşidi ve kargolama şekline göre değişiklik gösteres Aliexpress teslimat süresi, ücretsiz gönderimlerde 15-60 gün, hızlı kargo seçeneklerinde 1-3 hafta içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. Siparişlerinizin durumunu detaylı bir şekilde görüntülemek için Aliexpress Kargo Takip Nasıl Yapılır? adlı içeriğimize göz atınız.

6. AliExpress Üzerinde Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Aliexpress Vergi Oranları

AliExpress cep telefonu kategorisinde yer alan sayısız marka ve ucuz fiyat seçenekleri, Türkiye'de ki teknoloji meraklılarını heyecanlandırmaya yetmektedir. Kullanıcılar "Aliexpress üzerinden cep telefonu satın alabilir miyim?" sorusunun cevabını araştırmaktadır. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı'nın 4458 Sayılı Gümrük Kanını kapsamında bazı değişiklikler yapıldığını bilmenizi isteriz. Yapılan değişiklikler kapsamında Aliexpress ve diğer yurt dışı bağlantılı siteler üzerinden satın alacağınız cep telefonu alışverişlerinizi 3 yılda bir gerçekleştirebilirsiniz. Aliexpress'teki akıllı telefon modellerini bu bağlantıya tıklayarak inceleyebilir modeller ya da fiyatlara göre filtreleme yaparak size en uygun olan modeli seçerek siparişinizi verebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3515
462
165
278
739
163
5384
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 160
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.