• DOLAR5,8690-0.17
 • EURO6,59170.05
 • ALTIN253,2710.12
 • BIST92.2501.61

Yemek Borusu Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yemek Borusu Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
16.02.201614:06

Ülkemizin doğu bölgesinde sıkça rastlanılan kanser türlerinden biri olan yemek borusu kanserinin belirtileri, nedenleri ve tedavisine dair detayları bu içeriğimizde bulabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 17:17

Bir diğer adı olan Özofagus olan yemek borusu kanser hastalığı günümüzde sıkça rastlanan kanser türleri arasında yer almaktadır. Yaşanan bu durumun ardından akıllara gelen sorular ise şöyle, yemek borusu kanseri nedir? Yemek borusu kanseri tedavisi nedir nasıl yapılır? Yemek borusu kanseri evreleri nelerdir? Yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.


Yemek Borusu (Özofagus) Kanser Nedir?

Tıp alanında özofagus kanseri olarak adlandırılan yemek borusu kanseri, oldukça hızlı ilerleyen ölümcül kanser türlerindendir. Yemek borusu kanseri, yemek borusunun içine kaplayan hücrelerin kontrol dışı ve anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşan tümör nedeniyle meydana gelir. Yemek borusu kanserinin iki tipi bulunmaktadır. Bunlar skuamöz hücreli kanser (yassı hücreli kanser) ve yemek borusunun alt kısmını tutan adenokarsinom olarak adlandırılmaktadır. Yemek borusu kanseri iki farklı tip üzerinden değerlendirildiğinden oluşum nedeni ve tedavisinde de bu farklılıklar görülür. Skuamöz hücreli kanser adı verilen türü yemek borusunun üst ve orta kısmında yer alırken adenokarsinom adı verilen türü ise yemek borusunun alt kısmında yer alır. Adenokarsinom tipi yemek borusu kanseri, salgı ve mukus salgılayan yapılardan dolayı meydana gelmektedir. En sık görüleni tipi ise skuamöz hücreli kanserdir.

kanser-016.jpg

Yemek borusunda görülen tümörler iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilmektedir. İyi huylu tümörler selim olarak adlandırılırken bu tümörler kanser değildir. Ancak bazı tümör tipleri kötü huylu olarak nitelendirilirken habis tümörler olarak adlandırılmaktadır. İyi huylu tümörler yayılım göstermezler ve cerrahi müdahale ile alınabilirler. Kötü huylu tümörler ise hayatı tehdit eden nitelikte olurken diğer doku ve organlara yayılım göstererek zarar verirler. Bu tip tümörler hayatı tehdit edebileceği gibi tekrardan büyüyebilir. Yemek borusu kanseri genellikle 50-60 yaş aralığında görülmektedir.  Toplumda yüz bin kişiden 4-5’inde rastlanılan bir kanser türü olan yemek borusu kanseri, özellikle ülkemizin doğu illerinde sıklıkla görülmektedir. Aynı zamanda yemek borusu kanseri kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

yemek-borusu-kanseri-evreleri.jpg


Yemek Borusu Kanseri Evreleri Nelerdir?

 • Evre 1; İlk evrede kanser hücreleri sadece özofagusun en üst kısmında bulunmaktadır.
 • Evre 2; İkinci evrede kanser hücreleri özofagusun derin tabakalarını tutarken aynı zamanda lenf nodlarında yayılma gösterir.
 • Evre 3; Bu evrede kanser hücreleri yemek borusu duvarlarının derin kısımlarına yerleşmiş ve lenf nodlarının yanı sıra dokulara da yayılmıştır.
 • Evre 4; Son evrede kanser hücreleri vücudun diğer kısımlarına da yayılmıştır. Karaciğer, beyin ve kemikler dahil olmak üzere vücudun bir veya birkaç yerine yayılabilir.

yemek-borusu-kanseri-nedenleri.jpg


Yemek Borusu Kanseri Neden Olur?

Yemek borusu kanserinin nedenleri tutulum gösterdiği bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Yemek borusunun üst kısmını tutan kanserde genellikle çevresel faktörler etkili olmaktadır. Yemek borusunun üst kısmını tutan kanserde; yemeklerin çok sıcak yenmesi, içeceklerin çok sıcak içilmesi, daha önce geçirilmiş bazı hastalıklar, virüsler, intihar girişimi veya kaza sonucunda içilen toksik madde gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir.

akalazya-hastaligi.jpg

Tüm bunların yanı sıra akalazya adı verilen ve yemek borusunda darlığa neden olan hastalık, beslenme bozuklukları, obezite ve bol kırmızı et tüketimi gibi durumlar yemek borusunun üst kısmında kanser oluşumunu tetikleyebilirYemek borusunun alt kısmında görülen kanserin başlıca nedeni ise reflüdür. Özellikle genç yaşta görülen kronik reflü, yemek borusu kanserini tetikleyebilir. Ancak bu durum tüm reflü hastaları için geçerli değildir. Ailesinde yemek borusu kanseri hastası olan kişiler için risk daha yüksektir.

kimler-risk-altinda.jpg


Yemek Borusu Kanserine Sahip Olma Riski Olanlar

 • Erkekler
 • Obezite hastaları
 • Orta yaş ve üzerindeki bireyler
 • Sigara bağımlıları
 • Alkol bağımlıları
 • Meyve ve sebze tüketiminden yoksun bir beslenme programı uygulayan kişilerde
 • Kazara veya intihar amacıyla toksik madde içen kişiler
 • Akalazya hastaları
 • Kronik reflü hastalığına bağlı olarak Barrett yemek borusu gelişen kişiler

yutkunma-guclugu.jpg


Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İnsanların son dönemde karşılaştığı en kötü kanser türlerinden bir tanesi de yemek borusu kanseri türüdür. Peki ya yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir? İşte yemek borusu kanserinin belirtileri;

 • Yutma güçlüğü
 • Yutma sırasında hissedilen ağrı
 • Ses kısıklığı
 • Öksürük
 • Boyunda şişlik
 • Kusma
 • Ağıza acı ve yemek artığı gelmesi
 • Tükürük salgısında artış
 • Kilo kaybı

yemek-borusu-kanseri-tedavisi.jpg


Yemek Borusu Kanseri Tedavisi

Yemek borusu kanserinin tedavisinde öncelikle cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Kanserin evresine bağlı olarak erken teşhis edilmiş vakalarda cerrahi müdahale ile kanserli bölge tamamen ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Ancak vakaların birçoğu ilerlemiş evrelerde teşhis edilmektedirKanserin yemek borusu ve lenf bezlerinde sınırlı olması durumunda cerrahi müdahale öncesinde kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Uygulanan bu tedaviler sonrasında kanserli bölge cerrahi işlem ile çıkarılmaktadır. Yemek borusu kanseri ileri evrelerde teşhis edilmiş ve kanser hücreleri vücudun çeşitli bölgelerine sıçramış ise hastanın beslenmesini sağlamak için yemek borusunu açmaya yönelik işlemler uygulanmaktadır. 

yemek borusu kanseri tedavisi

Önerilen İçerik;

 En Kötü ve En İlginç 10 Düğün Fikri!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.