Somatoform Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Somatoform Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
14.01.201609:00

Tıbbi açıdan açıklaması yapılamayan beden ağrılarının psikolojik duruma dayandığı bir sağlık sorunudur. Bir çok kişide görülmekte olan bu hastalık genellikle depresyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Sizler için somatoform hastalığını araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 15:57

Somatoform Bozukluk Nedir?

Somatoform bozukluklar herhangi bir nedene bağlı olmaksızın görülen psikolojik ağrılardır. kişinin kendini sürekli olarak hasta hissettiği ve çeşitli yakınmalarda bulunduğu, ancak yapılan tüm tetkik ve tahliller sonucunda herhangi bir tanıya varılamayan psikolojik bozukluk olarak nitelendirilmektedir. Bu durum kısaca kişinin bilinçaltında yatan psikolojik çatışmaların “bedenleştirilmesi” olarak nitelendirilmektedir.

Somatizasyon bozukluğu 19.yy’da Fransız hekim Paul Briquet tarafından klinik olarak ilk kez tanımlanmıştır. Ancak ilk yıllarda “Brique Sendromu” olarak olarak adlandırılmıştır. Kişide görülen yakınmalar pek çok alanı kapsamakla birlikte yapılan tüm tetkik ve tahliller sonucunda herhangi bir tanıya varılamaz.

somatoform-bozukluk-003.jpg

Hastada nörolojik, dermatolojik ve gastrointestinal sistem olmak üzere birçok alanı kapsayan şikayetler gözlemlenir. Kişinin herhangi bir sonuç alamamasına karşılık uzun yıllar çeşitli doktorlara başvururlar. Vücutlarında hissettikleri ağrı, acı, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi durumlar karşısında sıklıkla çeşitli doktorlara başvururlar. Bu kişiler hasta olduklarına kendilerini inandırmakla birlikte herhangi bir sağlık sorununa rastlamayan doktorları başarısızlıkla suçlarlar. Bazı vakalarda hasta kendi kendinin doktoru olmaya çalışır ve kulaktan dolma bilgilerle çeşitli tedavi yöntemlerine başvurur.

Bu kişilerde görülen yakınmalar sonucunda herhangi bir sağlık sorununa rastlanılmasa da bu durum kişinin hayal ürünü olarak kabul edilemez. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişide gerçekten fiziksel ağrıların bulunabileceğidir. Ancak bu ağrılar karşısında herhangi bir teşhis konulamamasının tek nedeni ağrıların psikolojik faktörlere dayanmasıdır. Bu nedenle bu kişilerin fiziksel sıkıntıların yanı sıra ruhsal olarak da ciddi sıkıntılar yaşadığını söyleyebiliriz.

somatoform-bozukluk-hastalari.jpg

Birçok hastalığın temel nedeni olarak görülen stres, bazı durumlarda kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabileceği gibi fiziksel olarak da düşüş yaşamasına neden olur. Bu durumlarda kişilerde baş ağrıları, karın ağrıları, kas ve organlarda gerginlikler gözlemlenebilir. Ancak somatoform hastalığı olan kişilerde bu durum psikolojik durumun etkisiyle daha uzun sürmekle birlikte kişi kendini ciddi bir hastalığı olduğuna dair inandırmıştır.

Somatoform bozukluk her 100 kişiden 12’sinde görülmektedir. Somatoform bozukluk kişinin hayatının yalnızca bir bölümünü kapsayabileceği gibi hayatı boyunca da devam edebilir. Somatoform bozukluk erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık rastlanılan bir durumdur. Somatoform bozukluk Almanya’da depresyon ve korku bozukluklarından sonra en sık görülen ruhsal hastalıklar arasında yer alır.

somatoform-bozukluk-nedir.jpg


Somatoform Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

 • Baş ağrısı ve karın ağrısı gibi durumların ciddi hastalık belirtisi olduğunu düşünme

 • Gereksiz tahlil ve tetkikler yaptırma
 • Strese bağlı yorgunluğu anormal olarak görme
 • Normal vücut fonksiyonlarını daha şiddetli hissetme
 • Yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir sorun bulumamasına karşılık doktoru başarısızlıkla suçlama
 • Kendine sürekli olarak "bende hangi hastalık var?" ve "hasta mıyım?" şeklinde sorular sorma
 • Sürekli olarak kendini dinleme

hastalik-hastasi.jpg


Somatoform Bozukluk Neden Olur?

Somatoform bozukluklarda tetikleyici unsurlar kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Birçok unsur somatoform bozukluk oluşumunda etkili bir rol oynamaktadır. Ancak somatoform bozukluk uzun yıllardır var olduğu kabul edilen  bu unsurların etkileşimi olarak nitelendirilir.

Vücudun normal işleyişini anormal olarak algılan somatoform bozukluk sahibi kişiler, sürekli olarak “bende bir hastalık mı var?”, “bu bir hastalığın habercisi mi?” şeklinde kendilerini sorgularlar. Bu sorgulamaların başlangıcında yoğun stres, olumsuz ve sıkıntı veren durumlar söz konusu olabilir. Unutmayınız ki stres birçok hastalığın tetik noktası olabileceği gibi hastalıklardan bağımsız olarak kişinin kendini yorgun veya hasta hissetmesine neden olabilir.

kendini-sureli-hasta-hissetme.gif

Stres veya çeşitli etkenlerin sonucunda kişide normal olarak kabul edilen hızlı kalp atışı, karın ağrısı, baş ağrısı veya mide ağrısı somatoform bozukluğa sahip kişilerce anormal bir durum olarak algılanır. Bu tip durumları ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak gören kişilerde somatoform bozukluk tanısı konmaktadır.

Kişi kendinde ciddi bir sağlık sorunun olduğuna kendini inandırmakla birlikte yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir bulgulaya varamayan doktorları suçlamaya başlarlar. Bu nedenle tek bir doktora gitmek yerine aynı veya farklı branş doktorlarına tekrar tekrar giderler.

Somatoform bozukluk nedenleri arasında sayılan bir diğer durum ise kişinin kendini çok fazla dinlemesidir. Sürekli olarak bedenini dinledikleri ve zarar görebileceği düşüncesi ile birçok faaliyetten sakındıkları gözlemlenebilir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda bu durumun uzun yıllar devam etmesi kişinin günlük yaşamanı önemli ölçüde kısıtlayabilir.

somatoform-.jpg


Somatoform Bozukluk Tedavisi Nasıl Olur?

Somatoform bozukluk sorunu karşısında önerilen başlıca tedavi yöntemi psikoterapidir. Uygulanan psikoterapi ile hastanın bedensel olarak duyduğu rahatsızlarla nasıl başa çıkabileceği konusunda bir destek sağlanır.

Doktorun uygun görmesi durumunda ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi hastanın sürekli olarak aynı doktor tarafından gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Hastanın sürekli olarak doktora gitme, gereksiz tetkikler yaptırma ve kendi başına çeşitli tedavi yöntemleri deneme gibi durumlardan uzak durması sağlanmalıdır.

psikoterapi.jpg

Somatoform bozukluk semptomları uzun yıllar boyunca devam edebileceği gibi bu durum hastanın sosyal ve özel yaşamını önemli ölçüde kısıtlayacaktır. Bu nedenle hastanın uzman ve deneyimli bir psikiyatrist tarafından gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Aksi halde somatoform bozukluk sahibi kişilerin kendi kendilerine iyileşmesi nadiren görülmektedir.


Somatoform Bozukluğunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bir kişide bedensel rahatsızlıklar belirmeye başladığında, aile hekimine başvurması ve bedeninde herhangi bir sorunun olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin sürekli gevşeme hareketleri yapması gerekir. Esneme, rahat nefes alma, rahatlama hareketleri çok önemlidir.

somatoform-bozuklugunu-onlemek-icin-neler-yapilabilir.jpg


Önerilen İçerik: Şizofrenik Bozukluklar

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
0
1
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.