Narsist Ne Demek? Narsist Kişilerin Özellikleri

Narsist Ne Demek? Narsist Kişilerin Özellikleri
27.08.201517:28

Narsist olan kişiler genellikle kendilerinin farkında değil ve sürekli bir şikayet halindedirler. Peki narsistik nedir ve narsist olan kişilerin davranışları nasıl kendini belli eder.

Haber güncelleme tarihi 29.05.2021 17:24

Narsist Nedir?

Narsist kelimesi, kişinin kendisine tapması, kendisine aşık olması olarak tanımlanabilir. Sigmund Freud, Narsisizmi "Dış dünyadan soyutlanmış cinsel enerjinin egoya yönlendirilmesi" şeklinde açıklamıştır. 

Yunan mitolojisinden günümüze kadar gelmiş olan Narsist kelimesi mitolojik kahraman Narkissos'dan gelmektedir. Narsistik kişilik bozukluğuna sahip kişiler, kendilerini yüceltirken, diğerlerini küçümser ve aşağılarlar. 

narsist ne demek


Narsistik Nedir?

Narsistik, kendisini fazla beğenen, üstün gören, hep takdir ve ilgi bekleye, imtiyazlı olduğuna inanan, özel muamele bekleyen kişiliklere sahip olan kişilere denir. Ergenlik döneminden sonra kendini belli eden bu kişilik bozuklukları insanın hayatına etki eder ve kişiyi çevresindeki insanlardan uzaklaştırır. Narsist insanlar arkadaş çevreleri geniş değil ve sürekli bir yalnızlık içindedirler. Çevresinde uzaklaşan insanların kendisini çekemediğini ve  insanlara karşı hep bir kötü düşünce içindedirler.

narsist özellikleri


Narsizm Ne Demek?

Narsizm, kendini aşırı sevme, ukala olma durumuna denmektedir. İnsan sağlığı için gerekli olan kendini sevme durumu belirli bir düzeyden sonra psikolojik bir rahatsızlığa dönüşebilmektedir. Narsist kişiler genellikle çevresinde bulunan insanlarla empatik kuramadığı ve onların düşüncelerini umursamadığı için büyük bir hastalığa kapılmıştır. Neredeyse çoğu insan kendini beğenir fakat aşırıya kaçılma durumunda tehlikeli olabilir.

Narsizm ne demek


Narsist Kişilerin Özellikleri

Narsist olan kişilerin belli başlı davranışlarını sizlerle paylaşacağız. Böylelikle bu çıkarımlarda yola çıkarak kendinizin veya çevrenizdeki insanların narsist olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Narsist olan kişiler kendilerinin farkında değil ve bu durumu kabullenmeyecektir. İşte narnist insanların özellikleri;

1. Egoları oldukça yüksektir, kendilerini dünyanın merkezi olarak görürler. Kainat sanki tek onlar için yaratılmış, kendilerinden başka kimseye değer vermezler.

narsist özellikleri


2. Çalışkandırlar ancak çalışkan olmalarının nedeni aşırı hırs ve sürekli övgü duyma isteğidir. Kimseden aşağı kalmak istemezler, her zaman en iyisi olmak için çabalarlar.

narsist özellikleri


3. Narsist insanlar genellikle sanat alanına eğilim gösterirler, böylelikle başarıyı doruklarda yaşarlar ve kimsenin yapmadığı sanat eserlerini inşa etmek isterler.

narsist özellikleri


4. Çevresinde bulunan insanları sürekli ezerler. Bunun için çevresinde pek insan yoktur. Olan kişilerinde onlarda mutlaka bir menfaati vardır.

narsist özellikleri


5. Narsist insanlarda vefalı olmalarını beklemeyin. Onlar için vefa diye bir şey yoktur.

narsist özellikleri


6. Narsist insanlar evlendikleri kişiyi sömürür ve sadece kendi yaşamak istediği hayatı yaşar.

narsist özellikleri


7. Kendilerini öven karşısındaki insanları yeren bu insanlar, her şeyi kendinin doğru yaptığını söylerler ve kendinin sahip olduğu bencillik gibi özellikleri karşısındaki insana yükler ve onu bu yönde aşağılamaya çalışır.

narsist özellikleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
2
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.