Şizofrenik Bozukluklar

Şizofrenik Bozukluklar
25.07.201513:06

Şizofreninin bölünmüş kişilik anlamına geldiği yaygın bir yanlış kavramsallaştırmadır; gerçekte böyle değildir.

Haber güncelleme tarihi 10.07.2017 16:12

Şizofrenik bozukluklar, aylarca hatta yıllarca süren düşünce ve iletişim bozuklukları, uygunsuz duygular ve acayip davranışlarla kendini gösteren ağır durumlardır.

Şizofrenik kişiler, gerçeklikle bağları kopuk olduğu için psikotik olarak adlandırılırlar. Psikotik zaman zaman akıl hastası ile karışır ama bu terimler eşanlamlı değildir. Akıl hastası suç kapsamındaki davranışlarından sorumlu bulunmayan kişiler için kullanılan yasal bir terimdir.

Şizofrenik Bozuklukların Belirtileri

Şizofrenisi olan kişiler sıklıkla varsanılar yaşamaktadır. Bu da genellikle gerçekte olmayan bir takım sesler duyma biçimini alan hatalı duygusal algılardır.

Şizofrenlerin aynı zamanda sıklıkla sanrıları da vardır. Sanrılar, gerçek temeli olmayan yanlış inanışlardır ve şizofrenlerin çevreleriyle, diğer insanlarla ilişkilerini çarpıtır. Tipik olarak bu sanrılar paranoidtir.

Şizofrenisi olan kişiler birinin kendilerine zarar vereceğine inanırlar. Bir doktorun kendilerini öldürmek istediğini ya da uzaydan gelmiş yabancılardan telsiz mesajları aldıklarını düşünebilirler. Sıklıkla, dış dünyayı olduğu kadar kendi bedenlerini kendilerine düşman ve yabancı gibi görürler.

Şizofrenik Bozuklukların Alt Tipleri

Şizofrenik Bozuklukların Türleri

Şizofrenik bozuklukların her birinin kendine özgü farklı belirtileri olan birkaç türü vardır;

1. Dağınık Şizofreni: Bu şizofreni türünün bazı belirtileri, kişilerde uygunsuz kıkırdama, yüz buruşturma ve çılgınca jestler şeklinde görülebilmektedir. Dağınık şizofrenisi olan kişiler toplumsal gelenekler için çocukça bir aldırmazlık gösterirler ve uygunsuz yer ve zamanda dışkılayıp idrar yapabilirler. Aktif ama amaçsızdırlar ve genellikle anlaşılmaz konuşurlar.

2. Katatonik Şizofreni: Bu durumdaki kişiler hareketsiz kalabilir, konuşmaz ve kayıtsız olabilirler. Diğer zıt uçta, aşırı heyecanlanabilir, konuşabilir ve sürekli bağırırlar. Hareket etmeleri emredildiğinde robot gibi davranabilirler.

3. Paranoid Şizofreni: Aşırı şüphecilik ve karmaşık sanrılarla belirgindir. Paranoid şizofrenisi olan kişiler kendilerinin bir başkası olduğuna (Meryem Ana, Napolyon gibi) inanırlar ya da sürekli izlendiklerini düşünürler. Bu bozukluğun, garip sanrıları ve gerçeklikle bağ kopukluğunun bulunmadığı paranoid kişilik bozukluğunda çok daha ağır olduğuna dikkat edin.

4. Ayrışmamış Şizofreni: Şizofreninin sanrılar, varsanılar ya da anlaşmazlık gibi kendine özgü birkaç belirtisi bulunan ama bozukluğun diğer alt tiplerinden hiçbirinin tipik belirtilerini göstermeyen kişiler için geliştirilmiş bir kategoridir.

Şizofrenik Bozuklukların Tedavisi

Şizofrenisi olan kişilerin dünyası çoğu insanın yaşadığından tümüyle farklı olduğu için, bu kişiler ilaçlarla başarılı olarak tedavi edilmedikleri taktirde normal bir yaşam sürdüremezler. Şizofrenisi olan çoğı kişi, konuşmaları anlaşılamadığı için diğer insanlarla iletişim kuramaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
3
2
2
2
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.