• DOLAR5,80780.65
  • EURO6,42730.72
  • ALTIN272,5970.39
  • BIST108.786-0.08

Omurga Kanalı Darlığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Omurga Kanalı Darlığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
11.04.201615:15

Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan omurga kanalı darlığı, doğuştan görülebileceği gibi 50 yaş sonrasında yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen bir omurilik deformitesidir. Omurga kanalı darlığı hakkında ayrıntılı bilgi bu içeriğimizde.

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 12:17

Omurga Kanalı Darlığı (Lomber Spinal Stenoz) Nedir?

Tıp dilinde “lomber spinal stenoz” olarak adlandırılan omurga kanalı darlığı, omuriliğin bası altında kalmasıdır. Omuriliği çevreleyen bir kemik ve bağ dokusu mevcuttur. Bu kemik ve bağ dokusunun kireçlenmesi durumunda omurilikte bası meydana gelir. Bu bası nedeniyle oluşan omurga darlığı, bacaklarda uyuşukluğa ve güç kaybına yol açar. Omurilik kanalı darlığına ilk dikkat çeken Prof. Dr. Münir Ahmet Sarpyener adındaki bir Türk doktordur. Prof. Dr. Münir Ahmet Sarpyener, 1945 yılında bu konu hakkındaki bilimsel yazısını J of Bone and Joint Surgery Dergisi’nde yayınlamıştır.

omurga-kanali-darligi-003.jpg

Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülen omurga kanalı darlığı, genellikle 55 yaş ve üzerindeki bireylerde görülür. Ancak omurga kanalı darlığı sonradan edinsel olarak meydana gelebileceği gibi doğuştan da oluşabilir. Doğuştan omuriliğin geçtiği kanalın dar olması durumunda omurga kanalı darlığı belirtileri daha erken yaşta kendini gösterir. Omuriliği çevreleyen bir kemik ve bağ dokusu bulunmaktadır. Ligamentum flavum adı verilen bu bağ dokusu, omurilikten çıkarak sağ ve sol bacaklara giden sinirleri çevreler ve dış etkenlerden korur. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar gören bu bağ doku kemikleşir ve omuriliği sıkıştırarak baskı etkisi yaratır. Bu bağ dokunun kemikleşmesine rol oynayan etkenler; yaşlılık, kemik erimesi ve kireçlenmelerdir.

spinal-stenoz.jpg


Omurga Kanalı Darlığı (Lomber Spinal Stenoz) Neden Olur?

Omurga kanalı darlığı, genellikle 50 yaş üzerindeki bireylerde görülen bir durumdur. Bu nedenle omurga kanalı darlığının temel nedenlerinden birinin yaşlanma olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen yaş ile birlikte omurga kemiklerini birbirine bağlamakla görevli bağlarda kalınlaşma meydana gelir. Bu kalınlaşmanın yanı sıra omurga kemiklerinde ve omurganın arka kısmında bulunan faset adı verilen eklemlerde kireçlenmeye bağlı çıkıntılar, hacim artışları ve genişlemeler görülür. Bu tip durumlar, omurlar arasındaki eklem mesafesinin azalmasına ve daralmasına neden olur.

omurga-kanali-darligi-nasil-olur.png

Omurga kanalı darlığı, yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkabileceği gibi doğuştan da meydana gelebilir. Omurga kanalı darlığının doğuştan var olması durumunda hastalığa ait belirtiler erken yaşta kendini gösterir. Ayrıca omurga kaymaları, romatizmal hastalıklar, omurgada gelişen tümörler veya kırıklar omurga daralmasına neden olabilir. Doğuştan veya çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabilen omurga kanalı daralması, kişinin yanlış alışkanlıkları sonucunda da meydana gelebilir. Hareketsiz bir yaşam şekline sahip olma, çok egzersiz yapmama, ağır işte çalışma, fazla kilolu olmak ve sigara kullanımı gibi etkenlerden dolayı omurga kanalı daralması meydana gelebilir.

omurga-kanali-darligi-olusumu.jpg


Omurga Kanalı Darlığı (Lomber Spinal Stenoz) Belirtileri Nelerdir?

Omurgada meydana gelen bası sonucunda iki bacakta ağrı ve yürüme güçlüğü görülür. Kişinin yürüme mesafesi kısalır ve sürekli oturup dinlenme ihtiyacı hisseder. Her iki bacakta görülen ağrının yanı sıra karıncalanma, uyuşma ve yanma gibi belirtiler de görülebilir. Hasta genellikle otururken vücudunu öne doğru eğer ve bu pozisyonda daha rahat olduğunu ifade eder. İlerlemiş vakalarda bacaklarda hissedilen uyuşukluk ve yanma, geceleri artarak hastayı uykudan uyandıracak dereceye varabilir. Uyuşukluk ve yanma hissiyle uykudan uyanan hasta, uyandığında ayağını kütük gibi ağırlaşmış hisseder. Ayrıca ilerlemiş vakalarda görülen belirtilerden bir diğeri ise bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri aşamalarda ise uzun süren bası ve sinir hasarına bağlı olarak hasta idrar kaçırmaya başlar. idrar kaçırma, sakral kök tutulmasına bağlı olarak gelişir. Omurga kanalı daralması bulunan hastaların %3-11’inde idrar kaçırma problemine rastlanılır. Ancak bu belirtiler hastalığın şiddetine ve tutulum alanına göre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

cabuk-yorulma.jpg


Omurga Kanalı Darlığı (Lomber Spinal Stenoz) Tedavisi

Omurga kanalı daralması tedavisi hastalığın evresi ve hastanın şikayetleri doğrultusunda belirlenir. Hastalığın ilk evrelerinde uyuşma ve yanma gibi şikayetlerin olduğu dönemde hastaya öncelikle fizik tedavi, yüzme ve çeşitli egzersizler önerilir. Bu süreçte hastaya 15-20 günlük yatak istirahati önerilir. Ağrıların hafiflemesi durumunda koruyucu önlem olarak hastanın zayıflaması ve jimnastik programlarına katılması önerilir. İstirahatin tek başına yetersiz olması durumunda ilaç tedavisinden faydalanılır. Tüm bu tedavi yöntemlerinin yetersiz olması durumunda cerrahi müdahale uygulanır. Omurga kanalı darlığı ameliyatında uygulanan teknik, doktordan doktora değişkenlik gösterebilir. Ameliyatta ağrının en çok olduğu bölgeden bir kesi ile girilerek omuriliğin etrafında çıkıntı yapmış kemikler ve kemikleşmiş dokular TUR adı verilen bir aletle temizlenir. Ameliyat sırasında hastaya uygun pozisyonlar verilerek diğer bölgelerdeki basılar da temizlenir. 

omurga-kanali-darligi-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Dişlerin Daha Beyaz Olmasını Sağlayacak 10 Güzellik Sırrı!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.