Rahim Polibi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Rahim Polibi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
08.07.201510:34

Rahim polibleri kadınların sağlığını ve cinsel yaşantısını etkileyen olumsuz bir rahatsızlıktır. Peki bilimsel anlamda rahim polibi nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 07.12.2020 11:33

Rahim Polibi Nedir?

Rahim polibleri, rahimin içerisinde ya da rahimin ağzında oluşan et parçasıdır. Genellikle iyi huylu olan polibler kadınların her yaşta karşılarına çıkabilecek bir sorundur. Çoğu zaman kadınların menapoz döneminden önce ya da menapoz dönemlerinde görülür.

Nedeni tam olarak bilinmeyen polibler ikiye ayrılır;


Servikal Polib (Rahim Ağzı Polibi)

Bu polib cinsi rahmin ağzında oluşur. Genellikle tek başlarına oluşurlar ancak bazı durumlarda çoğalabilirler. Hacim olarak rahim için poliblere göre daha büyüktürler. Çok nadir olarak kötü huylu olabilirler.


Endometrial Polib (Rahim İçi Polibler)

Endometrial polibler, rahmin içerisinde oluşan poliblerdir. Rahim ağzı polibler gibi bir ya da birden fazla olabilirler. Genelde iyi huyludurlar. Rahim içerisinde oldukları için servikal polibler gibi görünmezler. Ultrasonografi yardımıyla teşhis edilirler.


Rahim Poliblerinin Belirtileri

Rahim polibler genellikle bir belirti göstermezler. Çoğu zaman tedavi sırasında farklarına varılır. İyi huylu bir polibler sağlığa hiçbir şekilde zarar vermez. Adet kanamalarının uzun olması ve cinsel ilişki sırasında lekelenme gibi şikayetler ile kendilerini belli ederler. Çok nadir olarak gebe kalmamaya ve düşük yapmaya neden olabilirler.


Rahim Polipleri Teşhisi

Endometrial poliplerin tanısında, kullanılan birden fazla yöntem bulunmaktadır. Histerosalpingografi büyük poliplerin teşhisinde yardımcı olur iken, küçük polipler gözden kaçabileceği için tanıda çok fazla desteği olmayabilir. Polip tanısı geneldetransvajinal ultrasonografi yardımı ile konulur.


Rahim Polibleri Tedavisi

Rahip polibleri için jinekolojik uzmana başvurulması gerekir. Doktor polibten bir parça alarak patolojiye gönderilir. Burada polibin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğuna bakılır. Tedavi aşamasında rahip polibinin tipi ve sayısı önemlidir. Rahim ağzı polibleri (Servikal Polibler) genellikle kısa ve basit bir lokal anesteziyle rahimden alınabilir. Eğer sayısı çok ise hastaneye yatmanız ve genel anestezi gerekebilir. Daha sonrasında hastaya başka tedavi uygulanmaz. Rahim içi polibleri (endometrial polibler) için ise küretaj ve histeroskopi bunlardan bir tanesidir. Operasyon servikal polib operasyonuna göre daha uzun sürer. Tam iyileşme görüldükten sonra başka tedavi önerilmez. Her iki operasyondan sonra da ilk bir hafta boyunca rahmin enfeksiyon kapma riskine karşı kişinin cinsel ilişkiye girmesi önerilmez.

Önerilen İçerik

Dr. Taner Usta; ''SMEAR Testi İle Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Konulabilir!''

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
174
20
50
44
8
2
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.