Şizofreni Hakkında Bilinmesi Gereken 13 Gerçek!

Şizofreni Hakkında Bilinmesi Gereken 13 Gerçek!
28.05.201513:26

Duyarız ama çoğumuz anlamını bilmeyiz. Şizofreni nasıl bir hastalıktır incelemeye ne dersiniz? Kişilik bozukluğunu oluşturan şizofreni hastalığı hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 07.03.2020 09:49

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, duygular ve düşüncelerde değişim ve anormal davranışlara neden olan beyin hastalığıdır. Kişinin dış dünyadan uzaklaşıp içe kapanmasına neden olan ciddi bir hastalıktır. Genelde 14-40 yaşları arasında meydana gelen belirtiler, arkadaşlarından ve aileden uzaklaşma, okul başarısının düşmesi gibi sorunlar şizofreniyi tetiklemektedir. Peki şizofreni hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Sakın benim ya da yakınımın başına gelmez demeyin! İşte Şizofreni ve bilinmesi gerekenler şunlardır;


1. Bir beyin hastalığıdır. Anlamı, ‘bölünmüş-akıl’ dır.

sizofreni-001.jpg


2. Her şeyi kafasına takan, sorun eden insanlardır. Karar verme mekanizmaları bozuktur.

deli.jpg


3. Şizofreniye sebep olan, genetik özellikler yadsınamaz bir gerçek olsa da çevresel faktörler de etkilidir. Cinsel taciz, öfke v.b.

cinsel-taciz.jpg


4. Sürekli halüsinasyonlar görürler.

halusinasyonlar-.jpg


5. Gerçeğin ve hastalıklarının farkında olamama durumudur.

halisilasyon.jpg


6.  Şizofreni hastalarının neler yaşadığını, neler yaptığını, nasıl düşündüklerini daha fazla irdelemek isterseniz, ‘Akıl Oyunları’ filmi bu konuda size yardımcı olacaktır.

akil-oyunlari-003.jpg


7. Gerçeği hiçbir zaman sorgulamak istemezler.

gercegi-sorgulamak-istemezler.gif


8. Hastalığın en belirgin özelliği, halüsinasyonlar ve yanılsamalardır.

halisinasyonlar.jpg


9. Takıntının tıptaki ismi Obsesyon'dur.

obesyon.jpg


10. Şizofreninin tanımlayıcı özelliği psikoz, ya da diğer bir deyişle gerçekle bağlantı kuramama hali. Yani kişi şizofreni olduğunu bilmez!

psikoz.jpg


11. Şizofreni hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Tanı konulduğunda ilaçların düzenli olarak kullanılması durumunda tamemen yok edilebilir.

erken-tedavi.jpg


12. Şizofreni hastaları kendilerini gıdıklayabilirler. Kesinlikle şizofreni hastasısınız diyemeyiz fakat bir doktora görünmeniz yararlı olacaktır. Çünkü normal insanlar kendilerini gıdıklayamazlar. Nedeni ise basit aslında, önceden bilmek!

erken-tedavi.jpeg


13. Özellike paranoyak şizofreni denilen hastalar genellikle toplum içerisinde sorun yaşamıyorlar. Bu hastaların zararları genellikle çevrelerine değil, kendilerinedir.

paranoyak-002.jpg


Çocuklarda Şizofreni

Şizofreni, erkek çocuklarında daha sık görülmektedir. Çocuklarda 5 yaşından önce nadiren görülen bu hastalık, ergenlik çağında görülme riski daha fazladır. Çocuklarda görülen belirtileri ise, hastalık başlamadan önce gelişme geriliği olarak bilinir. Şizofreni çocuklarda birden bire başlayan gelişen bir hastalık değildir. Daha çok yavaş yavaş, sinsi bir şekilde ilerler. Tedavisi olan bir hastalık olmasına rağmen, bazı hastalarda tamamen yok olmamaktadır.

cocuklarda-sizofreni.jpg

Önerilen İçerik; Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
5
4
55
4
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.