Cinsel Bozukluklar

Cinsel bozuklukların tedavisi için öncelikli olarak bu bozukluğun neden kaynaklandığı ortaya çıkarılmalıdır
Cinsel Bozukluklar

Cinsel problemler organik faktörlere bağlı veya psikolojik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Cinsel sorunlar kadın ya da erkek, bir birey ya da çiftin, sağlıklı ve doyurucu bir cinsel yaşam kurmalarını, sürdürmelerini engelleyen tıbbi, psikolojik, sosyal, kültürel tüm sorunlardır. Cinsel sorunlar;

 • Düşünceye bağlı cinsel bozukluklar
 • Fiziksel nedenlere bağlı cinsel bozukluklar
 • Eşler arasında negatif düşünceye bağlı cinsel bozukluklar
 • Özel problemlere bağlı cinsel bozukluklar
 • İnançlara bağlı cinsel bozukluklar

Düşünceye bağlı cinsel bozukluklar: Cinsellik, vücudun yalnız başına oluşturduğu bir fonksiyon değildir. Bunun gerisinde düşüncelerimiz ve sıkıntılarımız da oldukça önemli yer tutmaktadır. Düşünce de temelde olumlu ve olumsuz olarak ikiye ayrılabilir. İç zihinsel düşüncelerimizin oluşmasında geçmişten gelen hatıralarımız ve birçok eski mesaj bulunmaktadır. Bu iç zihinsel düşüncelerimizden dolayı da düşüncelerimiz olumlu ya da olumsuz olarak etkilenebilir.

Fiziksel nedenlere bağlı cinsel bozukluklar: Bazı kişilerde, kendilerinde cinsel fonksiyonlarla direkt alakası olan herhangi bir tıbbı problem ve organik bozukluk olmamamsına rağmen, sanki organik ve tıbbi bir problem varmış gibi bir düşünceye sahip olurlar. Özellikle kalp problemi olan erkeklerde bu tür düşünce oldukça yaygındır. Eşler arasında negatif düşünceye bağlı cinsel bozukluklar: Genellikle henüz ortaya çıkmamış stres faktöründen kaynaklanmaktadır. İfade imkanı bulamamış tatminsizlik veya memnuniyetsizlik hissi, ayların birikimi olarak ortaya çıkabilir.

Özel problemlere bağlı cinsel bozukluklar: Cinsel problemlerin sebeplerinden biri de, belki cinselliği yaşantımızdan tamamen bağımsız alan olduğu düşünülmesidir. İş hayatımızdaki aksaklıklar, maddi güç, sağlık ve fiziksel görünüm cinsellik yaşantımızı etkileyecek özel problemlerimizden olabilir.

İnançlara bağlı cinsel bozukluklar: İnançlarda cinsel hayatımız etkiler. Eğer inançlarımız olumlu ise cinsel yaşantımızda olumlu yönde, olumsuz ise cinsel yaşantımızda olumsuz yönde etkilenir.

Toplumlar arasında yayılan ve göze çarpan cinsellik hakkındaki düşüncelerden birkaçı;

 • Yaşlılar için cinsellikten hoşlanmak anormaldir.
 • Birçok orgazm çeşidi kadınlar için idealdir.
 • Gerçek erkek bütün gece boyunca performansını koruyan kişidir gibi çoğaltılabilecek örnekler verilebilir.

cinsel-bozukluklar.jpg

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozuklukları; cinsel yaşamından tatmin olmama ve bunun sürekli olması hali. Cinsel işlev bozuklukları dört ana başlık altında toplanabilir.

1. Cinsel İstek Bozuklukları

 • Azalmış cinsel istek bozuklukları: Cinsel eylem için, cinsel fantezi ve isteği yokluğu ya da yetmezliği olduğu durumdur.
 • Cinsel tiksinti bozuklukları: Bir cinsel partner ile cinsel ilişkiden kaçınma veya iğrenme söz konusudur.

Cinsel istek sorunu olan hastalar, cinsellik hakkındaki bilinçdışı korkularına karşı korunma amacıyla savunma olarak cinsel isteğin engellenmesini kullanabilirler. Depresyon, merkezi sinir sistemini bastıran ilaç kullanımı da neden olabilmektedir.

2. Cinsel Uyarılma Bozuklukları

 • Kadında cinsel uyarılma bozuklukları: Sürekli ya da tekrarlayıcı biçimde, cinsel uyarılmanın olmaması ya da uyarılmanın cinsel eylem bitinceye kadar sürdürülmemesi durumudur. Cinsel uyarılmayı sürdürmede güçlük, kadınlarda suçluluk ve korku gibi psikolojik çatışmalar sonucunda olabilir.
 • Erkeklerde cinsel uyarılma bozukları: Sürekli ya da tekrarlayıcı biçimde yeterli ereksiyon (sertleşme) sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene kadar sürdürememe durumudur. Ayrıca sertleşme sorunu her 10 erkekten 1inde görülmektedir.

3. Orgazm Bozuklukları

Orgazm: Cinsel zevkin doruğa ulaşması ve cinsel gerilimin boşalması demektir.

 • Kadında orgazm (inhibe kadın orgazmı): Normal bir cinsel uyarılmadan sonra orgazmın sürekli olarak gecikmesi veya olmaması halidir. Cinsel partner tarafından reddedilme korkusu, gebe kalma korkusu, erkeklere karşı düşmanlık hislerinden gibi psikolojik etkilerden dolayı olabilmektedir.
 • Erkeklerde orgazm(inhibe erkek orgazmı): Burada, cinsel birleşme sırasında çok büyük güçlükle ejakulasyona(boşalma) ulaşma ya da hiç ulaşamama söz konusudur.
 • Erken boşalma(prematür ejakülasyon): Erkeğin isteğinden önce ejakülasyon ve orgazma ulaşmasıdır. İlk cinsel deneyimdeki olumsuzlukla gelişebilir, stresli evlilikler bu sorunu arttırabilir. Psikolojik etkenlerin önemli yeri olduğu düşünülüyor. Tedavi edilen cinsel bozuklukların %35-40’ının problemi erken boşalma sorunudur.

4. Cinsel Ağrı Bozuklukları

 • Disparoni (cinsel ilişki sırasında ağrı duyma): Cinsel birleşme öncesinde, esnasında ya da sonrasında görülen cinsel bölge ile ilgili ağrılardır.
 • Vajinismus: Vajinanın üçte birlik dış kısmının, cinsel birleşme esnasında penisin girişine izin vermeyecek ölçüde kasılması durumudur. Bir seksüel tramva, cinsel taciz, çocuklukta cinselliğin kötüye kullanımı bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.