Amenore (Adet Görememe) Hakkında Bilinmeyenler

Amenore (Adet Görememe) Hakkında Bilinmeyenler
02.12.201509:06

Amenore diğer adıyla adet görememe kimlerde görülür? Amenore nedenleri nelerdir? Amenore hakkında birçok bilgiyi içeriğimizde sizler için derledik. Hadi hep birlikte amenore hakkında bilinmeyen bilgilere hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 10:34

 Amenore Nedir? 

Regl kanamasının hiç olmaması ve ya da reglnin başladıktan sonra nedensiz şekilde kesilmesi durumuna amenore denilmektedir. Halk dilinde ise adet görememe olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık bir kadın hastalığıdır. Daha önce 1 kez normal adet kanaması gören kişinin 6 aydan uzun süre adet görememesi olarak da tanımlanmaktadır. 14 yaşına kadar ikincil seks karakterleri gelişmemesi ya da ikincil seks karakterlerinin gelişitiği halde 16 yaşında olduğu halde ilk adet kanaması görmemesi durumu ve normal düzeyde adet gördüğü halde 3 siklus boyunca adet görememe durumudur.  

 

anemore-hakkinda-bilinmeyenler.jpg

 

Anemore, hormonal bozukluklar ve ruhsal nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Anemore hastalığı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar primer anemore ve sekonder anemore olarak adlandırılır. Bu iki tip hastalık arasında birbirinden fark bulunmaktadır.

anemore-hakkinda-bilinmeyenler-002.jpg


1. Primer Amenore

Ergenlik dönemine giren genç kızın 16 yaşına kadar hiç adet kanaması olmaması durumuna primer anemore olarak adlandırılmaktadır. 


Primer Amenore Nedenleri

Ergenlik döneminde görülen bu rahatsızlık birçok nedenden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu nedenler genellikle bazı hormonal bozukluklar, bazı hastalıklar, anormallikler ve organlarda gelişememe durumundan dolayı yaşanmaktadır. Kromozamal anormallikler, kişilerin yumurlalıklarında yumurta bulunmama durumu ile neden olmaktadır. Hipotalamik bozukluklar beyin bölgesi ile alakalı bir durumdur. Hipotalamusu yani beynin bir kısmı olan bu bölge de yaşanan bozukluklar adet görmeyi engellemektedir. Bu bölgenin bozukluğuna neden olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar yeme bozukluğu, aşırı egzersiz, fiziksel ve psikolojik streslerden  dolayı oluşmaktadır. Yaşanan bu durumlar bu bölgede bozukluklara neden olmaktadır. Bu durum da kişinin adet görememesine sebebiyet vermektedir. Hipofiz hastalıkları yani hipofiz bezinin tümörleri ve fonkisyonlarında bozuklukları adet görmeyi engellemektedir. Cinsel organlarının gelişiminde yaşanan bozukluklar adet görememeye neden olmaktadır. Bazı kişilerde cinsel organın gelişememe ve hiç gelişmeme gibi durumlar yaşanmaktadır. Aynı zamanda kızlık zarının tamamen kapalı olması gibi sorunlar da görülür. Bu rahatsızlıklar da adet görmeyi engellemektedir. 

 • Kromozomal anormallikler
 • Hipotalamik bozukluklar
 • Hipofiz hastalıkları
 • Cinsel organların gelişiminde bozukluklar

2. Sekonder Amenore

Düzenli olarak adet kanaması yaşayan kadının 6 ay süre adet kanaması görememe durumu ve daha önce düzensiz olarak adet kanaması yaşayan kadının 12 süre adet kanaması görmeme durumu olarak adlandırılmaktadır. 


Sekonder Amenore Nedenleri

Adet görememe durumu en sık üreme dönemindeki kadınlarda görülmektedir. Kadınlar genellikle hamilelikten korunmak adına doğum kontrol hapları ve enjeksiyon ilaçları kullanmaktadır. Bu ilaçlar ve haplar bazı kadınlarda adet kanamasının görülmemesine neden olmaktadır. Hamilelikten sonra emzirme dönemine giren kadınların çoğunda adet kanaması görülmemektedir. Depresyon ve stres kadınların en büyük düşmanıdır. Her soruna neden olduğu gibi depresyon kadınların adet görememe durumuna da neden olmaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar da kanama olmasını engellemektedir. Antidepresan, kortizon ve kemoterapi ilaçları neden olabilir. Aşırı zayıf olma durumu birçok kişide adet görmeyi engelleyen faktörler arasında görülmektedir. Hormonal bozukluklar ve dengesizlikler genel olarak regl dönemine geçisi engellemektedir. Bazı hastalıklar adet görememeye sebebiyet vermektedir. Genel olarak görülen rahatsızlıklar tiroit problemleri, hipofiz tümörleri ve rahim içi bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bazı kadınlarda erken menopoz görülebilir. Bunun sebebi yumurtalık rezervinin erken tükenmesi sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle erken yaşta adet görememe durumu yaşanabilir yani menopoza girilebilir. 

 • Gebelik
 • Doğum kontrol hapları ve enjeksiyonları
 • Emzirme
 • Stres
 • Depresyon
 • İlaçlar
 • Hormonal dengesizlik
 • Aşırı zayıflık
 • Tiroit problemleri
 • Hipofiz tümörleri
 • Rahim içi yapışıklıklar
 • Erken menopoz

Amenore Nasıl Teşhis Edilir?

Anemore yani adet görememe durumu ciddiyete alınması gereken bir rahatsızlıktır. Kişilerin hayatının tehlikeye girmesine neden olabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle anemore görülen kişilerde kesin teşhis olarak bazı testler yapılması gerekmektedir. Genellikle bazı testler ve görüntüleme metotları kullanılmaktadır. Gebelik testi ve kan testi yapılmalıdır. Bunların yanı sıra görüntüleme metodları kullanılarak teşhis koyulabilir. Aynı zamanda cinsel organın incelenmesi de gerekmektedir. İşte amenore teşhis etme yöntemleri şunlardır;


1. Gebelik Testi

Gebelik testi ilk olarak istenilen test olarak bilinir. Adet görememe durumunun gebelik sebebiyle yaşanıp yaşanmadığı tespit edilmektedir. 

amenore-hakkinda-bilinmeyenler-002.jpg


2. Kan Testi

Trioit hormon seviyesi ve prolaktin hormon seviyesi tespit edilmektedir. Tüylenme sorunu yaşayan kadınların erkeklik hormonu da ölçülmektedir. 

amenore-hakkinda-bilinmeyenler-003.jpg


3. Görüntüleme Metotları

Görüntüleme metotları beyin içi oluşumlar ve üreme organlarının yapısını incelemek amaçlı uygulanmaktadır. Bu metotlar genellikle ultrason, tomografi ve MR gibi yöntemlerde oluşur. 

amenore-hakkinda-bilinmeyenler.jpeg


4. Laparoskopi ve Histeroskopi

Bu görüntüleme yöntemleri genellikle cinsel organlarının yapısını incelemek amacıyla kullanılmaktadır

amenore-hakkinda-bilinmeyenler-004.jpg


Amenore Tedavisi

Bu durumda önemli olan tanının doğru koyulmasıdır. Bu nedenle uzman kişiden destek alınıp tanı ve teşhis koyulması gerekmektedir. Daha sonra adet görememe durumunun hangi dönemde yaşandığı belirlenmelidir. Amenore tipi belirlenmelidir. Daha sonra kişiye amenore testleri yapılması gerekir ya da görüntüleme metodları kullanılarak kişinin hastalık teşhisi yapılması gerekmektedir.

amenore-hakkinda-bilinmeyenler.jpg

Teşhis sonrasında doktor hastalık nedenini araştırarak belirler ve bu duruma göre bir tedavi uygulanmaktadır. Hastalığın önemi kadar nedenleri de büyük önem taşımaktadır. Psikolojik ve ruhsal nedenlerden dolayı yaşanan amenore hastalığının giderilmesi için öncelikle bu durumların tedavi edilmesi gerekmektedir.

amenore-hakkinda-bilinmeyenler-001.jpg

Öncelikle kişinin ruhsal ve psikolojik durumları araştırılır ve uzman kişi tarafından tedavisi uygulanır. Yumurtalıklarla ilgili sorunlarda bazılarında bir tedavi uygulanamamaktadır fakat bazılarında ise cerrahi müdahale ile tedavi uygulanmaktadır. Rahim içinde yaşanan sorunlarda da yine gerekirse cerrahi müdahale uygulanmaktadır. 

NeOldu.com

Önerilen İçerik; Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.