Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları
09.11.201510:47

Dünyada en çok tüketilen meyvelerden biri olan üzümün faydaları haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 17:14

Sağlık açısından oldukça faydalı bir meyve olan üzüm, Kur’an-ı Kerim’de 11 ayette geçmektedir. Çok eski yıllardan beri sevilerek tüketilen meyvelerden biri olan üzüm, genellikle ılıman iklim koşullarına sahip bölgelerde yetişmektedir. Kırmızı, yeşil ve siyah renkteki çeşitleriyle farklı tatlara sahip olan üzüm çeşitleri de mevcuttur.

Dünyada üzüm üretimine bakıldığında Küçük Asya, Kafkasya ve Anadolu’yu da içine alan bir bölgede yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Ülkemizin birçok bölgesinde yetiştirilen üzüm; Marmara ve Ege bölgesinin yanı sıra Trakya’da da bol miktarda üretilmektedir. Aynı zamanda Güneydoğu Anadolu’da Gaziantep ve Doğu Anadolu bölgesinde Elazığ, Erzincan ve Iğdır’da üzüm yetiştiriciliği bakımından oldukça ileridedir.

uzum-005.jpg

 

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık alanına önemli katkılarda bulunan üzüm, kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen üzüm sağlık alanında fayda sağladığı gibi kozmetik alanında da sıkça kullanılmaktadır. Üzümün yanı sıra üzüm suyunun anne sütü ile eşdeğer olduğunu da söyleyebiliriz.

İçerik bakımından oldukça zengin olan üzüm, barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Protein ve karbonhidrak kaynağı olarak bilinen üzüm, içerisinde bol miktarda A, B1, B2, B6, C, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Sahip olduğu önemli vitaminlerin yanı sıra demir, fosfat, kalsiyum, potasyum, sodyum,bakır, magnezyum ve çinko gibi birbirinden önemli mineralleri içermektedir.

uzum-cesitleri.jpg

ÜZÜMÜN VÜCUT SAĞLIĞINA KATKILARI

Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan üzüm, migrenden kansere kadar birçok alanda etkili bir koruma ve direnç sağlamaktadır. Önemli bir besin kaynağı olan üzüm, içeriğindeki lif oranı sayesinde sindirim sistemi sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

Kanserle mücadelede oldukça etkili olan üzüm, anti-kansorejen olarak nitelendirilmektedir. İyi bir besin kaynağı olmasının yanı sıra enerji kaynağı olan üzüm, çeşitli alanlarda araştırma konusu olmaktadır. Kozmetikten vücut sağlığına kadar birçok alanda fayda sağlayan ve sıkça tüketilen bir meyve olan üzümün faydaları saymakla bitmez.

Mügren hastalığına karşı oldukça etkili olan üzüm suyu migrene karşı etkili bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarda doğal ve katkı maddesi bulunmayan üzüm suyunun migrene karşı oldukça etkili olduğu ve migren ağrısını dindirdiği belirtilmektedir.

Kanser

uzumun-kansere-etkileri.jpg

Güçlü bir antioksidan olan üzüm, kanserle mücadelede oldukça etkilidir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre üzüm çekirdeklerinin kansere karşı etkili bir koruyucu rol üstlendiği belirtilmektedir. düzenli olarka üzüm ve üzüm suyunun tüketilmesi kansere karşı oldukça etkilidir.

Düzenli olarak çekirdekli üzüm tüketiminin kansere karşı oldukça etkili bir rol oyması, çekirdeklerinde bulunan vitamin ve minerallerin sayesindedir. Özellikle meme kanserine karşı oldukça etkili olduğu belirtilen üzüm suyunun meme kanseri tümörünün yayılmasını ve büyümesini engellediği belirtilmektedir. Bu nedenle uzmanlar katkı maddesiz üzüm suyunun tüketimini sıkça önermetedir.

Sindirim Sistemi

sindirim-sistemi-ve-uzum.jpg

Hazımsızlıktan böbrek hastalıklarına kadar birçok alanda etkili bir koruma ve fayda sağlayan üzüm, bağırsak hareketlerini düzenleyerek hazımsızlağa karşı oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Hazımsızlığın yanı sıra kabızlık sorununa karşı doğal bir müshil görevi görmektedir. İçeriğindeki organik asitlerin yanı sıra diğer vitamin ve mineraller sayesinde kabızlık ve basur sorununa karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.

Üzümün faydaları arasında böbrek sağlığına olan katkıları da bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda ürik asit içermesi böbrek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu özelliği ile böbreklerin üzerindeki baskıyı azaltır ve böbrek sağlığını korur.

 

Cilt Sağlığı

uzumun-cilde-faydasi-.jpg

Cilt sağlığı açısından oldukça faydalı olan üzüm, birçok kozmetik ürününün içeriğinde de yer almaktadır. C ve E vitamini bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan üzüm, birçok cilt sorununa karşı etkili bir koruma sağlar. Cildi temizleyerek ve zararlı toksinlerden arındırarak daha yumuşak, parlak ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen üzüm çekirdeği güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur ve güneş yanığına karşı etkili çözümler sunar. Güneş yanığı karşısında hücrelerin yenilenmesini sağlayan üzüm, kızarıklık ve kabartıyı en aza indirir.

Cildi serbest radikallere karşı koruyan üzüm, içeriğindeki C vitamini oranı sayesinde çeşitli cilt sorunlarına karşı etkili bir koruma sağlar.cildi yumuşatan ve genç görünmesini sağlayan üzümü çekirdeklerinden arındırarak hamur kıvamına getirerek cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece cildinizde kırışık oluşumunu en aza indirerek daha genç bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER