thodex koineks

Fibromiyalji Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
27.07.201513:02

Bel, sırt ve boyun ağrılarınızın sebebi 'fibromiyalji' olabilir. Peki, fibromiyalji nedeni, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu içeriğimizde fibromiyalji hakkında bilinmesi gereken her şeyi bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 11.12.2018 09:59

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanların birçoğu bel, sırt ve boyun ağrılarından muzdariptir. Bu ağrılar yaşamsal faaliyetlerinizi ve iş hayatınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Belde, boyunda ve sırtta görünen ağrılar değişik karakterlerde olabiliyor. Ağrılar kimi zaman batma, bazense yanma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Belirli vakit boyunca oluşan bu ağrıların uykudan yeni uyandığınız evrede, uyku bozukluklarında, halsizlikle ortaya çıkan ağrıya 'fibromiyalji' denilmektedir. Bu hastalığın gerçek nedenleri halen bilinmemekle birlikte çoğunlukla fibromiyalji rahatsızlığının tanısı geç konulur.

fibromiyalji-belirtileri-001.jpg


Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

 • Hafıza problemleri
 • Gün boyunca yorgunluk hissi
 • Uyku kalitesinde azalma
 • Depresyon hali
 • Herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak
 • Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek
 • Dinlenemeden uyanmış olma hissi
 • Konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu
 • Hastaların % 30-50’si eklem hipermobilitesine sahiptir
 • Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi
 • Egzersize karşı dirençsizlik
 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma
 • Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri
 • Çarpıntı

fibromiyalji-belirtileri-002.jpg

Ağrı ve tutulmalar: Sızı bilhassa bel, boyun ve sırt kısımlarında geniş bir çevrede hissedilir. Yorulmalar, ağır sporlar, kış hava şartları ve uyku sorunları ağrıları hat sayfaya çıkarır.
Hassas bölgeler: Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde baskı uygulandığında sızı yaratan belirli alanlar vardır. Üstelik bu alanların oranı hayli çoktur.
Bitkinlik ve hatırlama sorunu: Fibromiyalji rahatsızlığı yaşayan bireyler gündelik aktivitelerine olumsuz etki gösterecek şekilde bitkin olurlar. Bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekerler.
Odaklanma problemi: Fibromiyalji hastaları hadiseleri farklı anlayabilirler. Dikkat sorunu da yaşadıkları görülür. Kişilerde hafıza sorunları, ümitsizlik ortaya çıkabilir. Ayrıca doktorla olan diyaloglarında eklemlerinde ödem oluştuğunu belirtirler. Ancak bu durum söz konusu olmadığı için doktor tarafından şişkinlik görülmez. Bu sıkıntılar da doğru teşhisi engeller.

fibromiyalji.jpg
Uyku Problemleri: Bu rahatsızlığı yaşayanların en büyük sorunlarından biri uykusuzluktur. Genel olarak bütün fibromiyalji hastaları uykusuzluk problemiyle karşılaşır. Uyandıklarında da bitkin ve halsiz hissederler.
Depresyon ve baş ağrıları: Fibromiyalji hastaları genellikle şiddetli bağ ağrısı problemi yaşarlar. İlaveten hastalarda kronik yorgunluk ve depresyon gibi sorunlar da ortaya çıkar.
Boşaltım sistemi sorunları: Hastalar dışkı sertliği, diyare ve karında sızı şikayetlerini iletir.

fibromiyalji-belirtileri-nelerdir.jpg


Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji rahatsızlığında tanı iyi bir ortopedi uzmanınca konulur. Aslında bu hastalıkta yapılan tetkiklerin hepsi temiz görünür. Ancak fibromiyalji bireyin hayatını ve çalışma düzeninde büyük problemler yaratır. Öncelikle kesin tanı konulmalıdır. Daha sonra hastalığın şiddetine göre; ilaçlı tedavi, fizik tedavi, psikolojik yardım, hassas yerlere iğneler vasıtasıyla ilaç verilmesi yöntemi uygulanabilir. Fibromiyaljinin tedavisinde istikrar çok önemlidir. Doğru teşhis konulmaz ise farklı bir hastalığın tedavisine başlanmış olur ve hasta gereksiz bir ilaç yükü altında ek sorunlarla karşılaşabilir. Bu durum fibromiyaljinin kronikleşmesine de neden olur. Sürekli doktor değiştirmek, tedaviyi yarıda kesmek ve farklı tedaviler arayışında olmak da fibromiyalji tedavisini olumsuz etkiler.  İlaçla tedavi edilebilen fibromiyalji hastalığında özellikle tedaviyi sürdürülebilir kılmak çok önemlidir. Fibromiyalji tedavisinde en önemli prensip hasta-hekim işbirliğidir. Kişiye özel uygulanan tedavi seçenekleri arasında PRP uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, egzersiz programlarından biri ya da hepsi birlikte uygulanabilir. Özellikle son dönemlerde PRP yöntemi ile fibromiyalji hastalığında asıl sebep olan fibrozitleri (ağrılı kas düğümleri) yok etmek çok daha kolaydır.

fibromiyalji-tedavisi.jpg


Fibromiyalji İlaçlarının Kullanımı

Fibromiyalji ağrıları için kullanılan ağrı kesicilerin kullanımında ise böbrek, mide ve tansiyon problemlerine dikkat edilmelidir. Fibromiyaljide her hasta ayrı ayrı ele alınıp tedavisi yapılmalıdır. İlaç ile tedavi edilen fibromiyalide uzun süre ilaç kullanımı da zararlı olabilir. Fibromiyalji sendromunda antidepresan grubu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar hem uykuyu düzenlemekte hem de kronik ağrılı durumlara iyi gelmektedir. Ancak bu ilaçları uzu süre kullanmak kişilerde bağımlılık yaratabilir.  Bu da fibromiyaljinin tedavi edilmemesine neden olmaktadır. Psikiyatrik ilaçların ancak eşlik eden psikolojik bir rahatsızlık durumunda kullanılması tavsiye edilir. 

fibromiyalji-ilaclarinin-kullanimi-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Bilgisayar Başında Çalışanları Bekleyen Sağlık Sorunları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
1
0
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER