Vajinal Akıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinal Akıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
04.12.201517:21

Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir? Vajinal akıntı neden olur ve tedavisi var mıdır? Bu içeriğimizde vajinal akıntı hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 02.01.2019 10:20

Vanijal Akıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinal akıntı, üreme dönemindeki kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlar genellikle vajinal akıntı sebebiyle doktora başvurmaktadır. Bu durum genç kızlar ve yetişkin kadınlarda görülmektedir. Vajinal akıntı bazı durumlarda hastalıkları işaret ederken bazı durumlarda ise fizyolojik sebeplerden dolayı oluşurErgenlik döneminin başlaması sonucun da vajinal akıntılar yaşanır fakat bu durum bir hastalık olmamasına rağmen yaşanmaktadır. Akıntı genellikle farklı şekiller de görülmektedir. Vajinal akıntı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar fizyolojik vajinal akıntı ve patolojik vajinal akıntı olarak adlandırılmaktadır.

vajinal-akinti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg


Vajinal Akıntı Çeşitleri 

Vajinal akıntı çeşitleri fizyolojik vajinal akıntı ve patolojik vajinal akıntı olarak ikiye ayrılmaktadır. Fizyolojik vajinal akıntı normal akıntı kabul edilmektedir. Patolojik vajinal akıntı ise anormal olarak görülmektedir. Vajinal akıntılar hastalıklardan dolayı oluşabilir. Aynı zamanda birçok hastalığa neden olabilir. Bu neden vajinal akıntılar dikkate alınması gerekmektedir. Vajinal akıntıları birbirinden ayırmak için akıntının rengi, miktarı ve kokusu önemlidir. Şeffaf, az miktarda ve kokusuz olan normal vajinal akıntı olarak adlandırılmaktadır. Renkli, yani yeşil ve sarı olarak görülmesi, koyu, fazla miktarda ve kokulu olması ise anormal vajinal akıntı olarak adlandırılır.

vajinal-akinti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Fizyolojik Vajinal Akıntı Nedir?

Üreme çağındaki kadınlarda görülen şeffaf, kaygan ve kokusuz akıntı şekline görülen akıntı bulunmaktadır. Bu akıntı normal olarak görülmektedir. Normal olarak örülen bu akıntıya fizyolojik vajinal akıntı denilmektedir. Bu durum üreme çağında ve cinsel aktif kadınlarda görülmektedir. Kadınlık hormonlarının verdiği etki ile rahim ağzında bulunan servikal bezlerden ve vajen bölgesinde bulunan bezlerden salgılanan sıvı olarak belirtilmektedir. Servikal bezlerden ve vajen bölgesinden salgılanan bu sıvı, cinsel ilişki için önem taşımaktadır. Bu durum cinsel ilişki esnasında kayganlık sağlayarak ilişkinin rahat olmasında etki etmektedir. Bunların yanı sıra menopoza giren kadınlarda estrojen hormonun azlığı nedeniyle vajinal sıvının salgılanmasında neden olmaktadır. Bu durumda kadınların vajinal kuruluk şikayetlerini ortaya çıkarmaktadır.


Fizyolojik Vajinal Akıntı Nedenleri

Fizyolojik vajinal akıntı normal vajinal akıntı olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle fizyolojik akıntı için endişe duyulmamalıdır. Fizyolojik vajinal akıntı genellikle cinsel uyarılma sonucunda meydana gelmektedir. Bunun dışında hamilelik döneminde kadınlarda vajinal akıntılar oluşmaktadır. Bu dönemde yaşanan akıntılar, fizyolojik akıntılar olarak adlandırılır ve bu durum normal olarak görülür. Hamilelik süresince vajinal akıntılar yaşanır. Sprial kullanımı da bazı kadınlarda vajinal akıntıya neden olmaktadır. Östrojen düzeyine bağlı olarak vajinal akıntılar meydana gelir. Östrojen düzeyi olarak adet kanaması döneminde sıkça vajinal akıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda normal vajinal akıntı olarak görülmektedir. 

  • Östrojen düzeyi
  • Cinsel uyarım
  • Gebelik
  • Spirale bağlı

vajinal-akinti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-006.jpg


Patolojik Vajinal Akıntı Nedir? 

Patolojik vajinal akıntı, fizyolojik vajinal akıntıdan farklılık göstermektedir. Normalden farklı görülen yani fizyolojik olmayan vajinal akıntıya patolojik vajinal akıntı denilmektedir. Patolojik vajinal akıntılar, kişilerde hastalıklardan dolayı meydana geldiğini göstermektedir. Bu durum vajinanın ve rahim ağzının iltihaplanması sonucunda gelişmektedir. Vajinada oluşan iltihaplanmaya vajinit, rahimde oluşan iltihaplanmaya ise servisit denilmektedir. Bu akıntılar kötü kokulu ve fazla miktarda yaşanmaktadır. Sarı ve yeşil renkler de görülmektedir. Patolojik vajinal akıntılar, vajinal enfeksiyon ve servikal enfeksiyon olarak belirtilmektedir fakat bu enfeksiyonların dışında farklı kadın hastalıklarını da işaret etmektedir. Hastalıkların yanı sıra kullanılan birçok ürün patolojik akıntıya neden olabilir.


Patolojik Vajinal Akıntı Nedenleri

Patolojik vajinal akıntılar dikkate alınması gerekmektedir. Genellikle farklı faktörlerden dolayı oluşmaktadır. Patolojik vajinal akıntılar birçok hastalıktan meydana geldiği gibi ileride birçok hastalığa da neden olmaktadır. Bakteriyel enfeksiyonlar patolojik vajinal akıntıya neden olan faktörlerdir. Genellikle en sık görülen nedeni bakteriyel enfeksiyonlar olarak görülmektedir. Aynı zamanda mantar enfeksiyonu da nedenleri arasındadır. Mantar enfeksiyonu, cinsel ilişki, tuvalet kağıtları, hijyen olmayan tuvaletler ve havuzlardan dolayı meydana gelmektedir. Trikomonas enfeksiyon cinsel ilişki ve farklı kişilerinin iç çamaşırı kullanımından dolayı oluşmaktadır. Bu durumda patolojik vajinal akıntıya neden olmaktadır. Viral enfeksiyon patolojik vajinal akıntıya neden olan bir diğer faktördür. Patolojik vajinal akıntıya neden olan bu faktörler ciddiye alınmalı ve tedavi uygulanmalıdır. 

  • Bakteriyel enfeksiyon
  • Mantar enfeksiyon
  • Trikomonas enfeksiyon
  • Viral enfeksiyon
  • Rahim ağzına yerleşmiş kanser öncüsü lezyonlar

vajinal-akinti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg


Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntı tedavisi ilk olarak vajinal muayene yapılarak değerlendirilmesi sonucunda başlamaktadır. Daha sonra akıntının rengi, kokusu, kıvamı ve miktarı öğrenilmelidir. Bu şekilde akıntının çeşidi için tanı koyulur ve belirlenir. Tanı koyulduktan sonra akıntının çeşidine göre tedavi uygulanmaktadır. Akıntı hakkında kesin bir karar verilemez ise kültür testi yapılmaktadır. Bu test sonucu sonrasında tedavi uygulanmaktadır. Akıntının nedenine göre ilaç tedavi başlatılmaktadır. İlaçlar genellikle ağız yolu ile alınan türdendir. Tedavide gerekirse eğer ek olarak vajinal florayı dengelemek amaçlı vajinal fitiller verilmektedir. 

vajinal-akinti-tedavisi.png

Önerilen İçerik;

 Vajinal Akıntıya Dikkat

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
21
21
75
52
17
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.