Bel Kayması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Kayması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
12.04.201615:25

Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bel kayması, bel çevresinde ve bacaklarda şiddetli ağrılara neden olur. Bel kayması hakkındaki tüm bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 12:53

Bel Kayması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

"Bel kayması", bel ağrısından yakınan insanların yaklaşık %5’inde görülen bir hastalıktır ve  tıp dilinde “spondylolisthesis” olarak adlandırılmaktadır. Omurga kaymasını kısaca tanımlamak gerekirse omurga kemiklerinin birbiri üzerine öne veya arkaya doğru kaymış pozisyonda olduğunu söyleyebiliriz. Belirli bir düzen içinde üst üste dizilmiş olan omurga kemiklerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kayma meydana gelebilir. Çoğunlukla çocuklarda ve yaşlılarda görülen bel kayması, üstte kalan omurun altta kalan omur üzerinden öne doğru kaymasıdır. Genellikle L4 omurunun L5 omuru üzerinden öne doğru kayması görülür. Yaşlanma veya yıpranma sonucunda ortaya çıkan bel kaymasına “omurga kanalı darlığı” problemi de eşlik edebilir.

spondylolisthesis-001.jpg

"Bel kayması" durumunda omuriliğin içinden geçtiği omurların dizilişinde bozulma meydana gelir ve bunun sonucunda omurların birbiri üzerine binmesi, sağa sola çıkıntı yapması veya çevredeki sinir ve dokuların zedelenmesi gibi durumlar gözlemlenir. Buna bağlı olarak omurganın arasından geçen omurilik sıkışır ve her iki bacakta ağrı ile birlikte uyuşukluk hissine neden olur. Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bel kayması hastanın yürüme mesafesinin kısalmasına ve yürürken sık sık durup dinlenmesine neden olur.

bel-kaymasi.jpg


Bel Kayması Neden Olur?

Bel ağrısı şikayetiyle doktora başvuran hastaların yaklaşık %10’unda bel kayması problemine rastlanılır. Yaşlanma ve yıpranmaya bağlı olarak 40 yaş üzerindeki bireylerde sık görülen bel kayması, çocuklarda düşme sonucunda da meydana gelebilir. Kazalar, tümörler, zor doğum ve sporcu yaralanmaları sonucunda bel kayması meydana gelebilir. Ayrıca uzun süre ayakta kalmak bel kaymasını tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Çocukluk döneminde düşme sonucu meydana gelen bel kayması kişinin yaşamı boyunca sabit kalabileceği gibi hayatımızın bir döneminde hareketli hale gelmesi de söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda kadınların menapoz döneminde veya erkeklerde kemik erimesi sonrasında bu kayma hareketli hale gelebilir. Kemik erimesinin yanı sıra bel fıtığı problemi de bel kaymasına neden olabilir.

bel-kaymasi-nedeni.jpg


Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

"Bel kayması belirtileri " birçok kişi tarafından merak edilmektedir. "Hangi etkenler bel kayması belirtilerini ortaya çıkarmaktadır" sorusu da oldukça fazlaca sorulmaktadır.  Bel ve çevresinde ağrılara neden olan bel kayması, kalça üstünde yer alan tüm kısımlarda ağrıya neden olur. Bel ve kalça çevresinde görülen ağrı, hastanın öne doğru eğilmesiyle birlikte şiddetlenirken, arkaya eğilmesiyle hafifler. Bel kayması ile birlikte omurilik ve sinirler gerilip sıkışabilirler. Bel kaymasında meydana gelen bu gerilme, sıkışma ve tahriş bel fıtığını taklit eder nitelikte belirtilere yol açabilir. Buna bağlı olarak kalça ve bacaklarda ağrının yanı sıra uyuşukluk ve yanma hissi meydana gelebilir. Nadiren hastalarda idrar ve dışkılama sırasında ağrı oluşabilir.

bel-agrisi-005.jpg

Bel kayması problemi bulunan hastaların büyük çoğunluğu yürürken zorlanır ve sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder. Ayrıca spor yapan çocuklarda ve gençlerde aktivite sırasında aşırı zorlamaya bağlı olarak eklem ve kemiklerde stres kırığı olarak nitelendirilen küçük kırıklar oluşabilir. Ancak yaşlılarda stres kırığından bağımsız olarak eklem ve kemiklerin yıpranması nedeniyle bel kayması meydana gelebilir. Spor yapma veya yürümenin yanı sıra uzun süre ayakta duran veya oturan kişilerde bel kayması meydana gelebilir. Bu tip durumlarda belde ve her iki bacakta yanma, uyuşukluk ve ağrı görülür. Bel kayması belirtilerinden bir diğeri ise geceleri bacaklara sık sık kramp girmesidir.

bel-ve-bacakta-agri.jpg


Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

"Bel kayması tedavileri" bu hastalıkta belirleyici rol oynayan en önemli unsurdur. Ciddi bir ağrı veya sinir baskısı söz konusu değilse cerrahi olmayan tedavi yöntemleri uygulanır. Bu süreçte hastanın bol bol istirahat etmesi oldukça önemlidir. İstirahatın yanı sıra ağrı kesici ilaçlar, antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi gibi yöntemler uygulanabilir. Ağrıların şiddetlendiği dönemlerde hasta ameliyatı reddederse ağrılı omurlar arasına enjeksiyon (epidural steroid) yapılır ve bölgeye ağrı kesiciler uygulanır. Bu tip işlemler hastanın tamamen iyileşmesini sağlamaz, ancak geçici bir rahatlama sağlayabilir.

bel-kaymasi-tedavisi.png

Henüz ameliyat gerektirmeyen vakalarda uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise fizik tedavidir. Fizik tedavi uygulamasında soğuk-sıcak kompresler, TENS uygulamaları, omurları rahat ettirecek pozisyonların bulunması ve kasların çalışmasını sağlayacak egzersizler mevcuttur. Doktorunuzun önerdiği fizik tedavi uygulamalarını fizyoterapi merkezlerinin yanı sıra evde de uygulamanız önerilir.

fizik-tedavi-003.jpg

Uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen olumlu bir sonuç alınamamış ise cerrahi müdahale uygulanır. Bel kayması ameliyatının yapılması için omurga kemikleri arasında anormal bir hareketlilik söz konusu olmalıdır. Ancak oldukça önemli bir ameliyat olan bel kayması ameliyatı sonrasında ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle ameliyatın deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılması önerilir. İlerleyen tıp ile birlikte her geçen gün yeni yöntemler ve teknikler geliştirilmektedir. Son yıllarda geliştirilmiş ve micro cerrahi asistanı adı verilen aparatla felç riski en aza indirilmiştir. Ancak bu yöntem ülkemizde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Önerilen İçerik;
 Bel Ağrısı Belirtileri Ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
19
17
22
15
16
16
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.