Antisosyal Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
03.06.201615:38

Antisosyal kişilik bozukluğu, psikolojik bir hastalıktır. Bu durumun ciddiye alınması gerekmektedir. Kişiler kontrol altına alınmaz ise çevresine zarar verebilir. Bu nedenle bireyler ikna edilerek, doktora başvurulmalıdır.

Haber güncelleme tarihi 04.02.2020 10:04

Sosyopat Nedir?

Sosyopat, antisosyal kişilik bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Sosyopatlar, kurallara uymayan, doğru olmayan davranışlarda bulunan, kanunlara uyumayan, verilen cezalardan ders almayan bireylerdir. Genellikle kurallara uymakta zorluk çeker, başkalarının haklarına saygı duymaz ve kuralları çiğner. Bu kişilerin suça yatkınlık oranı oldukça yüksektir. Bu rahatsızlık genellikle 15 ila 22 yaş aralığındaki kişilerde görülmektedir.

antisosyal-kisilik-bozuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Kişinin sosyopat olması çeşitli durumlara dayanmaktadır. Bu durum genellikle çocukluk döneminin iyi bir şekilde geçmemesine bağlıdır. Çocukluk döneminde yaşanan sevgisizlik, ilgisizlik, şiddet ve taciz gibi kötü durumlar farklı sorunlara neden olmaktadır. Bu durumlara maruz kalarak büyüdüklerinde vicdandan yoksun ve acımasız bireylere dönüşmektedirler. Şefkat, acıma duygusu ve sevgi duymazlar. Bu kişiler genellikle yaptıkları hatalardan ya da kötü durumlardan vicdan azabı yaşamaz, pişman olmazlar. Aksine kızdıkları kişiye kin ve nefret duyarak intikam almak için uygun zaman kollarlar. Kesinlikle suçluluk duygusu hissetmezler. Sosyopatlar, çevresindeki hiçbir şeye değer vermez ve sevmezler. Genellikle araç olarak görürler. Sadakat ve dostluk kavramları yoktur.

antisosyal-kisilik-bozuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Sosyopatların Davranışları Nelerdir?

 • Toplumsal kurallara uymazlar.
 • Utanma veya pişmanlık duymazlar.
 • İnsanlara hükmetme isteği duyarlar.
 • Yalan konuşmakta sınır tanımazlar.
 • Arkadaşları yoktur.
 • Tehlikeli durumlara karşı soğukkanlı olurlar.
 • Empati kurmazlar.

antisosyal-kisilik-bozuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Sosyopatlar Nasıl Anlaşılır?

Sosyopatlar, ilk başlangıçta anlaşılmamaktadır. Bireyler karşısındaki kişi için şüphe duymaya başladığında sorular sorar. Bu durum karşısında sosyopatlar, köşeye sıkışır ve kendini kolay bir şekilde ele verir. Hayalperest oldukları ve çok yalan söyledikleri için herhangi bir olayı anlattıklarında olağanüstü ya da gerçek olmayan şeyler ekleyerek anlatırlar. Bu durumda sorgulanırsa hakaret olarak algılar. Bu nedenle öfke ve saldırganlıkla tepki gösterirler. Sosyopatlar, daima kendilerini üstün göstermeye çalışırlar. Kişiler, kendilerinde olmayan özellikleri kendilerinde varmış gibi göstermeye çalışırlar. Genellikle yeni tanıdıkları kişilere kendilerini önemli bir kişi olarak tanıtırlar.

Sosyopatlar


Sosyopatların Davranış Bozuklukları Düzelir Mi?

Sosyopatlar, genellikle hastalıklarını kabul etmemektedirler. Bu nedenle doktora gitme eğiliminde bulunmazlar. Genellikle yarattığı sorunlar nedeniyle çevresindeki kişiler sayesinde doktora yönlendirilirler. Sosyopatlığın tedavisi bulunmamaktadır. Bu durum akıl hastalığı veya davranış bozukluğu olmaması nedeniyle tedavi edilmemektedir. Sosyopat bir kişilik bozukluğudur. Bu yüzden sosyopat kişilere farklı bir yöntem uygulanmaktadır. Genellikle bu kişilerin kurallara uymasını ve tepkilerini düzenli olarak kontrol altında tutmasını sağlamak gerekir. Bu nedenle sosyopat kişilere ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaçlar düzenli ve gerekli şekilde kullanılmalıdır. Aynı zamanda ilaçlar kesin bir tedavi yöntemi değildir. Bu durum kişilerin kendini kontrol etmesini sağlamaktadır.

antisosyal-kisilik-bozuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Önerilen İçerik;

 Tuhaf Görünüşleriyle Dünya Rekoru Kıran 20 İnanılmaz Kadın

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
13
7
34
11
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.