Rahim Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Rahim Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
07.07.201515:05

Rahim kanseri bir çok kadının korkusu olmuş durumda. 50 yaş üstü kadınlarda rastlanan ve Türkiye'de görülen en sık jinekolojik kanser türü olan rahim kanseri hakkında aradığınız her şey haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 24.02.2020 17:44

Rahim Kanseri Hakkında Bilgi

Menopoz dönemine yakın yani 50 veya 60 yaşlarında görülen rahim kanseri hakkında  merak ettiğiniz rahim kanseri nedir? Rahim kanseri tedavisi nasıl olur? Rahim kanseri evreleri nelerdir? Rahim kanserinde risk faktörleri nelerdir? Rahim kanseri tanısı rahim kanseri belirtileri nelerdir? Rahim kanseri ölümcül mü? gibi sorularının cevaplarını araştırdık ve derledik.

rahim-kanseri-hakkinda-bilgi.jpg


Rahim Kanseri Nedir?

Rasim kanseri tıp dilinde “Endometrium Kanseri” olarak nitelendirilmektedir. Endometrium, her adet döneminde dökülen iç tabakadır. Rahim ağzı kanseri aynı zamanda serviks kanseri olarakta adlandırılmaktadır. Serviks; Rahimin vajinaya açıldığı yer, yani rahim boynunun diğer adıdır.

Rahim kanseri Türkiye’de görülen en sık jinekolojik kanserdir. Rahim kanseri ciddi bir kadın hastalığı olmakla birlik genellikle menapoz dönemine yakın görülmektedir. 50-60 yaşları arası menapoz sürecinde rahim kanserine daha sık rastlanılmaktadır. Rasim kanseri endometrium adı verilen, her adet döneminde dökülen iç tabada oluşmakta ve diğer organlara yayılma olasılığı söz konusudur.

Serviks yani rahim ağzında türeyen hastalık tüplere ve yumurtalıklara bulaşarak yayılır. Lenfatik damarlar yardımıyla üreme sisteminden çıkar ve diğer organlara yayılımı gerçekleşir. Rahim kanserinin diğer organlara yayılma süreci evrelere bağlıdır.

rahim-kanseri-evreleri-001.jpg


Rahim Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Rahim kanserinde tedavinin hızlı olmasın ve olumlu sonuçlar vermesi için erken teşhis oldukça önemlidir. tedavi yöntemi hastanın öyküsüne ve kanserin evresine göre yapılmaktadır.

Rahim kanserinde ana tedavi yöntemi cerrahi yöntem ile tümörün ve rahmin alınmasıdır. Bu tedavi yöntemi sonrasında hasta çocuk sahibi olamaz. Ancak kanser ilerlemiş ve yayılmamaya başlamış ise kansere neden olan belirtiler en aza indirilmeye çalışılır.

Cerrahi müdahale sonrasında kanserin tekrarlamaması için önlem olarak kemoterapi, hormonal tedavi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

rahim-kanseri-tedavisi-nasil-olur.Jpeg


Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Menopoz sonrası kanama
 • İltihapla karışık kanama ve ağrılar
 • Kilo kaybı
 • Kitle oluşumu
 • Cinsel ilişki sonrası kanama
 • İleriki evrelerde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık
 • Az kanlı sulu ve kokulu akıntı
 • Menapoz sonrası yoğun ve hafif olmak üzere düzensiz kanamalar

rahim-kanseri-teshisi-001.jpg


Rahim Kanseri Ölümcül Risk Taşır mı?

Rahim kadınların pelvis bölgesinde yer almaktadır. Rahim kanseri olacağınızı önceden bilme gibi bir lüksünüz yoktur. Olup biten her şey bir anda gelişir. Eğer rahim kanseri son evresinde ise ölümcül olabilmektedir. Önemli olan şiddetli baş ağrısı veya şiddetli karın ağrısı çektiğinizde doktora başvurabilmenizdir. Bu işlem bütün hastalıklar için geçerlidir.

rahim-kanseri-olumcul-risk-tasir-mi.jpg


Rahim Kanseri Evreleri Nelerdir?

1.Evre

Tedavinin en kolay hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde kanserli hücreler yalnızca rahimde bulunur.

2.Evre

Bu evrede kanserli hücreden rahimden çıkarak serviks adı verilen rahim ağzına geçiş yapar.

3.Evre

Bu evrede hastalığın artık yayılma sürecine geçilmiştir ve kanser hücreleri yumurtalıklar, rahim etrafındaki doku ve lenflere yayılmıştır.

4.Evre

Kanserli hücreler lenf ve kanallar yoluyla diğer organlara yayılmaya başlar ve tedavinin en zorlu süreçlerindendir.

rahim-kanseri-evreleri-nelerdir-001.jpg


Rahim Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

 • 50 yaş üstü kadınlarda risk artmaktadır ve menopoz döneminde rahim kanserine daha çok rastlanılmaktadır.
 • Obez ve fazla kilolu kadınlarda artan östrojen seviyesi rahim kanserini tetiklemektedir.
 • Çok eşlilik rahimde tümör oluşumuna neden olmaktadır.
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar.
 • Partnerin sünnetsiz olması.
 • Diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar vücut direncini düşürerek rahim kanserini riskini arttırmaktadır.
 • Hiç doğum yapmamış kadınlarda risk söz konusudur. 
 • Erken yaşta regl olma.
 • Kolon ve meme kanseri riski arttırmaktadır. 
 • Göğüs kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.
 • Genetik yatkınlığı olan kadınlarda risk grubundalardır.

rahim-kanserinde-risk-faktorleri-nelerdir.Jpeg


Rahim Kanseri Tanısı

Yukarıda belirtilen risk gruplarında olup bu belirtileri taşıyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Rahim kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Tedavinin kolaylaşması ve olumlu sonuçların alınması için şüpheli durumlarda zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalı ve tanının bir an önce konulması çok önemlidir.

Doktor öncelikle risk grupları bakımından değerlendirme yaparak hastanın ailenin hastalık öyküsünden sonra şüphenin boyutuna ve türüne göre hastandan alınan doku mikroskop yardımıyla incelenir.

histeroskopi.jpg

Histeroskopi yöntemi ile doktor rahim içini görme imkanı kazanır ve ince bir teleskop yardımı ile rahimin içi tuzlu su ile doldurulur. Böylece kanamanın hangi sebeple olduğu anlaşılmaya çalışılır. Gerekirse biyopsi yapılır. Biyopsi sonucunda kanser tanısı için yeterli kanıt bulunmadığı takdirde D&C yöntemi ile rahim ağzı genişletilir ve rahim içi dokusundan örnek alınır. Elde edilen dokular mikroskop altında incelenerek kanserli dokular bulunmaya çalışılır.

Teşhis sürecinde ultrasonografi (SİS), sistoskopi ve proktoskopi, bilgisayarlı tomografi, pozitron emisyon tomografi (PED), akciğer grafisi, böbrek ve idrar yollarının incelenmesi, tam kan sayımı gibi işlemlerde uygulanmaktadır.

Önerilen İçerik; Dr. Taner Usta Yazdı! SMEAR Testi İle Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Konulabilir!


UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
1
1
2
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.