Şizoid Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şizoid Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
10.05.201615:17

Şizoid kişilik bozukluğu, tedavi edilmesi gereken ruhsal bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın nedenleri çocukluk dönemine dayanmaktadır. Tedavisi uzun süre süren bu hastalık, kişi ikna edilerek tedavi edilmelidir.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 15:08

Şizoid Bozukluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şizoid bir kişilik bozukluğudur. Hastalığın temel nedeni ailesel sorunlardır. Aile içinde yaşanan soğukluk ve alakasız davranışlardan kaynaklanmaktadır. Bu kişiler sürekli aktivite ve yeni insanlarla tanışmaktan kaçınırlar. Anlamlı ilişkiler kurmak istemezler. Duygularını gizleyerek daima yüzeysel duygular yaşarlar. Şizoid bozukluğu olan kişiler, başkalarıyla iletişim ve ilişki kurmak istememektedirler.

sizoid-belirtileri-ve-tedavisi.jpg

Başkalarıyla ilişki kurmak istemeyen bu hastalar, toplum içine girmek ve toplum içinde yer almak istemezler. Bu hastaların kişilik yapıları farklıdır. Kişilik yapıları genellikle duygusal açıdan soğuk ve içe dönüktür. Yalnız yaşamı ister ve karşısındaki kişilere mesafeli olurlar. Başka kişilerle birlikte olmak istemezler ve bu durumdan zevk almazlar. Duygularını sürekli gizlerler. Yalnız yaşamdan zevk alırlar. Sosyal yaşam onlara göre değildir. Sosyal yaşama dahil olmak istemez ve sosyal yaşamdan zevk almazlar. Bu hastalara en yakın kişiler birinci derece akrabalardır. Kendilerini yaşamdan soyutlayarak kendi hayatlarını yaşarlar. Şizoid hastalarını anlamak oldukça güçtür. 

sizoid-belirtileri-ve-tedavisi-001.jpg


Şizoid Belirtileri Nelerdir?

Şizoid belirtileri tanı koymada yardımcı olmaktadır. Kişilerin yaşadığı şizoid kişilik bozukluğu çeşitli durumlarla belirti vermektedir. Kişilerde aile bireyi olmadığını düşünme gibi hisler yaşanır. Şizoid kişilik bozukluğu olan kişilerde yakın ilişkilerden kaçınma durumu oluşur. Sürekli tek bir etkinlik yapma isteği duyarlar. Birden çok fazla etkinlik yapmaktan zevk almama hali yaşanır.

sizoid-belirtileri-ve-tedavisi-003.jpg

Devamlı birinci derece akrabalarla iletişim halinde bulunma, birinci derece olmayan akrabalara karşı geri durma, çevresinde bulunan kişilerin övgü ve eleştirilerine karşı ilgisiz ve tepki vermeme durumu görülür. Duygusal durumlarda soğukluk ve kopukluk yaşanması hali yaşanır. Tekdüze süren duygulanım yaşaması sıklıkla görülür

 • Ailenin bireyi olmadığını düşünme
 • Yakın ilişkilerden kaçınma durumu
 • Sürekli tek bir etkinlik yapma isteği
 • Birden çok sayıda etkinlikten zevk almama
 • Sadece birinci derece akrabalarla iletişim halinde bulunma
 • Başka kişilerin övgü ve eleştirisine ilgisiz kalma durumu
 • Duygusal durumlarda kopuk, soğuk ve tekdüze süren duygulanım yaşaması

Şizoid Nedenleri Nelerdir?

Şizoid kişilik bozukluğunun tek nedeni ailesel sorunlardır. Temeli çocukluk dönemine dayanmaktadır. Bu durum çocukluk döneminde yaşanan aile içi durumlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocukluk döneminde çocuğun aileden ilgi ve sevgi görmemesi durumda meydana gelir. Bu dönemde ailenin soğuk davranışlarına ve ilgisiz, alakasız tavırlarına maruz kalan çocuklarda ileri zamanlarda şizoid görülmektedir. İleri dönemlerde ise bu çocuklar ilişkilerinde bağlantıların gereksiz olduğunu düşünmektedirler. Aile içinde sevgisiz, soğuk davranışlara maruz kalan çocuklarda ve yalnız bir çocukluk dönemi yaşayan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Yapılan çoğu araştırmada çocukluk döneminde duygusal açlık yaşayan kişilerde bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Bu durumun aynı zamanda soğuk ilişkiler yaşamış kişilerde de görüldüğü belirtilir. Özellikle anne ve babanın sevgisiz ve soğuk davranışlarda bulunması çocuklarda kişilik bozuklukları yaşatmaktadır. Bu durumların tümü kişinin ileride şizoid bir birey olmasına neden olmaktadır. 

sizoid-belirtileri-ve-tedavisi-004.jpg


Şizoid Tedavisi Nasıldır?

Şizoid kişilik bozukluğu tedavisi, uzun bir süreden oluşmaktadır. Bu rahatsızlığın temel tedavisi psikoterapi olmalıdır. Hastalığın tedavisi uzun bir süre olsa da yaşam boyu devam etmemesi durumları görülebilir. Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler tedaviye kendi istekleriyle katılmamaktadır. Bu nedenle yaşanan durumdan dolayı hastanın yakınları ve doktorun tavrı önem taşımaktadır. Şizoid hastaları ancak doktora güven duydukları tedaviyi kabul edebilir. Kişiler terapiste güven duyduktan sonra yaşamları hakkında bilgileri ve duyguları aktarmaya başlarlar. Tedavide amaç kişinin anlamlı ilişkiler içine girip girmeyeceğini tespit etmektir. Bu durum sayesinde hastanın korkuları ve istekleri anlaşılır. Hasta terapiye yeterli özeni gösterirse sonuç almak bir o kadar kolaylaşır. Şizoid hastaları grup terapilerine katılmaya uygun hastalardır. Grup terapisi sosyal ortam oluşmasında yardımcı olmaktadır. Bazı hastalarda ise psikoterapiye ek olarak ilaç tedavisi de uygulanmalıdır. Bu durum hastanın hastalık derecesine bağlıdır. Şizoid hastaları psikoterapi ve ek olarak ilaç tedavisi ile tedavi edilmektedir.

sizoid-belirtileri-ve-tedavisi-005.jpg

Önerilen İçerik;
 Dünyanın En İlginç 10 Psikolojik Rahatsızlığı

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
4
1
2
3
106
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.