Narsisizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Narsisizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler
07.06.201617:53

Narsisizm, psikiyatri tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu durum kişilik bozukluğu olarak adlandırılır. Bu içeriğimizde narsisizm hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 04.07.2020 17:32

Narsisizm Nedir ?

narsisizm

Narsisizm özellikle "kendine çok özen gösteren ve kendine tapan insanlarda" gözükmektedir . Narsisizm bir hastalık olarak adlandırılsa da aslında gerçekten hastalık ile bir bağlantısı yoktur . Sadece kişinin kendini normalden fazla önemsemesinden kaynaklanmaktadır. Kişinin kendi kendini özel görmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır bunun hastalık ile adlandırmak doğru olmayacaktır . Halk arasında ise  "kendini beğenmişlik"  olarak adlandırıldığı görülmektedir. Narsisizm ciddiye alınması gereken psikolojik bir rahatsızlık olarak. gözüksede kolay şekilde aşılacak bir rahatsızlıktır . Bu durum boyutlarına göre kişiye zaman zaman zarar verebilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde farklı durumlar görülmektedir , Narsisizm oluşumu çocukluk yıllarına dayanmaktadır. Erişkinliğin erken dönemlerinde belirgin hale gelmektedir . Ülkemizde bu hastalığa kapılan insanları dolaylı yollardan analiz ettiğimizde "%60'lık" oranla "Kadınların" bir çoğu bu hastalığa kapıldığı görülmektedir . Geriye kalan "%40'lık" oranla" erkeklerin" bu hastalıklar ile karşılaştığı görülmektedir. 


Narsisizm İnsanlarda Nasıl Belirtiler Verir ?

narsisizm

 1. Kendin Beğenmişlik
 2. Toplum içinde Dikkat Çekme
 3. Kendini Zirvede Göstermek
 4. Övgü Duymalılar
 5. Kişilik Bozukluğu
 6. Kendini Kusursuz Görme

Yukarıda belirttiğimiz gibi birçok farklı şekilde görülen bu rahatsızlık asla gözünüzü korkutmasın kısa sürede sürede tamamen size bağlı şekilde aşabileceğiniz bir rahatsızlıktır. Her hangi bir uzman doktora baş vurduğunuzda sizlere her konuda yardımcı olacaklarını unutmayın . 

Kişiler, başkalarına asla saygı göstermezler, haklarına saygı duymazlar. Para, güç, başarı ve güzellik sahibi olmak isterler. Kişiler, isteklerine ulaşamaz ise depresyona girerek, büyük sorun yaşar. Narsisizm, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle doğru zaman seçilerek kişi ikna edilmelidir. İkna sonucunda ise uzman kişi kontrolü altına alınmalıdır. Vakanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçilerek tedavi edilmelidir.


Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

Narsisizm

 • Aşırı öfke
 • Utanç ve aşağılanmaya karşı gelme
 • Çıkarları için başkalarını kullanma
 • Kendi çıkarlarını düşünme
 • Sahip olduklarını abartma
 • Sahip olmak istediği güç, para, güzellik ve başarı gibi şeylerle ilgili gerçek dışı hayal kurma
 • Başkalarından iyi davranışlar ve ilgi beklemek
 • Kıskançlık, hasetlik
 • Aşırı gururlu tavırlar
 • Fedakarlık yapmama
 • İş birliğinden uzak durma
 • Yardım etmeme
 • Empati yapmama
 • Her şeyde haklı olmaya çalışma
 • Sürekli hayal kurma
 • Dikkat çekmek için farklı tavırlarda bulunma

Narsisizm Tedavisi

narsisizm

Narsisizm hastaları durumlarını kabul etmemektedir. Hastalar sürekli kendilerini haklı göstermeye çalışırlar. Bu yüzden tedaviye ikna etmek oldukça zordur. Kişilerin tedaviye ikna olmaları için doğru ve uygun zaman gerekmektedir. Uygun zaman genellikle kriz anlarında ortaya çıkan depresyon halleridir.

İstediklerini elde edememesi durumunda kişiler depresyona girmektedir. Bu durumda aile ya da kişilerin yakınlarına büyük bir görev düşmektedir. Vakanın aile ya da yakınları duruma müdahale etmelidir. Bu sayede kişi gereken tedaviye başlamalıdır. Diğer kişilik bozukluğu hastalıklarında olduğu gibi bu hastalıkta da ilk olarak psikiyatriye başvurulmalıdır.

narsisizm

Psikiyatri kontrolleri sonrasında kişiye terapiler uygulanmaktadır. Kişilik bozukluklarında genellikle terapi yöntemi uygulanmaktadır. Terapi yöntemi, hastanın durumu, derecesi, ruh haline göre değişmektedir. Terapiler sonucunda kişilerde yaşanan belirtilerde azalmalar görülmektedir. Bu durum yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır.

Önerilen İçerik;
 Narsistik Nedir? Narsistlerin Davranışları Nasıldır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
5
1
0
0
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.