Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
28.11.201509:36

Vajinismus tedavi edilmediği takdirde evliliği temelden sarsarak, hiç istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Vajinismus hakkında merak edilen her şeyi haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 15:25

Vajinismus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı veya imkansız hale gelmesine verilen addır. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile tetiklenebilir. Oluşan spazm, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. Devam edilmesi halinde ağrıya neden olur. Ayrıca vücudun diğer kas guruplarında da spazmlar oluşturarak bazen soluk almada dahi zorluk yaşatabilir. Olayın bitmesiyle ile birlikte kaslar gevşeyerek eski normal duruma geri döner. Kadınlarda vajinismus değişik formlarda görülebilir. Bazıları sadece cinsel ilişki esnasında oluşur; ancak doktor muayenesi ve tampon koyma esnasında sorun yaşamazlar. Bazıları hiçbir nesnenin girişine izin vermezler. Bazıları ise kısmen penis girişine izin verir; ancak ilişki ağrılı olur.

vajinismus-001.jpg


Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun altında yatan nedenler tamamen psikolojiktir. Bu psikolojik nedenleri inceleyelim;

- Çocukluktan gelen korku
- Çok katı bir toplum içinde yetişmek
- Katı ahlak kuralları içinde büyümek
- Suçluluk psikolojisi
- Ayıp psikolojisi
- Her şeyin günah olduğunu düşünmek
- Cinsellik ile ilgili yanlış bilgi sahibi olmak 
- Cinsel ilişki esnasında kilitlenme
- Hamile kalmaktan korkmak
- Vajinanın olması gerekenden küçük ve dar olması
- Geçmişte yaşanan cinsel travma ( tecavüz, taciz gibi.)
- İlk gece korkusu ve ilk gece ile ilgili yanlış hikayeler

vajinismus-nedenleri.jpg


Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Kişi vajinismus olduğunu bazen anlayamayabilir. Daha doğrusu ne gibi bir rahatsızlığı var tam çözemez. Ancak bazı belirtilerle kendini gözlemleyip, vajinismus olduğunu anlayabilir.

İşte o belirtiler;

- Cinsel ilişki sırasında çok ağrı ve acı duymak ( Cinsellik normalde hem kadına hem de erkeğe haz verir. Ancak sizde çok fazla ağrı ve acıya kısacası ızdıraba dönüşüyorsa bunun altında vajinismus aramakla birlikte, başka rahatsızlık ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bu yüzden mutlaka doktora görünüp, tanı konulmasını sağlamanız gereklidir.)
- Vajinismus olan kişi jinekolojik muayeneden kaçar. Korkar ve muayene sırasında kendisini çok kasar.
- Vajinismus olan kişi tampon kullanamaz.
- Fitil kullanamaz.
- Genital bölgesine bakamaz.

vajinismus-belirtileri.jpg


Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus kendi içinde iki türe ayırlır. Birincisi, primer vajinismus, ikincisi sekonder vajinismustur.
Primer Vajinismus: Bu vajinismus türünde kadın daha önce hiç cinsel deneyim yaşamamış ve ilk cinsel birlikteliğinde oraya çıkan vajinismus türüdür.
Sekonder Vajinismus: Sekonder vajinismus ikinci kez vajinismus rahatsızlığına yakalanan kişileri kapsar. Hastalık bir travma ya da başka bir şeyden dolayı yeniden tekrarlayabilir.

vajinismus-cesitleri.jpeg


Vajinismuslu Kadın Neler Hisseder?

Vajinismus kadınların azımsanamayacak kadar çok yaşadıkları bir rahatsızlıktır. Ülkemizde her 10 kadından biri vajinismus rahatsızlığını yaşamaktadır. Vajinismus rahatsızlığını yaşayan kadınlar kendilerini çok çaresiz ve çözümsüz hissederler. Evli olup vajinismus rahatsızlığı olan kadınların eşleri de bu rahatsızlıktan doğal olarak etkilenmektedirler.

vajinismus-002.jpg
Vajinismus rahatsızlığı olan kadınların en çok hissettikleri şeyler;

- Ben neden böyle bir problem yaşıyorum?
- Bu hastalığın çözümü var mı?
- Tedavisi ne kadar sürer?
- Canım acır mı?
- Bu hastalık tekrar eder mi?


Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalığın olduğu gibi vajinismusun da çözümü vardır. Önemli olan bunu kişinin çok istemesi ve pes etmemesidir. Vajinismus terapisi ile vajinismustan kurtulmanız mümkündür. Bunun için vajinismustan kurtulmanın ilk şartı bir doktora başvurmaktır. İlk başta doktorun sizi dinlemesi ve hastalığın teşhisini kesin olarak koyması gereklidir. Vajinismusun çözümü; kişinin kaygılarından ve korkularından hiçbir zarar almadan kurtulma sürecidir.

vajinismus-cozumleri.jpg


Vajinismus Tedavi Yöntemi

Vajinismus tedavi yönteminin tek bir kolu yoktur. Yani vajinsimusta tedavi yöntemi kişiden kişiye, kişilerin korkularına, kaygılarına göre değişiklik göstermektedir. Vajinismus tedavisi kişiyi dinleyerek ve kişinin hangi noktada korkularının yoğunlaştığı tespit edilerek uygulanır.

vajinismus-tedavisi.jpg
Kişilere göre uygulanabilecek tedavi yöntemleri;

- Kimi hastalarda sadece bilgi vermek yeterli olur.
- Kimlerinde davranışsal tedavi yöntemi kullanılır.
- Kimilerinin çocukluk dönemlerine inilir, bu tedavi yöntemine de dinamik tedavi yöntemi denir.
- Kimilerinde telkin, bir tedavi yöntemidir
- Kimi hastalarda da karma tedavi yöntemi uygulanmaktadır.


Vajinismus Olan Kişi Ne Yapmalıdır?

Kadın da erkek de cinsel hayatını sağlıklı kılmak için ellerinden gelen her şeyi yapmak zorundadırlar çünkü cinsellik hayatın bir parçası olmakla beraber, cinselliğin sağlıklı olması, sağlıklı yaşanması önemlidir. Vajinismus olan kişi kaygı ve korkularından kurtulmak için bu düşüncelerini bastırmak zorundadır. Kişi normalde korkulcak bir şey olmadığını bilse dahi, korku duygusunu maalesef içinden atamaz. Bu kısımda da devreye vajinismus tedavisi girer.

vajinismus-tedavisi-001.jpg
İşte adım adım uygulanması gerekenler;

- Öncelikle kişi tedaviyi istemelidir.
- Tedavi olarak bu hastalıktan kurtulacağına inanmalıdır.
- Kendine inanması ve güvenmesi gereklidir.
- Eşinin desteğine ihtiyacı vardır, eş desteği mutlaka almalıdır.
- Doğru doktor tercihinde bulunmalı, doktoruna güvenmelidir.
- Tedavi yöntemine inanmalıdır.
- Ve son olarak hastalığıyla yüzleşip, artık ilk adımı atmak zorundadır.

vajinismus-olan-kisi.jpeg


Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus Arasındaki Fark Nedir?

Toplumumuzda vajinismus ile cinsel isteksizlik birbirine karıştırılmaktadır. Oysaki her ikisi de farklı rahatsızlıklardır. Her ikisini de tanımlayarak aradaki farkı görelim.
Cinsel isteksizlik; Kişinin hiçbir şekilde cinsel ilişki yaşamak istememesi, cinsel ilişkiden haz almama durumu, karşı cinse karşı cinsellik ile ilgili hayaller bile kurmaması anlamına gelir.
Vajinismus; Vajinismusta kişi cinsel ilişki de bulunmak ister. Ancak cinsel ilişki sırasında canının acıyacağından çok korkar. Yani vajinismus olan kişi cinselliği yaşamak ister, korkularından dolayı cinselliği yaşayamaz.


Önerilen İçerik;

 Hangi Hastalığa Hangi Branş Bakar ?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
3
4
4
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.