Lohusalık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Lohusalık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
16.11.201509:13

Doğumdan sonraki ilk 40 günü kapsayan dönem olan lohusalık döneminde annenin ve dolayısıyla bebeğin beslenmesi oldukça önemlidir. Peki, lohusalık döneminde neler yapılmalıdır ve nasıl beslenilmelidir?

Haber güncelleme tarihi 01.10.2018 09:56

LOHUSALIK DÖNEMİ NEDİR?

Lohusalık dönemi, doğumdan sonraki ilk dönem olarak adlandırılmaktadır. Annenin doğumdan itibaren kendini toparlamaya başladığı dönem olarak nitelendirilmektedir. Gebelik döneminde meydana gelen hormonal ve ruhsal değişiklikler doğum itibariyle lohusalık döneminde normale dönmeye başlar.

Lohusalık döneminde annenin eski sağlığına kavuşması ve bebeğinin beslenmesini sağlıklı bir şekilde karşılayabilmesi için bu dönemde oldukça dikkatli davranmalıdır. Lohusa kadının öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerekmektedir. Beslenmenin yanı sıra her fırsatta dinlenmeli ve böylece vücut dengesinin kısa sürede eski haline dönmesine yardımcı olmalıdır.

lohusalik.jpg

Yakşalık 6 hafta yanı 40 gün süren lohusalık döneminde annenin yanında mutlaka bir yardımcı bulunmalıdır. Bu dönemde bebeğin anneye ihtiyacı olduğu kadar anneninde yanında bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle toplumumuzda aile büyüklerinden olan anneanne veya babaanne annenin yanında lohusalık dönemince refakat eder.

Lohusalık dönemindeki anne oldukça duygusal olmakla birlikte endişe ve korku içinde olmaktadır. Bebeğine karşı yetersiz olma korkusu, endişe ve duygusallık lohusalık döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Gebelik döneminde değişen hormonlar doğum sonrasında normale dönmeye başlar ve bu süreçte annenin yaşadığı duygu değişimleri lohusalık döneminin kaçınılmaz durumlarından biridir.

Lohusalık Psikolojisi & Lohusalık Dönemi Cinsel İlişki


LOHUSALIK DÖNEMİNDE BESLENME

Lohusalık döneminde annenin beslenmesi kadar bebeğin beslenmesi de oldukça önemlidir. Annenin sağlıklı besinlerle düzenli olarak beslenmesi emzirme yoluyla bebeğinde sağlıklı bir şekilde beslenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle lohusalık döneminde annenin vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tercih etmesi bebeğin beslenmesi ve gelişimi açısından da büyük önem taşımaktadır.

Annenin tükettiği gıdalardaki vitamin ve mineraller süt yoluyla bebeğe geçerek bebeğin gelişimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Ancak yenidoğan bebeğin beslenmesi kadar lohusa dönemindeki annenin beslenmesi de oldukça önemlidir. Gebelik döneminde değişen hormonların eski sağlığına kavuşması için annenin sağlıklı beslenmesi ve gelişimi oldukça önemlidir.

Gebelik döneminden emzirme dönemine geçişte çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Aşırı stresle birlikte kilo oranında artış söz konusu ise öncelikle doktorunuza başvurmanızı öneririz. Genel metabolizma değerlendirmesinin yanı sıra şeker ve tiroid hormonları da incelenmelidir.


Sıvı Tüketimi

Lohusalık döneminde yani emzirme sürecinde annenin bol sıvı tüketmesi oldukça önemlidir. annenin sütünün yeterli miktarda olması için düzenli olarak sıvı tüketimi büyük önem taşımaktadır. Lohusalık döneminde bol su, meyve suyu, komposto, ayran ve önerilen bitki çayları tüketilebilir.

Yeterli süt üretimi için annenin günde 3 litre sıvı alması önerilmektedir. 3 litre sıvının 2 litresi su geri kalan 1 litresi ise meyve suyu, komposto, çorba ve gebelikte önerilen bitki çayları olabilir. Lohusalık döneminde rezene, ısırgan, ıhlamur ve papatya çayı gibi bitki çayları doktor onayı alınarak tüketilebilir.

Sıvı tüketiminde tercih edilebilecek alternatiflerin içerisinde siyah çay ve kahvenin olması önerilmemektedir. Günlük çay tüketiminin azaltılması ve mümkün olduğunca açık tüketilmesi önerilen siyah çayda şeker oranı da azaltılmalıdır. Aynı zamanda çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise çayın yemeklerden iki saat önce veya sonra tüketilmesidir.

lohusalık


Vitamin ve Mineral Desteği

Lohusalık döneminde tüketilen besinlerin vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olması oldukça önemlidir. Özellikle emzirme dönemindeki annelerde vitamin eksikliğinin sıkça görülmesinin nedeni annenin aldığı vitaminlerin süt yoluyla bebeğe geçmesidir. Bu nedenle annenin emzirme döneminde vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tercih etmesi gerek bebeğin beslenmesi gerekse annenin vücut dengesinin korunması açısından oldukça önemlidir.

Lohusalık döneminde annenin kalsiyum bakımından zengin besinleri tercih etmesini öneririz. Kalsiyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi ile bebeğin kemik gelişimine katkı sağlanabileceği gibi aynı zamanda annenin vücut sağlığı  açısından da önem taşır. Kalsiyum oranının yüksek olduğu süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinin yanı sıra pekmez, fındık ve kurubaklagilleri de tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kurutulmuş meyvelerde yüksek miktarda kalsiyum bulunmaktadır.

mineral

Lohusalık döneminde vücudun ihtiyacı olduğu bir diğer vitamin ise D vitaminidir. Ancak D vitamininin besinlerde yeteri miktarda bulunmaması nedeniyle lohusalık döneminde güneş ışınlarının cilde direk olarak temas etmesi sağlanmalıdır. Annenin güneş ışınlarına ihtiyacı olduğu kadar bebeğinde bu güneş ışınlarından yararlanması önerilmektedir. Güneş ışınlarının yanı sıra demir eksikliğinden korunmk için yumurta, pekmez, tahin, ıspanak, kuru kayısı, kuru üzüm ve kurubaklagillerin tüketilmesi önerilmektedir. Unutmayınız ki, demir eksikliği kansızlığa yani bir diğer adıyla anemiye yol açmaktadır.

Emzirme döneminde annenin ihtiyacı olan minerallerden bir diğeri ise çinkodur. Lohusa dönemindeki annenin çinko bakımından zengin gıdaları tüketmesi oldukça önemlidir. Çinko bakımından zengin gıdaları et, peynir, badem, ceviz, buğday ve kuru fasulye olarak sıralayabiliriz.

 

beslenme


Sebze ve Meyve Tüketimi

Öncelikle sağlıklı beslenmenin başlıca koşulunun sebze ve meyve tüketimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle lohusa dönemindeki annenin gerekti vitamin ve mineralleri alması için bol bol sebze ve meyve tüketmesi önerilmektedir.

Ancak tüketilecek sebze ve meyveler öncelikle bol su ile iyice yıkanmalıdır. Tarımcılıkta kullanılan bazı ilaçların sebze ve meyvelerin üzerinde kalması sağlık açısından tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle sebze ve meyvelerin bol su ile yıkanmasına özen göstermelisiniz.

sebze

Uzmanlar, lohusalık döneminde yeşil salata tüketimini özellikle önermektedir. Ancak salatalarda kullanılan yağ, mayonez ve çeşitli salata soslarının yanı sıra nar ekşisi, limon ve sirkeden bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kullanmanızı öneririz. Hazır satılan salata soslarındaki katkı maddeleri ve koruyucular gaz probleminden ciddi sağlık sorunlarına kadar sebebiyet verebilir.

Emzirme döneminde brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, brüksel lahanası, kabak ve kurubaklagillerin yanı sıra acı baharatlı besinlerin tüketilmesi sütün tadında değişikliklere neden olabilir. Bu durum ise bebekte gaz problemine davetliye çıkarmaktadır. Bu nedenle bebeğinizde gaza neden olan besinlerin tüketiminden kaçınmalısınız.

meyve

 

LOHUSALIK DÖNEMİNDE KAÇINMANIZ GEREKEN BESİNLER

Lohusalık döneminde şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmanızı öneririz. Şarküteri ürünlerinin içeriğindeki zararlı nitrat bileşenleri vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle vücudun oldukça hassas  olduğu lohusalık döneminde bu besinlerden kaçınmanız önerilmektedir.

Lohusalık döneminde kaçınmanız gereken bir diğer gıda türleri ise makarna, hamurişi, börek, tatlı, pilav ve kızartma gibi kalorisi yüksek besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Kızartma yemekleri yerine haşlama veya fırında pişirme yöntemlerini kullanmanızı öneririz.

Lohusalık döneminde kaçınılması gereken en önemli faktör ise alkol ve sigara tüketimidir. Lohusalık döneminde tüketilen alkol ve sigara annenin vücuduna önemli hasarlar verebileceği gibi bebeğin gelişimi ve vücut sağlığı açısından da ciddi bir tehdit oluşturacaktır. Unutmayınız ki tükettiğiniz her besin süt yoluyla bebeğinize geçmektedir. 

 


UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
1
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.