Fıtık Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Fıtık Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
27.10.201511:24

Sıkça karşılaşılan sağık sorunlarından biri olan fıtık, doğuştan meydana gelebileceği gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak sonradan da oluşabilir. Bu içeriğimizde fıtık hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 10:54

Fıtık Nedir?

Genellikle göbek bölgesinde meydana gelen fıtık, aynı zamanda boyun, kasık, bel ve daha önce cerrahi bir işlem uygunana yerde meydana gelebilir. Bir iç organın normalde içinde bulunduğu bölgede zayıf bir yerden dışarı çıkmasıdır. Ancak bu durum doğuştan meydana gelebileceği gibi çeşitli faktörlere bağlı olarakta meydana gelebilir. Toplumun yaklaşık %3-4’ünde görülebilen bir rahatsızlık olan fıtık, genellikle basit bir sorun olarak görülse de bazı durumlarda hayati önem taşımaktadır. Ancak ilerleyen tıp ile birlikte günümüzde anne karnında da fıtık ameliyatı yapılmaktadır.

fitik-cesitleri-003.jpg

Fıtık oluşumu doğuştan gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi çeşitli dış faktörler nedeniyle de meydana gelebilir. Fıtık tek bir bölgede bulunmayabilir. Çeşitli bölgelerde görülebilen fıtıklar birden fazla olabileceği gibi bulunduğu konum ve çeşiti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Fıtık oluşumu ağrı ile kendini belli edebileceği gibi karın duvarında meydana gelen fıtıklarda da ağrı ve şişkinlik başlıca şikayetlerdendir. Ancak iç organların sıkışması nedeniyle bulantı ve kusma ile birlikte meydana gelebilen şiddetli ağrılar da söz konusu olabilir.


Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi de meydana gelen fıtık toplamda 5 çeşide sahiptir. Peki ya fıtığın çeşitleri nelerdir? İşte fıtığın çeşitleri;


1. Boyun Fıtığı

Oldukça sık görülen fıtık çeşitlerinden biri olan boyun fıtığı, boyun omurlarında bulunan disklerin zamanla deforme olarak fıtıklaşmasıdır. Bu diskler zamanda yıpranarak sertleşirler ve yerlerinden kayma yaparlar. Bu durum ise sinirlere baskı uygulayarak şiddeli ağrılara sebebiyet verir. Kişinin günlük yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve kollarda güç kaybına neden olan boyun fıtığı, boyun, sırt ve kollarda ağrılara neden olur. Ancak bu ağrılar boyun fıtığının olduğuna dair kesin bir belirti değildir. Boyun fıtığı yalnızca doktor muayenesi ile anlaşılabileceği gibi kapsamlı bir muayane gerektirir.

boyun-fitigi-002.jpg


2. Bel Fıtığı

Boyun fıtığının yanı sıra sıkça görülen fıtık türlerinden olan bel fıtığı, tıpkı boyun fıtığında olduğu gibi beldeki disklerin zarar görmesi ve zorlanması nedeniyle oluşan yırtık sonucunda oluşan fıtıklardır. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bel fıtığı, kol ve sırt ağrılarının yanı sıra şiddetli bel ağrılarına neden omaktadırİlerleyen zamanlarda kişinin yürümesini etkileyen bel fıtığı aynı zamanda bel ve bacaklarda ağrı ile birlikte uyuşmalara neden olmaktadır. Hastanın oturup kalkmasını engelleyen ve zorlaştıran bel fıtığı, tedavi edilmemesi durumunda ikdidarsızlık ile birlikte idrar tutamama sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır.

bel-fitigi-001.jpg


3. Kasık Fıtığı

Sıkça rastlanılan fıtık türlerinden bir diğeri olan kasık fıtığı, kasık bölgesinde meydana gelen şişlik ve ağrıdır. Kasık bölgesinde meydana gelen bu şişlik, fıtığın olduğu tarafa doğru yatınca, ayaktayken, öksürürken ve ıkınırken daha fazla belirginleşebileceği gibi şiddetli ağrılara neden olabilir. Kasık fıtığı bulunan kişilerin fıtık olan bölüme bastırınca ağrı ile birlikte yanma hissi söz konusu olabilir. Aynı zamanda bu kişilerde bulantı, kusma, ateş, iştahsızlık, kasık ve karın ağrılarına sıkça rastlanılmaktadır.

kasik-fitigi.jpg


4. Göbek Fıtığı

Özellikle doğum sonrasında kadınlarda sıkça görülebilen bir tür olan göbek fıtığı hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilir. Fıtık oluşumunun genellikle göbek bölgesinde meydana geldiğini söyleyebiliriz. Göbek deliğinin çevresinde meydana gelen yumuşak doku şeklindeki şişlik ayakta ve yatarken farkedilmesi zordur. Yetişkinlerde göbek deliğinin çevresinde meydana gelen fıtık, ağrı ve rahatsızlığa neden olurken bebeklerde görülen göbek fıtığının fark edilmesi oldukça zordur. Bebeğin öksürmesi, kasılması ve ağlaması durumunda farkedilebilen fıtık herhangi bir acıya ve ağrıya neden olmaz.

gobek-fitigi.jpg


5. Ameliyat Yeri Fıtığı

Ameliyat fıtığı, ameliyat sonrasında kesilen yerin çevresinde meydana gelen fıtıktır. Doğuştan meydana gelen fıtıkların yanı sıra öksürme, ıkınma, ağır kaldırma, kabızlık ve idrarda zorlanma gibi durumlar ameliyat yeri fıtığını doğrudan tetikleyen unsurlardır.

ameliyat-yeri-fitigi.gif


Fıtık Kimlerde Olur?

Fıtık, kadın ve erkek ayırmaksızın hemen hemen her yaş grubunda görülebilir. Fıtık doğuştan olabildiği gibi hamilelik döneminde de meydana gelebilir. Ancak en sık görülen fıtığın kasık fıtığı olduğunu söyleyebiliriz. Kasık fıtıkları %90’lık bir oranı kapsarken kalan %10’lık oran ise göbek ve ameliyat yeri fıtıklarıdır. Kasık ve göbek fıtığını görülme oranlarına göre ayırmak gerekirse; kasık fıtıkları erkeklerde daha çok görülürken göbek fıtıkları ise kadınlarda daha sık görülmektedir. Özellikle hamilelik döneminde görülme sıklığı artan ve göbek fıtığı, gebeliğin tetiklemesi ile meydana gelmektedir.

fıtık kimlerde görülür

Fıtık oluşumunun sıkça görüldüğü bir diğer kişiler ise ağır yük kaldıran ve ağır işlerde çalışan kişilerdir. Meslekleri ve yaptıkları iş nedeniyle vücutlarını zorlayarak fıtık oluşumunun tetiklenmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda kronik kabızlık ve sık sık tekrarlayan öksürükte fıtık oluşumunu tetikleyen başlıca unsurlardandır. Fıtık oluşumu hemen hemen her yaş grubunda görülebileceği gibi 70 yaş üzerideki kişilerde daha sık görüldüğü belirtilmektedir.

fıtık kimlerde görülür


Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık belirtileri fıtığın meydana geldiği bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle öncelikle fıtık oluşumunu tetikleyecek ve fıtığı doğrudan etkileyecek hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Fıtık, tedavi sonrasında da dokuların zayıflığına bağlı olarak tekrarlayabilir. Uygulanan ameliyat sonrasında dikkatsiz davranmak, ağır kaldırmak, ıkınmak ve öksürmek gibi durumlar fıtığın tekrarlamasına veya olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Kasık fıtığı mutlaka cerrahi bir müdahale gerektiren bir durumdur. Kasık fıtığı başta şişlik ile kendini gösterirken daha sonrasında ağrıya neden olmaktadır. İlerleyen zamanlarda iç organların baskı görmesiyle birlikte karın ağrısına da neden olabilir.

fitik-belirtileri.jpg

Göbek fıtığında ise başlıca yakınmalar ağrı ile birlikte meydana gelen şişliktir. Sonrasında ise fıtığın tedavi edilmemesi durumunda bulantı kusma ve şiddetli ağrılar kaçınılmaz olmaktadır. Bunun nedeni ise tedavinin gecikmesiyle birlikte iç organların sıkışmasıdır. Bel ve boyun fıtığında ise kişinin yaşam kalitesi doğrudan olumsuz yönde etkilenir. Kişinin hareket özgürlüğünü kısıtlayan bu fıtıklar, bulunduğu bölge ve çevresinde şiddetli ağrılara neden olabilir. Aynı zamanda kol ve bacaklarda uyuşmalara neden olabileceği gibi zamanla kişinin oturup kalkmasını da zorlaştırır.

fıtığın belirtileri

Önerilen İçerik;

 Uzak Durmanız Gereken Riskli 10 Egzersiz Hareketi

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
24
26
22
12
3
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.