Mide Kanserinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri!

Mide Kanserinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri!
24.06.201511:17

Mide kanseri, son zamanlarda artış görülen kanser çeşitlerinden biridir. Hastalığın sinsice ilerlediğini ve sigara alkol kullanımının mide kanserini tetiklediğini söyleyen uzmanlar belirtilerini de sıraladılar. İşte mide kanserinin belirtileri...

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 16:14

Mide Kanseri Nedir?

Bütün kanserler arasında en çok karşılaşılan 4. kanser türü olan mide kanseri, midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve bu bölgede yayılabilen özelliktedir. Çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümorlerin gelişmesi sonucu gerçekleşmektedir. Ülkemizde çok fazla rastlanan mide kanseri nedeniyle her yıl 800.000 kişi hayatını kaybediyor. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanan mide kanseri, son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde erken teşhis edilip doğru tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. 

mide-kanseri.jpg


Mide Kanserinin Nedenleri

Mide kanseri pek çok nedenden dolayı gelişebilmektedir. Sindirim sistemi organlarından herhangi bir parçasında gelişip yayılabilmektedir. Sindirim sürecinde yer alan tüm organları etkiler. İşte Mide kanserinin bazı nedenleri şunlardır;


1. Beslenme

En önemli mide kanseri nedenidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları sizi mide kanserine sürükleyebilir. Mangalda pişmiş et ve benzeri gıdalar, aşırı tuzlanmış salamura sebzeler, işlenmiş gıdalar mide kanserinin oluşmasına neden olabilmektedir. Mide kanserinden korunmanın en kolay yolu ise Akdeniz tipi beslenme tarzına geçiş yapmaktır. Organik ve taze meyve sebze mide kanserine karşı etkili bir çözümdür.

akdeniz-tipi-beslenme.jpg


2. Enfeksiyonlar

Mide kanserine neden olan önemli bir faktör de enfeksiyonlardır. Mide kanseri vakalarının en az %65'inde H.plori enfeksiyonu görülmüştür. H.plori enfeksiyonu olgularının %2'si kadar mide kanseri görülme riski vardır.

enfeksiyonlar.jpg


3. Sigara ve Alkol

Önlenebilir mide kanseri nedenlerinden biri sigaradır. Özellikle alkol ile birlikte tüketildiğinde mide kanseri olma ihtimali artar. Sigara ve alkolden uzak durarak mide kanseri olma riski düşürülebilmektedir.

sigara-ve-alkol.png


4. Genetik

Mide kanserinde diğer tüm kanserlerde olduğu gibi genetik faktörler önemlidir. Mide kanseri vakalarının %2'sinde genetik faktörler öne çıkmaktadır.

genetik.jpg


Mide Kanserinin Belirtileri

Hastalığı erken evrede yakalamak çok önemlidir. Çeşitli sindirim bozuklukları, mide bölgesinde ağrı ve hazımsızlık şikayetlerini anlat anlamaz uzman bir doktor kontroluna gidilmelidir. Çünkü mide kanserini erken tanılamak çok önemlidir. İşte mide kanserinin belirtileri şunlardır;

  • Geğirme sorunu mide kanseri vakalarında çok sık karşılaşılan durumlardan biridir.
  • Mide kanserinin bir diğer belirtilerinden biri de yemek yerken daha fazla doymuş hissediyor olmaktır.
  • Mide kanseri erken dönemde mide içinde kanamaya neden olabilir. Daha soluk görünmeye ve nefes nefese kalmaya başlayabilirsiniz.
  • Mide kanseri nefes darlığı ve bacakların şişmesine neden olmaktadır.
  • Bulantı ve yutma güçlüğü yaşanabilir. Mide kanserine yakalanan hastalarda en fazla görülen belirtilerden biridir.
  • İleri evre mide kanserinde dışkı da kan görülmesi, batında sıvı olması, kilo kaybı ve iştahsızlık belirtileri görülebilmektedir.

Mide Kanseri Çeşitleri

Mide kanseri tanısı ile kanserin tipi belirlendikten sonra tedavisine karar verilir. En sık görülen mide kanseri türü adenokarsinomdur. Mide kanserinin çeşitleri ise şunlardır;


1. Adenokarsinom

Her mide kanserinin %95'i adenokarsinomdur. Mide kanserinin en çok görülen tipi mide astar bezi hücrelerinde başlar.

adenokarsinom.jpg


2. Skuamöz 

Skuamöz hücre kanseri, Adonokarsinom ile aynı şekilde tedavi edilmektedir. Mide astarını oluşturan bez hücreler arasındaki cilt hücrelerinde başlar.

-skuamoz .jpg


3. Mide Lenfoması

Çok nadir görülen bir mide kanseridir ve diğerlerinden farklıdır.

mide-lenfomasi.jpg


4. GIST ( Gastrointestinal Stromal Tümör)

Nadir olarak görülen bu mide kanseri iyi huylu ve kötü huylu olabilir. Sindirim sistemi organlarını destekleyen bazı bağ dokusu hücrelerinde ve çoğunlukla midede görülür.

gist2.jpg


5. Nöroendokrin Tümör

Nöroendokrin tümörde GIST gibi nadir görülür ve iyi huylu ve kötü huylu olabilmektedir. Sindirim sisteminde hormon üreten dokularda büyür.

noroendokrin-tumor.jpg


Mide Kanseri Tedavisi

Kansere neden olan tümörün uygun şekilde çıkarılması tedavinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Erken evrede yapılan başarılı cerrahi operasyonlar hastanın yaşam süreci açısından çok önemlidir. Ameliyatla hastanın midesinin bir bölümü ya da tümü alınabilir. Midesinin tümü alınan hastalarda, bağırsaktan yeni bir mide yapılır. Hasta bundan sonraki yaşamını normal bir şekilde devam ettirebilir. Bu şekilde yaşayan hastalara az ve sık yemeyi gerektiren diyet önerileri sunulmaktadır. Bazı hastalarda ise mide alındıktan sonra doktorun belirttiği şekilde ışın ya da ilaç tedavisi uygulanır.

mide-kanseri-tedavisi.jpg


Mide Kanseri Ameliyatı

Yaklaşık 2-5 saat süren mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı veya tamamı alınır. Mide ameliyatı sırasında uygulanan hipertermi yani sıcak kemoterapi karın zarı ve karın içi organlara yayılan tümörlerde, bu organlar içinde uygun olanlar çıkarıldıktan sonra, özel araçlarla karın içinin 40-42 derecede kemoterapatik ajanlarla yıkanması durumudur. Bu sayede midede kalan tümörlerin diret olarak yok edilmesini sağlamaktadır.

mide-kanseri-ameliyati.jpg


Mide Kanserinden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz!

Mide kanserinden korunmanın en önemlisi beslenme alışkanlıklarımızı sorgulamaktan geçmektedir. Kırmızı et, çay, tuzlu gıdalar, salamura besinler mide kanserini tetikler. İşte mide kanserinde korunmanın yolları;


1. Mangalda Et

Çok sevilen bir yemek olsa da etin yanacak derecede pişmesi ve fazla tuz kullanılması eti kanserojen bir maddeye dönüşmesine neden olabilmektedir.

mangalda-et.jpg


2. Sıcak Çay

Çay genelde sıcak olarak tüketilse de çok sıcak içilmesi durumunda mide üzerinde tahrişe neden olacaktır. Tahriş de mide kanserine yol açabildiğinden çok sıcak çay içmekten uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

sicak-cay.jpg


3. Kirli Hava ve Su

İçtiğiniz sudaki çinko ve kurşun oranı mide kanserine neden olabilecek bir diğer faktörlerdendir.

su-icmek.png


4. C Vitamini

Mide kanserine karşı en etkili öntem Cvitamini içeren besinler tüketmek ve stresten uzak durmak son derece önemli bir faktördür.

c-vitamini.JPG

Önerilen İçerik; Mide Gazı Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
7
2
6
5
2
97
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.