Endometrial Polip Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Endometrial Polip Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
04.01.201614:00

Endometrial polip teşhisi nasıl konur, nedir ve nasıl tedavi edilir? Bu içeriğimizde Endometrial polip hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 12:28

Polip Nedir? Endometrial Polip Nedir?

Polip, küçük ve iyi huylu da olabilen tümoral oluşumlar olup vücutta rahim ağzı, rahim içinde (endometrium) , ses telleri ve bağırsaklar gibi değişik bölgelerde görülebilir. Endometrial polipler, rahim içerisinde gelişen ve tek ya da birden daha fazla olabilen tümoral yapılardır. Rahmin içini döşeyen zar tabakasını köken alan endometrial polipler, dokunun bazı bölümleri normalden fazla büyüyerek rahim boşluğuna doğru itildiğinde oluşur fakat itilmiş olan bu doku, endometrium ile bağlantısını yitirmez. Bu bağlantı çok ince ise saplı polip adı verilir. Bunlar zamanla rahim ağzından dışarıya sarkabilir. Kimi zaman ise endometrium ile polip arasındaki bağlantı, geniş bir alana yayılır ve geniş tabanlı polipler oluşur. Dışarıya polip sarkması durumunda rahim ağzından köken alan bir polip olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

endometrial-polip.jpg

Kadınlarda her yaşta görülebilir fakat menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha sık görülür. En sık görüldüğü yaş 39-50 yaş arasıdır. Yüzde 10 görülme sıklığı vardır denilebilir. Menopoz sonrası kanama sorunlarında genellikle neden iyi huylu poliplerdir.


Endometrial Polipler Neye Sebep Olur?

 • Kanama bozukluğu
 • Kanama düzensizliği
 • Aşırı kanama
 • Çocuk sahibi olamama

endometrial-polipler.png


Endometrial Poliplerin Belirtileri Nelerdir?

 • Düzensiz kanama
 • Ara kanama ve adet kanamalarının günlerinin uzaması veya kanama miktarının artması
 • Cinsel ilişki esnasında kanama
 • Adet kanaması esnasında kramp gibi ağrı
 • Menopoz sonrasında kanama veya akıntı

endometrial-poliplerin-belirtileri.jpg


Endometrial Polip Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ultrasonografi ile gerçekleşir. Hastanın adet kanamalarındaki fazlalıkla şüphe duyulabilir. Rahim filmi istenebilir. Ultrasonografinin yanı sıra rahme sıvı verilerek de görüntülenebilir. Daha sonra histereskopi ile polipler çıkarılır. Kürtaj metoduyla poliplerin kökleri çıkartılamaz ve tekrarlar. Her polibin ameliyat edilmesi gerekmez. Bu durumu doktor hasta ile görüşüp karar verecektir. Histerosalpingografi küçük poliplerin tanısında yeterli olmayabileceği için transvajinal ultrasonografi ile tanı konması daha iyidir. Rahim içi boşluğunu daha iyi gösteren sonohisterografi (sulu ultrasonografi) en etkili yöntemdir diyebiliriz. Histeroskopide ise doğrudan gözle görülen polip aynı zamanda çıkarılır. Bu yüzden en tercih edilen yöntemdir diyebiliriz. Poliplerin alınması işlemine polipektomi denir. Operasyon kısadır ve hastanın hastanede yatması gerekmez fakat bazı hastalarda genel anestezi altında operatif histeroskopi uygulanmaktadır.

endometrial-polip-teshisi.jpg


Endometrial Polip Nedenleri Nelerdir? 

 • Endometrial hiperplazi ile birarada görüldüğünde fazla östrojen aktivitesi
 • Meme kanseri nedeniyle tamoksifen tedavisi almak

Ayrıca bazı çalışmalara göre, genetik patolojilerle de ilgisi olabilir.


Endometrial Polip Türleri Nelerdir?

 • Hiperplastik Polipler

Endometrial hiperplaziye benzerlik gösteren hiperplastik polipler, östrojene bağımlıdır.

 • Fonksiyonel Polipler

Endometriuma benzer salgı hücreleri içerirler.

 • Adenomimatöz Polipler

Kas dokusu da içerirler.

 • Atrofik Polipler

Fonksiyonel ya da hiperplastik poliplerin zamanla özelliğini kaybederek büzüşmesi sonucunda oluşurlar.

 • Pseudopolipler

Yalancı polipler denir. Genellikle 1 cm'den daha küçük yapılar olup, adet siklusunun ikinci döneminde ortaya çıkarak adet kanaması ile yok olurlar.

endometrial-polip-turleri.jpg


Endometrial Polip Tedavisi Nasıl Olur?

Hasta, ameliyata hazırlanır. Vajinal temizlik uygulandıktan sonra kamera ile rahiç içerisine girip polibin tam yerini tespit edip güvenli bir şekilde ameliyat gerçekleştirilir. Endometrial polipler, gelecekte bir kanser vakası olarak ortaya çıkmamakla birlikte bu şikayetler nedeniyle tespit edildiğinde mutlaka alınması önerilir. Boyutu 1,5 cm'yi aştığında kısırlığa neden olabileceği ve alınması gerektiği hakkında ortak bir görüş vardır diyebiliriz. 

Polip saptandığında cerrahi olarak alınmasının nedenleri:

 • Tanıyı kesinleştirmek

Tıbbı tedavi gerektiren endometrial hiperplazi olmadığını ve kanama bozukluğunun polip dışında başka bir nedene bağlı olmadığını göstermek için.

 • Kanseri saf dışı tutmak

Menopoz sonrası kadınlarda görülen kanamanın nedeninin kanser olmadığını göstermek için.

 • Kanamayı durdurmak
 • Üreme potansiyelini artırmak

Çalışmalara göre 2 cm'den küçük polipler, tüp bebek tedavilerinde gebelik şansını azaltmaz ama gebeliğin düşükle sonuçlanma riskinde artışa sebep olur. Başka bir çalışma da, poliplerin rahim içinde glycodelin adlı maddenin artmasına sebep olarak yumurtanın döllenmesine ve embriyonun rahme tutunmasına olumsuz etki ettiğini ortaya koymuştur.

endometrial-polip-hiteroskopi.jpg

Önerilen İçerik;

 Rahim Polibi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
9
8
6
2
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.