Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi
14.10.201512:19

Çoğunlukla 15-25 yaşları arasında ortaya çıkan ve ağır bir beyin hastalığı olan şizofreni nedir? Şizofreni belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.01.2019 13:08

Şizofreni Nedir?

Genellikle genç yaşlarda başlayan şizofrenide kişi, dış dünya gerçeklerinden ve kişiler arası gerçeklerden uzaklaşarak kendi iç dünyasında yaşar ve davranışlarında önemli değişiklikler ortaya çıkar. Şizofreni kimi zaman renkli kimi zaman renksiz tablolarda ortaya çıkar. Renksiz tabloda, hastanın saldırganlaştığı, çevreye zarar verdiği, bağırdığı, olmayan sesleri duyduğu görülür ve yakınlarının kendisine zarar vereceğini düşünebilir. Renksiz tabloda ise hasta içe kapanır, toplumdan kopar, kalabalıkta bulunmak istemez ve kimseyle konuşmaz. Bu yüzden renksiz tablo denilebilir.

Şizofreni Nedir


Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofrenide hâlâ bilinmeyenler olduğu için belirtileri de tipik değildir. Kimi zaman mutsuzluk, hayattan zevk almama ve yorgunluk olarak kendini gösterirken kimi zaman da dünya uzayda nasıl duruyor, Tanrı var mı yok mu, sonsuz varsa nerede bitiyor gibi düşüncelerle ortaya çıkabilir. Kimi zaman içe kapanma ve topluma karışmak istememe, sürekli uyumak isteme gibi basit denilen belirtiler de ortaya çıkabilir. Şizofrenide aşırı el yıkama, fazla endişe duyma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir fakat genellikle hastanın kulağına ses gelmesi olarak başlar. Şizofreni hastalarında çok fazla şüphecilik görülür. İlk bir ayda şizofreni psikotik reaksiyon olarak adlandırılır. 1-6 ay arası süreç, şizofreni form bozukluğu olarak adlandırılır. 6 aydan sonra şizofreni olarak adlandırılır. İlk altı aylık süreç hastalığın tanısını mutlak olarak koyma sürecidir.

sizofreni-belirtileri.jpg


Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreni, antipsikotik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu ilaçlarla tedavi edilemeyen vakalarda 1938’den beri varlığını sürdüren elektrokonvesif denilen ve halk arasında şok tedavisi olarak bilinen tedavi yöntemi uygulanır. Şizofreniye özgü destekleyici psikoterapi denilen terapiler de şizofreninin tedavisinde kullanılır. Yalnız tedavi sürecinde ilacın doktor bilgisi dışında kesilmemesi gerekmektedir. Şizofreni yakınlarına bu süreçte önemli görevler düşüyor. Şizofreni hastası kimi zaman fiziksel olarak bile zarar verebilir. Duygu dışavurumunun yüksek olmaması gerekiyor. Hasta yakınları beklentilerini gözden geçirmeli. Şizofreninin nasıl bir hastalık olduğunu iyi öğrenmeleri gerekiyor.

sizofreni-tedavisi.jpg


Şizofren Hastası Çevresine Zarar Verir mi?

Şizofreni hastasının önceden kişilik bozukluğu varsa ve ilaçlarını düzgün kullanmıyorsa fiziksel olarak da çevresindekilere zarar verebilir. Yemeğine ilaç konulacağı gibi düşüncelere sahip olan bir hasta, yine saldırgan olabilir. Ancak her şizofren hastası saldırgan olmak zorunda değildir. Paranoik şizofrenide daha çok ortaya çıkar.

sizofren-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Stres Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
1
8
14
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.